אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפטור מדמי המשמרת גרם לפסגות לסגור את קרנות המק"מ

הפטור מדמי המשמרת גרם לפסגות לסגור את קרנות המק"מ

פסגות ממזג 12 קרנות מק"מ לקרן כספית. הסיבה: קרנות כספיות נהנות מפטור מדמי משמרת בבנקים, ולכן הן הפכו לחלופה עדיפה ללקוח הסולידי על פני קרנות המק"מ. דמי הניהול יעמדו של 0.18%. הערכות: הראל תבצע מהלך דומה

25.02.2013, 09:54 | רחלי בינדמן

פסגות סוגר את מוצר הדגל שלו - קרנות המק"מ - וממזג אותן עם הקרן הכספית שלו. הרקע למהלך: העובדה כי החל מתחילת 2013 חל פטור על דמי משמרת בגין אחזקה בקרנות כספיות, פטור שלא קיים עבור קרנות מק"מ, מה שהופך את הקרנות הכספיות לחלופה סולידית עדיפה. משכך 12 קרנות המק"מ של פסגות שמנהלות 4 מיליארד שקל ימוזגו לקרנות הכספיות של בית ההשקעות. את המהלך הוביל ירון דייגי, מנכ"ל קרנות הנאמנות של פסגות.בעקבות זאת הלקוחות ששילמו עד כה בקרנות המק"מ דמי ניהול שנתיים של 0.25% ישלמו כעת דמי ניהול של 0.18% עבור הקרן הכספית, דבר שצפוי לחסוך כחצי אחוז בממוצע לעלויות שלהם, בעיקר בזכות הפטור מדמי המשמרת ודמי הניהול הנמוכים יותר.

בנובמבר 2010, לאחר רכישת השליטה בפסגות על ידי קרן אייפקס, החליטה המנכ"לית זהבית כהן להפסיק לעבוד בדמי ניהול 0%, ופסגות הפך לגוף הראשון שהודיע כי יגבה דמי ניהול של 0.2% מהקרנות הכספיות. כהן היתה משוכנעת שהשוק ילך אחריה, אך בפועל התוצאה היתה הפוכה. היועצים בבנקים שרגזו על המהלך העבירו את הלקוחות לקרנות הכספיות של המתחרים, שהמשיכו שלא לגבות דמי ניהול. התוצאה היתה גל פדיונות של מיליארדי שקלים מהקרנות הכספיות של פסגות.

פסגות מבין את הטעות

חודשים ספורים לאחר מכן הבינו בפסגות את גודל הטעות ויצאו במהלך שהתברר בדיעבד כמבריק - את המהלך הוביל אז טל קדם, היום סמנכ"ל המכירות של פסגות. בית ההשקעות השיק קרנות המשקיעות במק"מ בודד שהיוו אלטרנטיבה סולידית ראויה לקרן הכספית, שכן העניקו ריבית מעט גבוהה יותר לצד הטבות המס הכרוכות באחזקת קרן כספית. בעקבות זאת פסגות החל לגייס מיליארדי שקלים לקרנות המק"מ הבודד, והמתחרים, בעיקר הראל פיננסים שמנהל כיום תשע קרנות מק"מ, נאלצו ללכת בעקבותיו ולהקים קרנות דומות.

בעקבות הנהירה לאפיק החדש הודיע המפקח על הבנקים דודו זקן, כי הקרנות הכספיות שמשקיעות רק בפיקדונות הן במהותן מקבילה לפיקדון הבנקאי, אך הן סובלות מנחיתות לעומת הפיקדון כיוון שקרן נאמנות היא ני"ע, והמחזיק בה צריך לשלם לבנק דמי משמרת. משכך, החליט זקן כי החל מינואר השנה לקוח שיחזיק קרן כספית בלבד יהיה פטור מתשלום דמי משמרת. משום מה בחר זקן שלא להחיל פטור זהה להחזקה בקרן מק"מ או בתעודת פיקדון.

זהבית כהן, מנכ"לית אייפקס, צילום: אוראל כהן זהבית כהן, מנכ"לית אייפקס | צילום: אוראל כהן זהבית כהן, מנכ"לית אייפקס, צילום: אוראל כהן

המצב הוביל לכך שהיועצים בבנקים המליצו ללקוחות להעביר את כספם לקרן כספית שבזכות היתרון לגודל מצליחה להשיג עבור הפיקדונות ריבית גבוהה מהפק"מ הרגיל. מרגע ביטול דמי המשמרת הפכה הקרן הכספית לעדיפה על פני הפק"מ וקרנות המק"מ. בפסגות הבינו כי אם הם לא יעבירו את כספי קרנות המק"מ, היועצים בבנק ממילא יעבירו את הלקוחות לקרנות הכספיות האטרקטיביות יותר, הקדימו תרופה למכה, והיו לבית ההשקעות הראשון שנוקט צעד זה. בכך יחסוך פסגות ללקוחות מכירה של נכסי קרן המק"מ עבור רכישת קרן כספית - מה שייחשב אירוע מס.

המהלך של הראל פיננסים

לפני כמה שבועות ביצע הראל פיננסים שינוי מדיניות בשתי קרנות מק"מ בודד שאותן הפך לקרנות מק"מ פלוס אג"ח קונצרני וקרן מק"מ פלוס 10% מניות, וכך הפך את הקרנות הסולידיות הללו לקרנות מסוכנות יותר. להראל היתה קרן מק"מ שלישית שבה אמנם ביצעו שינוי מדיניות והפכו אותה לקרן כספית. לא ברור אם בכוונת הראל לבצע שינוי מדיניות ביתר קרנות המק"מ הבודד שברשותה ולהפכן לקרנות כספיות הנהנות כאמור מהיתרון של פטור מדמי משמרת, אך על פי הערכות גם הראל תמזג את יתר קרנות המק"מ לקרן כספית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות