אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: מועדון גיל הזהב

הון אנושי: מועדון גיל הזהב

ערב במועדון העסקי-אקדמי של אוניברסיטת תל אביב מבהיר למה המחירים כאן כבר לא יירדו לעולם

21.02.2013, 09:15 | ארי ליבסקר

המועדון העסקי-אקדמי של אוניברסיטת תל אביב, בראשות נשיא האוניברסיטה יוסף קלפטר ויו"ר אגודת הידידים אמנון דיק, התכנס ביום ראשון בערב לשמוע את הרצאתו של פרופ' יעקב פרנקל בנושא המיתון העולמי. היה זה האירוע הראשון לשנת הפעילות הנוכחית של המועדון, שבו חברים כמה מהדמויות המובילות במשק הישראלי ב־20 השנים האחרונות - או אם לשפוט לפי גילם של רוב הנוכחים בערב, ב־40 או ב־50 השנים האחרונות (וזאת בלי להחשיב את ברונו לנדסברג, הבעלים של סנו, שהיה כאן מאז בריאת האדם). האדם הצעיר ביותר באותו ערב, כך נדמה, היה דיק, שהתמנה לעמוד בראש אגודת הידידים במקומו של עמוס שפירא, ונראה בן בלי גיל: לבוש חליפה מהודרת, בכושר מצוין ועם ראש עטור שיער. שאלתי אותו בן כמה הוא, ודיק השיב: "אתה הרי יודע שאין לי גיל. כבר אמרתי לך שאני הדוריאן גריי של העולם העסקי".

גד פרופר גד פרופר גד פרופר

יצחק לוי הנצחי הסביר לי שהורדת מחירי הדירות תוביל לאסון: "אוי ואבוי אם מחירי הדירות יירדו. הרי ברגע שהמדינה תוריד את המחירים רוכשי הדירות להשקעה לא יוכלו להחזיר את המשכנתא כי אנשים יפסיקו לשכור ויקנו דירה משלהם, ואז הבנקים יפשטו את הרגל". גם הבעלים של חברת מנרב אברהם קוזניצקי אמר שמחירי הדירות לא יירדו. "גם אם המדינה תוריד את מחירי הקרקעות אנחנו הקבלנים לא נוריד את המחיר. למה שנוריד? אנחנו הרי רוצים להרוויח יותר. בכל מקרה אני צופה שמחירי הדירות יעלו, ולך אני מציע, בחור צעיר, לקנות דירה עכשיו. אל תבזבז זמן".

יאיר סרוסי יאיר סרוסי יאיר סרוסי

את ליאון רקנאטי שאלתי מה יהיה עם אי.די.בי ואיך הוא רואה את ניסיון ההשתלטות האגרסיבי של קרן יורק על הקונצרן שפעם היה שייך למשפחתו. "בעלי השליטה צריכים לדעת לוותר כי כל ההתנהלות עכשיו יוצרת שם לא טוב לתאגיד, מה שעוד יותר מוריד את הערך", אמר. "כל המבנה הפירמידלי של חברות אחזקה כמו אי.די.בי פתוח כבר לא רלבנטי. ברגע שאתה לא מפתח חברות אלא רק משחק עם הכסף, זה מה שקורה - וחבל".

יו"ר בנק ירושלים זאב גוטמן הסביר לי מדוע הבנק שלו יכול להרשות לעצמו לא לקחת עמלות ולהעניק ריבית גבוהה יותר משאר הבנקים: "אין לנו עלות של כוח אדם כמו לבנקים הגדולים, הכל ממוחשב ואנחנו לא צריכים לשלם משכורת לעובדים. אבל אם הבנקים מצליחים להרוויח כל כך הרבה, למה להם לשנות את המצב?". דבריו התחברו למה שהסבירו לי הנדל"ניסטים על מחירי הדירות: למה להם להוריד מחירים אם ציבור הפראיירים מוכן תמיד לשלם?

מימין: יוסף קלפטר, ליאו ליידרמן ויעקב פרנקל מימין: יוסף קלפטר, ליאו ליידרמן ויעקב פרנקל מימין: יוסף קלפטר, ליאו ליידרמן ויעקב פרנקל

שאלתי את גד פרופר מה דעתו על דבריו של מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן, שיצא כמה שעות קודם לכן, בכנס השנתי של רשות ההגבלים העסקיים, נגד הנטייה הגוברת של הצרכנים להשוות מחירים. "עזוב אותך מה שהוא אומר על הצרכן", אמר פרופר, "זה פחות מהותי. בצהריים הגיעו לשולחני גם דברים שהוא אמר נגד אסם. מי הוא שיאמר דברים נגד אסם? שייזהר בלשונו".

על דוכן הנואמים הציג נשיא האוניברסיטה קלפטר את פרנקל כאדם שחי את רוב חייו באוויר. אם שני מטוסים ייפגשו בשמים סביר להניח שפרנקל יהיה בשניהם, אמר לקול צחוקם של הנוכחים. השורה התחתונה בהרצאתו של פרנקל היתה שעקב הזדקנות האוכלוסייה במדינות המתועשות יידרש חוזה חדש בין הממשלה לאזרחים, ושתקציב המדינה לא יספיק כדי לעמוד בדרישות האזרחים. שאלתי את יאיר סרוסי אם הוא רומז לכך שצריך לקצץ גם בתקציב המדינה שלנו והוא ענה: "נדמה לי שמה שפרנקל אמר די ברור". פרנקל עצמו אמר לי: "לא אמרתי שצריך לקצץ. מה שאמרתי הוא שפשוט צריך לחדש את החוזה בין האזרח למדינה". אמרתי לו שכאשר כל הדברים האלה יקרו, סביר שרוב הנוכחים באולם כבר לא יחיו, אבל הוא אמר: "אל תהיה כל כך בטוח". ואילו אשתו של יצחק לוי אמרה: "נראה לך? הרי ברור שאנחנו נהיה פה באותו מקום גם בעוד 30 שנה. כמו שפרנקל הסביר בהרצאה, תוחלת החיים רק עולה במדינות המתועשות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות