אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הד בינלאומי לחשיפת "כלכליסט" את חשבון הגלידה המנופח של נתניהו צילום: שלום בר טל

נחשף בכלכליסט

הד בינלאומי לחשיפת "כלכליסט" את חשבון הגלידה המנופח של נתניהו

ראש הממשלה וחיבתו לגלידה הגיעו לכותרות העיתונים בעולם ועוררו לא מעט תהיות, במיוחד לאור מאמציו להעביר תקציב שיכיל גזירות כלכליות רבות

17.02.2013, 09:13 | כלכליסט

פרשת חשבון הגלידה המנופח של לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו זכתה לכותרות בעיתונים בעולם וללא מעט הרמת גבות, במיוחד בעיתוי בו נתניהו נדרש להעביר תקציב שיכלול גזירת כלכליות רבות.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף ב"כלכליסט", לשכת ראש הממשלה ביקשה וקיבלה אישור מיוחד לרכוש למעון ראש הממשלה גלידה בהיקף של 10,000 שקל בשנה מתקציב המדינה. ועדת המכרזים הממשלתית פטרה את ההתקשרות מחובת מכרזים ואישרה את רכישת הגלידה מגלידריית מטודלה, כיוון שזו "מצליחה לקלוע לטעמו האישי של נתניהו" (כך לשון הבקשה). שעתיים בלבד לאחר שחשף "כלכליסט" את הבקשה החריגה ואת אישורה, הודיע ראש הממשלה כי בכוונתו לבטל את ההתקשרות והדגיש כי "מדובר בהוצאה מופקעת שאינה מקובלת עליי".

גלידריית מטודלה, ממנה נרכשה הגלידה, צילום: מיקי נועם אלון גלידריית מטודלה, ממנה נרכשה הגלידה | צילום: מיקי נועם אלון גלידריית מטודלה, ממנה נרכשה הגלידה, צילום: מיקי נועם אלון

האתר "האפינגטון פוסט" האמריקאי דיווח כי הטעמים המועדפים על נתניהו הם וניל ופיסטוק וכי הוא הפסיד בקרב על מימון ציבורי של הגלידה שלו. הוא טוען כי הסיפור תפס תאוצה לאור הלחץ שהוא מפעיל על חברי הכנסת להעביר תקציב צנוע. לפיו, כישלון להעביר את התקציב עד תחילת מרץ יביא לבחירות חדשות.

ה"גארדיאן" הבריטי הכתיר את טעמו של נתניהו בגלידה כשמרני וטען כי תזמון הפרשה לא יכול היה להיות פחות נוח עבורו, בעוד הוא מנסה ליצור קואליציה רחבה לממשלתו ולהעביר תקציב אשר יקצץ בתנאיהם של מורים, עובדים סוציאליים ושוטרים. עוד נכתב כי נתניהו ניסה להרחיק עצמו מהתדמית המנותקת מהעם והאשים את הצוות שלו בעסקה הראוותנית.

אתר "אל ערבייה" פתח את הידיעה בשאלה הצינית : "לו הייתם אתם ראש ממשלה ליום אחד, האם הייתם מאשרים משהו מעט מיוחד, כמו, נניח, הגלידה האהובה עליכם?". האתר מדווח כי עם פרסום העניין בעיתון "כלכליסט", ביטל נתניהו את ההסכם עם גלידריית מטודלה.

"אינדפנדנט" הבריטי צפה כי ראש הממשלה יזכה לקבלת פנים צוננת במשכנו בעקבות ביטול אספקת הגלידה.

ה"סעודי גאזט" הסעודי דיווח שראש הממשלה אישר את ה"תקציב השנתי" לגלידה לשנת 2012 מגלידריית מטודלה וזאת על אף שתקציב משק הבית של ראש ממשלת ישראל אינו כולל סעיף גלידה.

אתר NPR, של רשת הרדיו הציבורית של ארצות הברית, תיאר את הסיפור "מעורר תיאבון". אף הוא שותף לדעה כי הפרשה מגיעה בעיתוי גרוע במיוחד עבור נתניהו, בעוד ממשלתו מציעה לנקוט צעדי צנע וקיצוצים לעובדי המגזר הציבורי.

ה"אינטרנשיונל ביזנס טיימס" עידכן את קוראיו כי לאחר חשיפת הפרשה ב"כלכליסט", פרסמה יו"ר ראש העבודה, שלי יחימוביץ' בעמוד הפייסבוק שלה, תמונה סאטירית של נתניהו האוחז גביע גלידה. עוד דיווח האתר שיחימוביץ' כתבה: "היי זאת שלי. אם אין לחם, תאכלו גלידה. למעון נתניהו אושר תקציב גלידה (יוקרתית) של 10,000 שקלים. שנצחק או נבכה?"

יחימוביץ' אף הוסיפה פוסט ביום שישי האחרון, שאותו היא פתחה בעקיצה: "פעם שלישית גלידה. מעדכנת אתכם שנפגשתי בצהריים עם נתניהו" ומסיימת אותו בדיווח: "ולא, לא הייתה גלידה. שתינו תה".

הבלוג היהודי פורווארד, פרסם ידיעה עוקצנית במיוחד ובו הוא מדווח כי מחירם של הטעמים המועדפים על נתניהו הוא כ-65 ש"ח לקילו. לפיו, אפשר להניח כי לא פחות מ-167 ק"ג גלידה נצרכו ב-2012 במעון ראש הממשלה או כחצי קילו ליום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות