אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למחזר משכנתא, עכשיו

למחזר משכנתא, עכשיו

רק כ-7% מהבקשות למשכנתאות בישראל בשנה האחרונה יועדו למחזור, לעומת קרוב ל-70% בארה"ב

25.02.2013, 12:21 | אלכס זבז'ינסקי

הצרכן הישראלי מתגלה לעיתים כתובעני למדי. הוא מוכן להתווכח שעות על הנחה של עשרה שקלים, לעשות שופינג ממושך ולהקדיש זמן לא מבוטל לתחקור מכרים קרובים ורחוקים רק כדי לספק את הצורך הבסיסי של "לא לצאת פראייר". ספקי שירותי טלפוניה, אינטרנט, טלוויזיה ואחרים אינם מזדרזים להודיע לנו שחבילת השירות שלנו התיישנה  - הן מבחינת איכות המוצר והן מבחינת המחיר. 

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, באחת ההוצאות הכבדות - תשלומי המשכנתאות, הצרכן הישראלי טורח הרבה פחות לבדוק האם המחיר שהוא משלם אינו גבוה לעומת מה שניתן לקבל בפועל. למעשה קיימת אפשרות למחזור משכנתאות שנתקבלו בעבר בריבית גבוהה לעומת הריבית אותה ניתן לקבל היום.

הישראלים לא ממחזרים משכנתא. ההסבר על כך טמון בהשוואה של כמות הבקשות למחזור משכנתא בישראל לעומת ארה"ב ובריטניה. הן בישראל והן בארה"ב הריביות על המשכנתאות ירדו בשיעור חד בשנים האחרונות. הריבית הקיימת היום על המשכנתא ל-30 שנה בארה"ב לעומת הממוצע של העשור הקודם ירדה בכ-2.4%. הריבית הממוצעת בישראל על משכנתא צמודת מדד שניתנת היום לעומת הממוצע של העשור הקודם ירדה גם היא בכ-2.4%.

למרות הירידה הדומה בריבית, רק כ-7% מהבקשות למשכנתאות בישראל בשנה האחרונה יועדו למחזור משכנתא, לעומת קרוב ל-70% מסך הבקשות בארה"ב. גם בבריטניה כמות הבקשות למחזור משכנתא הרבה יותר גבוהה מבישראל ועולה על שליש מסך הבקשות למשכנתאות בשנה האחרונה.

למה הפער העצום?

חשוב לציין שיש מספר עובדות שיכולות להסביר חלק מהפער העצום הקיים בין כמות מחזורי המשכנתא בישראל לעומת זו של ארה"ב. ראשית, ישראל נמצאת בשיאו של גל רכישות דירות, מה שמסביר את הכמות הגדולה של משכנתאות לרכישה, זאת לעומת ארה"ב בה שוק הנדל"ן רק מתחיל להתאושש. שנית, מחזור משכנתא בישראל כרוך לעיתים בתשלום קנס, זאת בשעה שבארה"ב הקנס נמוך או כמעט לא קיים.

יחד עם זאת, למרות הקנס במקרים רבים מחזור משכנתא בישראל עדיין יכול לחסוך כסף רב, משמעותי הרבה יותר מכל חיסכון שאפשר "לגרד" מספק טלוויזיה רב ערוצי או מספק האינטרנט. להבדיל מספקי שירותים אחרים, הצרכנים משום מה גם לא מצפים מהבנק להודיע להם על האפשרות למחזר משכנתא ולהוזיל עלויות.

בעידן של ריבית נמוכה לא רק הוזלת עלויות משמשת גורם משמעותי התומך במחזור, אלא גם הקטנת סיכון. אף אחד כמובן לא יכול לדעת בוודאות כמה זמן תימשך תקופת הריביות הנמוכות, אך כנראה שהיא לא תישאר לנצח. נוטלי המשכנתאות, במיוחד המשכנתאות בריבית משתנה, יכולים לקבע לעצמם בעת זו ריבית קבועה, יחסית נמוכה, עד סוף חיי המשכנתא, ולא להיות תלויים יותר במשברים פיננסיים, אינפלציה ומדיניות הבנקים המרכזיים.

גם ברמה המאקרו כלכלית, עידוד מחזור משכנתאות על ידי הרגולטורים באמצעות בחינת דרכים להפחתת קנס פירעון מוקדם ולהקלה בהעברת משכנתאות בין הבנקים, יכול לסייע להגדיל את ההכנסה הפנויה של הצרכנים ולהגביר את הצריכה הפרטית שמקרטעת בתקופה בה השכר כמעט לא עולה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות