אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: יהלומים בשווי כולל של כ-2 מיליארד דולר הוברחו מזימבבואה צילום: אי פי איי

דיווח: יהלומים בשווי כולל של כ-2 מיליארד דולר הוברחו מזימבבואה

אתר 100Reporters מדווח כי מטוס פרטי נוחת פעם בחודש בשדה תעופה קטן בדרא"פ ועליו מטען של יהלומים בשווי מאות מיליוני דולרים שמקורם במכרות היהלומים של מאראנג

25.02.2013, 15:55 | סוכנויות הידיעות

נמשכת הברחת היהלומים מזימבבואה, תחת מעטה כבד של סודיות ובאמצעות מטוס מדגם VP-BEX בבעלות פרטית, כך מדווח אתר ה"סטנדרד" על פי דיווחים מאתר 100Reporters, (שעוסק במלחמה בשחיתות והמנוהל בידי עיתונאים).

על פי הדיווחים, בין שאר היעדים שבהם מרבה המטוס לנחות, הוא עורך ביקורים תכופים בסינגפור, הונג קונג, טנזניה ובאנגולה ונראה כי הוא נהנה מטיסות באזורים לא מפוקחים ומהיעדרן בולט של בדיקות.

פעם בחודש לערך נוחת המטוס, שהותאם לטיסות VIP, בשדה התעופה הבין-לאומי של לנסריה – מתקן פרטי וקטן הממוקם בפאתי יוהנסבורג, דרום אפריקה.

אתר הצדק החברתי Partnership Africa Canada מעריך כי מזימבבואה הוברחו יהלומים בשווי כולל של כ-2 מיליארד דולר. על פי האתר, נושא המטוס יהלומים לא מוצהרים בשווי מאות מיליוני דולרים שמקורם במכרות היהלומים של מאראנג (השווים על פי ההערכות כ-800 מיליארד דולר).

שר האוצר של זימבבואה, טנדיי ביטי, טען שהכנסות של מיליוני דולר מסחר היהלומים מוברחים מהמדינה דרך נתיבים שעליהם אין פיקוח במקום להגיע לקופת המדינה.

על פי אתרים שונים למלחמה באי צדק חברתי, המכונים קבוצות "כלבי שמירה", הנוסע המתמיד במטוס ה- VP-BEX הוא איש עסקים סיני בשם שו ג'ינהואה המוכר בכינויו "סאם פה" המבקר בזימבבואה לפחות פעם בחודש ושעל פי הטענות, מוציא יהלומים מהמדינה. השמועה אומרת שפה הוא סוכן הנשק הפרטי של מפלגת ZANU PF והואשם בעבר כי סיפק נשק ומשאיות לארגון המודיעין המרכזי (CIO), או המשטרה החשאית, של זימבבואה.

על פי דיווחי אתר Global Witness נצפה פה עולה למטוס בדרכו להארארה, בירת זימבבואה. על פי דיווחים נרכש המטוס על ידי ישות עסקית השומרת על חשאיות בשם סוננגול הפועלת באנגולה, עם היסטוריה ארוכה של עסקאות נפט לא מדווחות, כך על פי דיווחי קרן המטבע העולמית ומקורות נוספים.

טייס המטוס הוא קברניט לשעבר בחברת התעופה של דרום אפריקה South African Airways . הטייס סירב להגיב לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות