אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חצי מיליון סיבות להפסיק לפחד ולהתחיל לדבר על ביטוח סיעודי צילום: עמית שאבי

חצי מיליון סיבות להפסיק לפחד ולהתחיל לדבר על ביטוח סיעודי

מאמינים שהמדינה תסייע (והיא לא), חושבים שהעלות נמוכה (והיא לא), ומעדיפים באופן כללי לא להתייחס לעניין. מחקר חדש מגלה עד כמה האוכלוסייה בישראל לא מכירה את נושא הביטוח הסיעודי

18.02.2013, 08:57 | שאול אמסטרדמסקי

1.הגיע הזמן להפסיק להדחיק

הכתבה שלפניכם עוסקת בביטוחים סיעודיים. נושא משעמם לכל הדעות, וכזה שמרבית האוכלוסייה מעדיפה כלל לא לחשוב עליו, בין היתר כי הוא כרוך בדימויים מאוד לא נעימים לגבי עצמנו או ההורים שלנו. אז הנה שלוש עובדות שיעודדו אתכם לקרוא את הכתבה הזו בכל זאת. ראשית, הסיכוי להפוך לחולה סיעודי בגיל מבוגר הוא גבוה מאוד - 25% מבני ה־75 ומעלה הם סיעודיים, ויותר מ־40% מבני ה־80 ומעלה הם סיעודיים. שנית, העלות הממוצעת לטיפול בחולה סיעודי עומדת על כ־490 אלף שקל בשלוש שנים (תוחלת החיים הממוצעת של קשישים סיעודיים), נכון ל־2011. ושלישית, למרות העלות הגבוהה, שליש מהאוכלוסייה לא תקבל מהמדינה סיוע כלכלי.

קראו עוד בכלכליסט

מחקר חדש וראשון מסוגו של שולי ברמלי־גרינברג וחוקרות נוספות ממכון ברוקדייל חושף מה תמונת הביטוחים הסיעודיים בישראל, למי יש ולמי אין, מי חושב שהמדינה תעזור לו במקרה הצורך ומי מעדיף להדחיק את הנושא. אם אתם משתייכים למעמד הביניים, וחשבתם שהדרך שלכם להגיע לדירה תהיה פשוט לחכות לירושה כי אין לכם דרך אחרת לרכוש דירה במחירים של היום, כדאי שתעשו תוכניות חדשות.

2.ל־60% יש ביטוח סיעודי, 20% לא יודעים שיש להם

כיסוי במקרה של סיעוד - כלומר מימון הטיפול הסיעודי - אינו חלק מסל הבריאות, ומעולם לא היה. הסיבה פשוטה: זה נורא יקר למדינה. הסיוע היחיד שיש מהמדינה בתחום הזה הוא בהשתתפות באשפוז סיעודי בתנאים מסוימים (השתתפות של כ־2,350 שקל בחודש בממוצע, מתוך עלות של בין 12 ל־15 אלף שקל בחודש), או במימון מטפל צמוד עד 18 שעות במשך השבוע למי שזכאי (כלומר, פחות מארבע שעות ליום עבודה). במילים אחרות, הטיפול בחולה סיעודי הוא יקר מאוד, והנטל נופל על כתפי כל המשפחה, לא רק על כתפי הזקנים עצמם.

לכן, כיום הדרך היחידה להימנע מהעלויות הגבוהות שכרוכות בטיפול סיעודי היא לעשות ביטוח פרטי - אם דרך קופות החולים (בערך 90% מבעלי הביטוח הסיעודי רוכשים אותו מקופות החולים), ואם באופן פרטי, ישירות מול חברת ביטוח. עד השנה היה ניתן לרכוש ביטוח סיעודי גם באופן קבוצתי דרך מקום העבודה, אולם משרד האוצר הפסיק את האפשרות הזו.

ולחדשות הטובות. לחלק אדיר מהאוכלוסייה בישראל יש ביטוח סיעודי פרטי כלשהו (יותר מ־60% מהאוכלוסייה, לעומת אחוזים בודדים במדינות מפותחות אחרות). מה שכן, המחקר חושף שבערך 20% מהאנשים שיש להם ביטוח סיעודי כלל לא יודעים שיש להם אחד כזה, דבר שלדעת החוקרים מעיד על אמצעי שיווק אגרסיביים מאוד שנעשו בעבר כדי למכור את הביטוחים הסיעודיים. ובכל מקרה, עכשיו נותר לבדוק למי יש ביטוח סיעודי ולמי אין.

3. מחצית ממעמד הביניים סומכת על המדינה

לשלם על ביטוח סיעודי פרטי זה לא עסק זול. ביטוח סיעודי דרך קופת החולים - תחום שעומד לעבור רפורמה כוללת ב־2014 - יעלה לאדם בן 61 בין 40 ל־100 שקל בחודש, תלוי בקופת החולים שהוא חבר בה. המחיר הזה יעלה עם הגיל,

הרפורמה של ליצמן אז יהיה או לא יהיה ביטוח סיעודי ציבורי? משרד הבריאות הציג ב-2011 תוכנית שלפיה יוכלו חולים סיעודיים לקבל סיוע כספי מהמדינה. האוצר והביטוח הלאומי טוענים שהיא תסייע בעיקר לאוכלוסיות שאינן עובדות שאול אמסטרדמסקי, 2 תגובותלכתבה המלאה

ויגיע עד ל־150 שקל בחודש. אם יש לאותו אדם ביטוח פרטי בנוסף לכך, דרך חברת ביטוח, עלותו תנוע בין 450 ל־550 שקל בחודש. כלומר, אדם בן 60 יכול להוציא על ביטוח סיעודי 600 שקל בחודש וזה יכול גם להגיע ל־800 שקל בחודש בגילים מבוגרים יותר. אין פלא אפוא שמבוגרים רבים בוחרים לוותר על הביטוח הסיעודי משיקולים כלכליים, דווקא בתקופה שבה הסבירות שהם יזדקקו לו עולה.

על פי המחקר, בעוד של־55% מהאנשים בחמישון העליון (בעלי הכנסה של 11,200 שקל ברוטו בחודש ויותר) יש ביטוח סיעודי, שיעור זה הולך ופוחת ככל שיורדים בסולם. רק ל־49% מבעלי הכנסות של 7,050 שקל עד 11 אלף שקל בחודש ברוטו יש ביטוח סיעודי, וכך זה יורד עד שבקרב החמישון התחתון (הכנסה של עד 3,500 שקל בחודש) רק ל־19% יש ביטוח סיעודי.

במילים אחרות, ליותר ממחצית מהאנשים במעמד הביניים (חמישונים שלישי ורביעי) אין ביטוח סיעודי, אף שבבוא היום, אם אחד מבני המשפחה יהפוך לסיעודי, המדינה כמעט לא תסייע להם במימון העלויות שכרוכות בכך.

התמונה הזאת הופכת עגומה יותר כיוון שלפי ממצאי המחקר כמעט מחצית מהאנשים במעמד הכלכלי הזה סבורים שעלות הטיפול בחולה סיעודי במוסד סיעודי נמוכה יחסית (עד 7,000 שקל בחודש), אף שבפועל היא גבוהה בהרבה. בנוסף, אנשי מעמד הביניים משום מה סומכים על המדינה שתסייע להם אם יהפכו סיעודיים, ובפועל אין זה כך. המחקר מצא שיותר ממחצית (51%) מאנשי מעמד הביניים סומכים על המדינה לסיוע במקרה הצורך, בזמן שבקרב שני העשירונים העליונים 74% מהאנשים סומכים על עצמם.

מימון הטיפול הסיעודי אינו חלק מסל הבריאות, ומעולם לא היה (תמונת ארכיון), צילום: שאטרסטוק מימון הטיפול הסיעודי אינו חלק מסל הבריאות, ומעולם לא היה (תמונת ארכיון) | צילום: שאטרסטוק מימון הטיפול הסיעודי אינו חלק מסל הבריאות, ומעולם לא היה (תמונת ארכיון), צילום: שאטרסטוק

4. ויש גם כאלה שפשוט מעדיפים להתאבד

מלבד השיקול הכלכלי, נושא הביטוח הסיעודי הוא מקור למתח בין־דורי בתוך המשפחה. זאת משום שחלק מעלות הטיפול, והן העומס הנפשי שכרוך בכך, נופל על ילדי הקשישים. בהקשר זה מציינים החוקרים כי העובדה שלהורים המזדקנים יש ביטוח סיעודי מתמרצת את ילדיהם לאשפז אותם ביתר קלות במוסד סיעודי בשעת הצורך. יש חוקרים שסבורים שדווקא מסיבה זו מעדיפים חלק מהאנשים שלא לעשות ביטוח סיעודי, כדי שלילדיהם יהיה קשה יותר (כלכלית) לאשפז אותם במוסד. ובכל מקרה, המחקר מצא שכ־40% מכלל האוכלוסייה מעדיפים שלא לחשוב על הנושא כלל, וכ־70% מבני 65 ומעלה אינם רוצים או פוחדים לחשוב על כך שיזדקקו לטיפול סיעודי.

והנה הפנינה המדכדכת מכל, למי שהצליח להגיע עד כאן. כל המרואיינים שהשתתפו במחקר נשאלו "אם לא תוכל לחיות יותר לבדך בעת זקנה, ותהיה לך אפשרות לבחור בין מגורים עם מטפל בבית לבין מגורים משותפים עם אחד הילדים שלך לבין מגורים במוסד - מה היית מעדיף?". 53% מהנשאלים ציינו שהם מעדיפים להמשיך לגור בבית עם מטפל. 22% מעדיפים לגור עם אחד הילדים, ו־19% מעדיפים להתאשפז במוסד. 6% נוספים לא יודעים מה הם מעדיפים, או שהם פשוט מעדיפים להתאבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
בקיצר - בילבול גדול!
לפי תגובות שקראתי אני מבין עד כמה הכתבה נכונה. למרות שמפרטים לכם הכל לגבי מצב הגרוע במדינה בנושא סיעודי עדיין אנשים לא רוצים להבין את חומרת הבעיה. כל אחד זורק מה שהוא חושב ומספר לאחרים למה לא כדאי לעשות ביטוח סיעודי פרטי. ובסוף רוב האנשים נישארים בלי ביטוח ובלי כיסוי מתאים למקרה סיעוד. מדינה צריכה הרבה כסף כדי לממן טיפול סיעודי לאנשים זקוקים. זה כמו בפנסיות - יש כל הזמן חוסר תקציב, לכן דוחים גיל פרישה, שפחות אנשים יגיע לקבל קצבה. אותו דבר בטיפול סיעודי - מדינה לא תתנדב להוציא כספים וביטוח לאומי עושה "עבודה טובה" כדי להקשות על אנשים לקבל עזרא. כמה מקרים אתם מכירים שבביטוח לאומי עבר הכל חלק לפני שאישרו מטפלת לכמה שעות ביום? לעומת זאת ביטוח פרטי לא מתעסק עם הבחנות וועדות מיותרות. מספיק שלקוח עונה להגדרת מצב סיעודי (לא יכול לבצע לבד 3 פעולות יום-יומיות), אז זכאי לקבל תשלום כל חודש מחברת ביטוח. וזה לא נכון שחברות ביטוח לא משלמות. אני אישית מטפל בהרבה תביעות של אנשים והם מקבלים. אין בעיה, תמשיכו לחיות בתקוה שמדינה שלנו תדאג לכם. רק אל תשכחו להסביר לילדים שלכם שברגע האמת הם לא יצטרכו לדאוג לכם, לא יצטרכו לחפש סכומי כסף מכובדים כל חודש כדי לממן מטפלת סיעודית או לממן מוסד טוב. תגידו לילדים שלכם שיעזבו אותכם במוסד סיעודי ציבורי בתנאים שיש שם. ואם הילדים שלכם יסכימו, אז זה בסדר. אבל אל תתפלאו ליחס כזה, כי זה מה שאתם רוצים: שזה יפול על מצפונם של הילדים! אני מציע לכל אחד לחשוב על זה ברצינות פעם אחת ולהתייעץ עם סוכן ביטוח מקצועי שיתן לכם כל התשובות וכל הנקודות בנושא ביטוח סיעודי. עדיף לשמוע מוגרם מקצועי ולהחליט במקום לא לדעת ולחשוב שאתה יודע. בסוף זה חיים של כל אחד מכם ויש הבדל איך לסיים חיים האלו - בכבוד או ....
סוכן ביטוח , ישראל  |  21.02.13
5.
ביטוח סיעודי
על מנת להנות מסיעוד צריך שלושה דברים אי שליטה על סוגרים אי יכולת להתלבש אי יכולת לאכול לבד ועזרה רבה מהזולת רבותי זיקנה אינה נכות אדם הנעזר בכסא גלגלים איננו סיעודי ועדיף לחסוך ולא לממן טיקונים וחברות ביטוח מפני שלא תראו את כספכם כשתזדקקו לו דבר נוסף הפרמיות בגיל 60 ומעלה גבוהות מאוד ככול שמתבגרים משלמים יותר שמרו על הבריאות
ישראל , חולון  |  18.02.13
4.
אחד שמבין בתחום חשוב!
כתבה מוטעית ובגדול! יש לזכור כי כשאדם הופך להיות סיעודי אישפוזו במוסד שבפיקוח משרד הבריאות (רוב במוסדות במדינה) היינו בעזרה מלאה של המדינה. אותו אדם ימסור את הכנסותיו והמדינה תשלים את היתר. לא משנה אם יש ביטוח סיעודי או לא המדינה משלימה הכל! חשוב רק לדאוג שנכסים לא יהיו רשומים על שם הקשיש אחרת יבקשו מכם דמי שכירות עבור הנכס גם אם לא גר שם אף אחד או אם גר שם קרוב או ילד של הקשיש עצמו.
משה , צפון  |  18.02.13
3.
את הדבר הכי חשוב לא מספרים בכתבה
זה ממש לא משנה כמה זה עולה ובאיזה חברת ביטוח עושים את הביטוח הסיעודי - בקרות המקרה הסיכוי לקבל כסף מחברות הביטוח הוא קטן מאוד (אולי פחות מ-10% ). הן תתשנה את המבוטח ותנסנה בכל דרך אפשרית לא לשלם (כולל הליכה לבית משפט). זאת השיטה: גביית התשלום אינה בעייה אף פעם, כשבאים לשלם זה כבר סיפור אחר. תבדקו בעצמכם ותראו כמה אנשים שאתם מכירים עם ביטוח סיעודי, אכן קיבלו את התשלום בסופו של דבר. ותחשבו על זה טוב טוב לפני שתתחילו את המסע עם חברות הביטוח.
דני  |  18.02.13
2.
אז כל הצבועים התנפלו על שלמה מעוז.......
יש לי ולמשפחתי 2 ביטוחים סיעודיים פלוס ביטוח שלי מארגון נכי צה"ל. אז מה. אני לא חושב שכדאי להמשיך לחיות כמו מומיה (כמו אמא של אשתי, שהיום כבר זה ממש ממש לא מעניין אותה, אבל לפני שנתיים.......). ולגבי המחיר: קטונתי, אולם נראה לי שאני ושכמותי מסבסדים בגדול את מחירי הביטוח של בני ה-60 פלוס. כתוב כאן, שהמחיר הוא עד 100 ש"ח לחודש. 1200 בשנה ו-24000 ש"ח ל-20 שנה ערך נוכחי. סכום שאינו אפילו העלות של 2 חודשים סיעודיים... כן, כן, למדתי פעם סטטיסטיקה ואפילו עבדתי קצת בביטוח. אבל עם הנתונים שלעיל (לפחות 30% ינצלו את הביטוח הסיעודי לתקופה של 3 שנים בממוצע) ברור שיש כאן כדור מתגלגל, שבו הצעירים מממנים את המבוגרים, ובטח את אלה שרכשו ביטוח רק בשנים האחרונות. אני, בכל מקרה, בטוח שאם חלילה אגיע למצב, אהיה בין ה-6% האחרונים - ולא מאלה שלא יודעים......
חושב שאעדיף להתאבד....  |  18.02.13
לכל התגובות