אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסיכון עולה: מחצית מהגיוסים ב-2013 הלכו לקרנות הקונצרניות צילום: shutterstock

הסיכון עולה: מחצית מהגיוסים ב-2013 הלכו לקרנות הקונצרניות

קרנות הנאמנות הקונצרניות השלימו מתחילת השנה גיוסים של 7.4 מיליארד שקל, והובילו את היקף הנכסים של הקרנות המסורתיות ל־141 מיליארד שקל - קרוב לרמת השיא של 2007

25.02.2013, 08:26 | אסף גילעם

במשך השנים האחרונות הובילו הקרנות הכספיות, שהן תחליף לפיקדון בנקאי, את הגיוסים בתעשיית קרנות הנאמנות. אולם, מתחילת שנת 2013 מסתמן שינוי מגמה שהחזיר למפה את הקרנות המסורתיות — כלומר קרנות שאינן כספיות. כך, מתחילת השנה גייסו קרנות האג"ח (אג"ח בארץ כללי ואג"ח חברות והמרה), שרובן מתרכזות באג"ח קונצרניות, כ־7.4 מיליארד שקל. לעומתן קרנות הנאמנות המתמקדות בעיקר באג"ח מדינה סבלו מפ דיונות. קרנות האג"ח מדינה רשמו פידיונות של כחצי מיליארד שקל מתחילת השנה, בעוד שהקרנות השקליות איבדו כמעט מיליארד שקל.  

קראו עוד בכלכליסט

היקף הנכסים שמנהלת תעשיית הקרנות נמצא בשיא של כל הזמנים כבר כמה חודשים. אלא שלאחרונה, גם היקף הנכסים של הקרנות המסורתיות, כאמור בנטרול הכספיות, חזר לרמות השיא של 2007. היקף הקרנות (ללא הקרנות הכספיות) עומד נכון להיום על 141 מיליארד שקל, מרחק קצר בלבד מהשיא של יוני 2007 שעמד על 144.6 מיליארד שקל.

תעשיית קרנות הנאמנות (כולל הקרנות הכספיות) גייסה בסה"כ יותר מ־4 מיליארד שקל מתחילת פברואר, זאת לאחר שבחודש ינואר היא גייסה 7.5 מיליארד שקל — לעומת 860 מיליון שקל בלבד בדצמבר. מתחילת השנה עומדים הגיוסים 13.1 מיליארד שקל.

מי שנהנה מגיוסי הקרנות הן חברות שמנצלות את ההזדמנות לגייס חוב בבורסה. מתחילת השנה גייסו החברות בבורסה חוב בכ־8 מיליארד שקל. בשבוע האחרון גם מגמה זו התחזקה, כאשר גם חברות ללא דירוג זכו לגישה ישירה לכסף מהיר.

הצד שקולט את היצע האג"ח הקונצרניות הן קרנות הנאמנות. הקרנות נכנסו לוואקום שהותירה ועדת חודק בשוק הקונצרני. הוועדה שסיפקה הנחיות בנוגע להשקעת הגופים המוסדיים בשוק הקונצרני ודרשה מהם ביצוע ניתוח מקיף לפני רכישת אג"ח בהנפקה או רכישת אג"ח קיים. בנוסף, נדרשו המוסדיים להתחשב בפרמטרים כגון בטחונות, שעבודים והתניות, כך שקשה להם יותר לקבל את אישורן של ועדות ההשקעה, הנדרש לפני השקעה באג"ח מסוכנות יותר. המחוקק פטר את קרנות הנאמנות ממסקנות חודק, כך שכעת הן הפכו לרוכשות הבולטות בהנפקות שמתקיימות בתקופה זו.

לפי אומדנים והערכות שבוצעו על ידי כלכלני בית ההשקעות מיטב בשבוע האחרון, גייסו הקרנות המסורתיות כ־614 מיליון שקל בהובלת קרנות האג"ח הקונצרניות וקרנות אג"ח כללי. בשבוע קודם לכן, גייסו קרנות האג"ח הכללי 430 מיליון שקל.

מתחילת פברואר היו קרנות האג"ח הכללי אפיק הגיוסים המוביל בקרב הקרנות המסורתיות עם גיוסים של כ־1.24 מיליארד שקל. במקביל, הגיוסים באפיק הקונצרני ממשיכים לתדלק את העליות במדדי תל בונד. בשבוע שעבר נרשמו עליות שערים של עד כ־0.4%, במדדי תל בונד, כאשר מדד קונצרני כללי עלה ב־0.6%.

מנגד, בקרנות המנייתיות ניכרת האטה בגיוסים. הקרנות המנייתיות רשמו בשבוע שעבר גיוסים של 48 מיליון שקל בלבד — ירידה של 45% לעומת השבוע הקודם. גם הקרנות הממשלתיות ממשיכות, כאמור, לסבול מפדיונות.

באפיק הממשלתי, למרות העליות שנרשמו בשבוע שעבר, איבדו קרנות אג"ח מדינה במהלכו כ־150 מיליון שקל, שהצטברו לפדיונות של כ־407 מיליון שקל מתחילת החודש.

גם בגזרת הקרנות הכספיות נרשמת מגמה חיובית. בשבוע שעבר גייסו הקרנות 640 מיליון שקל — עלייה של כ־30% בקצב הגיוסים לעומת השבוע הקודם. מתחילת החודש גייסו הקרנות הכספיות כ־2 מיליארד שקל ומתחילת 2013 השלימו גיוסים של יותר מ־6 מיליארד שקל.

הקרנות הכספיות שספגו פדיונות קשים במהלך המחצית השנייה של 2012, חזרו לגייס בעיקר לאחר שהחלו ליהנות מפטור בדמי המשמרת בבנקים מתחילת השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות