אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוויר חם או תיקון: מה מקפיץ את סקטור הגז בתל אביב צילום: עמית שעל

אוויר חם או תיקון: מה מקפיץ את סקטור הגז בתל אביב

מודיעין מזנקת ב-55% פי 4 מהמחזור הרגיל לשווי של יותר מ-100 מיליון שקל. בכיר בשוק: "מדובר באוויר חם שלא נשען על משהו אמיתי"

27.02.2013, 13:52 | גיא בן סימון

הבורסה בתל אביב דועכת, המחזורים נמוכים, ואולם בגזרה אחת יש חגיגה - מניות הגז. מרבית יחידות ההשתתפות בקידוחים השונים מזנקות היום במהלך המסחר בבורסה ודווקא מודיעין, שאך לפני יומיים שיגרה הודעה שלילית למשקיעים מובילה את המומנטום במסחר במחזור פי 4 מן הממוצע שמביא את החברה לשווי של יותר מ-100 מיליון שקל. 

גם הכשרה אנרגיה, גוליבר, הזדמנות ישראלית רושמות עליות נאות אף הן ובמחזורים גבוהים מהרגיל. אף חברה לא פירסמה הודעה מהותית ופרט לתחום פעילותן אין לחברות הרבה במשותף, כך שהפעילים בשוק מתקשים להסביר את העליות במניות הגז.

"אין ארועים מאחורי הזינוק במודיעין והכשרה אנרגיה. אין גם משהו כלכלי מאחורי המהלך", כך אמר בשיחה עם "כלכליסט" סוחר בכיר בבית השקעות גדול.

חשוב לציין כי העליות הנוכחיות מינוריות בהשוואה למפולת בחברות הגז בתקופה האחרונה. ב-12 החודשים האחרונים צללה מודיעין ב-96%, הכשרה אנרגיה צללה ב-86%, הזדמנות ישראלית צנחה ב-40% וגוליבר -  שזינקה אמנם ב-60% בחודש האחרון - עדיין רחוקה עשרות אחוזים מרמתה לפני שנה.

קידוח נפט ימי, צילום: בלומברג קידוח נפט ימי | צילום: בלומברג קידוח נפט ימי, צילום: בלומברג

"אם יש מסחר לפי מידע פנים אז כמובן שקשה לעבוד נגד זה, אך אני מניח שלא זה מה שקרה", הוסיף. "לדעתי יש ניעור של שורטיסטים במניה כאשר הסוחרים מחפשים עם מה לעבוד. מדובר באוויר חם שלא נשען על משהו אמיתי", הוסיף. "אם אני מחליט לעשות ריקול לשורטיסטים (מוכרים בחסר) אני יכול לייצר תגובה מסוימת מעלה של הנייר".

 
הסברים אפשריים נוספים לזינוקים הם כי אחרי הירידות הממושכות בתחום אולי עכשיו מגיע התיקון במניות הגז או שמא התרחבות המפעלים בשימוש בגז היא זו שדחפה את הסקטור, אך אלו מגולמות במחירי המניות. אולי החשש מהאטה בצמיחה במשק גורם לסוחרים לקנות גז שלא יושפע מן המצב הכלכלי, אך השאלה למה עכשיו?
 
בשיחה נוספת עם אנליסט אנרגיה בבית השקעות גדול עולה ההשערה כי "לא מדובר בארוע כשר. היתה שמועה בשוק שהברוניצקים מאורמת שוקלים להיכנס לשותפות במודיעין והכשרה אך אלו התנפצו. לא ידוע ידוע על שום דבר שמתפתח במודיעין. התרחיש שיכול לקרות הוא שמודיעין מצאה שוכר אחר לאסדה ולא מחלטים לה את הכסף. תרחיש שני שאין שום דבר ומחלטים למודיעין את הכסף אבל כרגע אין שום מידע קונקרטי שאפשר לדווח עליו. שווי השוק של מודיעין הבוקר בכל אופן, נראה היה סביר בהחלט".
 
לפני יומיים הודיעה מודיעין שהיא מבטלת לאלתר את תוכניות הקידוח ברישיון "גבריאלה", שם התגלה בעבר פוטנציאל להפקה של כ-130 מיליון חביות נפט. הקידוח בוטל בשל סכסוך כספי בין בעלי רישיון הקידוח - מודיעין (70%), אדירה (15%) ובראונסטון (15%) - בשאלה מי היה אמור לממן את פעולות חיפושי הנפט ומתי הוא היה אמור להעביר את הכסף. אסדת הקידוח הודיעה כי תעזוב באופן מיידי את האיזור ותועבר למלטה.
 
בנוגע ללווייתן השותפות הישראליות במאגר הודיעו על הסכם עקרונות למכירת גז טבעי לשוקי מזרח אסיה בהיקף של 84 מיליארד מ"ק גז טבעי בשותפות עם חברות דייהו הקוריאנית וגזפרום הרוסית, זאת מתוך מתקן יצוא צף שמיועד לגז נוזלי (FLNG) שיוקם באזור מאגר תמר. שותפות תמר מוחזקת בידי נובל אנרג'י (36%), דלק אנרגיה (31.25%, בחלוקה שווה בין חברות אבנר ודלק קידוחים), ישראמקו (28.75%) ודור גז (4%).
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות