אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרנקל: "הזדקנות האוכלוסייה תוביל לשינוי היחסים בין המדינה לאזרחים" צילום: עמית שעל

פרנקל: "הזדקנות האוכלוסייה תוביל לשינוי היחסים בין המדינה לאזרחים"

לדברי נגיד בנק ישראל לשעבר, "בשנים הקרובות נהיה עדים לחשיבה מחדש על סוג האמנה בין הממשלה לאזרחים - מה האזרחים יכולים לצפות שהממשלה תספק, ולמה האזרחים יכולים לצפות מבחינת מסים"

17.02.2013, 20:36 | מיקי פלד

"הזדקנות האוכלוסייה בעולם תגורם לבחינה מחדש של האמנה שבין המדנה לאזרחים, בשל העלויות הכלכליות הגבוהות שיידרשו לשמירה על איכות החיים הקיימת" - כך אמר הערב יו"ר בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן ונגיד בנק ישראל לשעבר, יעקב פרנקל, בטקס מינויו ליו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב. 

קראו עוד בכלכליסט

פרנקל הסביר כי בארה"ב, 23% מהוצאות הממשלה מופנות לביטוח לאומי ו-25% למימון שירותי בריאות. ואולם לדבריו,  ב-2035, בעקבות ההזדקנות האוכלוסייה והשינויים בתוכנית הבריאות הפדרלית שעורך הנשיא ברק אובמה, שיעור הוצאה זה יגדל ל-62%. לפי פרנקל, מצב זה לא יוכל להתממש.

יעקב פרנקל נואם בטקס, צילום: עמית שעל יעקב פרנקל נואם בטקס | צילום: עמית שעל יעקב פרנקל נואם בטקס, צילום: עמית שעל

"בשנים הקרובות נצטרך להיות עדים לחשיבה מחדש לגבי סוג האמנה בין הממשלה לאזרחים - מה האזרחים יכולים לצפות שהממשלה תספק, ולמה האזרחים יכולים לצפות מבחינת מסים, וזה נכון גם לגבי ישראל", אמר.

  

לדברי פרנקל, "גרמניה הצליחה לקדם יפה את המשק שלה, שלא כמו מדינות כמו איטליה, פורטוגל וצרפת, כי ביצעה רפורמות שעזרו להעלאת הפריון לעובד ולא בזכות גירעונות תקציביים. המהפכה של הקאנצלר לשעבר גרהרד שרדר הניבה פירות - וזו מהפכה שהגבירה את התחרותיות והיעילות במשק, סילקה עיוותים ושמה שמן על הגלגלים העסקיים. זה לא קרה באיטליה. מאחר שזו התמונה, לא צריך להיות מדען גרעין בשביל להבין שעוד שנתיים ושלוש המצב באיטליה יהיה חמור יותר מאשר בגרמניה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
דמוגראפיה זהו שם המשחק
המציאות הדמוגרפית קובעת. אם החברה האנושית עוברת כל כך הרבה טלטלות ושינויים טכנולוגיים עם השפעות ישירו. וכקיפו. על הגידול הטבעי שהוא בעצם כבר ממש לא טיבעי....אל תתפלאו אם נצטרך להוסיף מרכיבים נוספיםלמשוואה הגלכלית כולל צימצום שכר והסתפקות במועט כתפיסת עולם
רם , יד נתן  |  18.02.13
לכל התגובות