אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האוצר יאשר מלגות קיום ל-2,000 סטודנטים יוצאי אתיופיה צילום: cc by Amitay Katz

משרד האוצר יאשר מלגות קיום ל-2,000 סטודנטים יוצאי אתיופיה

בכך הוא נעתר לבקשת ועדת הכספים, לאחר שלא קיבלו את מלגת הקיום שלהם מפברואר משום שטרם אושר תקציב המדינה

27.02.2013, 14:59 | חן פונדק
הממשלה תקעה, ועדת הכספים מפשירה. משרד האוצר יאשר את מלגות הקיום ל-2,000 סטודנטים יוצאי אתיופיה, לאחר שלא קיבלו את מלגת הקיום שלהם מפברואר. זאת בעקבות דיון בוועדת הכספים שיזם ח"כ עמיר פרץ. המלגות היו טעונות אישור משרד האוצר בגלל שטרם אושר תקציב המדינה. עתה מחכים שהאוצר יאשר את העברת המלגות לפר"ח.

משרד האוצר אישר מימון מיידי של מלגות קיום של משרד הקליטה ל-2,000 הסטודנטים במסגרת פרויקט קדמה. בתוכם כלולים גם 19 הסטודנטים מספיר שבמשך חמישה ימים לא הלכו ללימודים עקב מחסור במזון, כפי שפורסם בחדשות ערוץ 2 בתחילת השבוע.

עמיר פרץ. יזם את הדיון, צילום: זהר שחר עמיר פרץ. יזם את הדיון | צילום: זהר שחר עמיר פרץ. יזם את הדיון, צילום: זהר שחר

חבר הכנסת עמיר פרץ שיזם את הדיון בוועדת הכספים לפני שבוע הסביר כי "הסטודנטים בספיר עשו מעשה, אבל כל ה-2000 היו באותו מצב. מדובר במלגה של 1,200 שקל לחודש בלבד, אבל מסתבר שסכום זה נותן להם אפשרות להמשיך ללמוד ובלעדיו הם לא מתפקדים. חלקם לא הגיעו ללימודים בכלל ואחרים ביקשו במכללות שובר לארוחות צהריים שזה משפיל".

החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו העניקה את האישור במסגרת ועדת חריגים והכספים יועברו באופן מיידי. הסיבה שהכסף לא עבר והיה צריך את אישור החשבת הכללית הוא שתקציב 2013 טרם אושר.

היות שתקציב המדינה לא אושר, מאז ינואר עובדים כל המשרדים הממשלתיים בתקציב חודשי ולא שנתי, שבנוי לפי סכום הכסף שהוקצה להם ב-2012, חלקי 12 חודשים. כל העברת כספים ותקציב מיוחד, דורש את אישור ועדת חריגים של החשב הכללי באוצר.

בהמשך לאישור המלגות, חברי ועדת הכספים והיו"ר משה גפני דרשו לקבוע מנגנון קבוע לתקצוב פרויקטים מתמשכים גם בתקופות מעבר ובטרם גובש התקציב השנתי.

פרץ  הסביר כי בחר להתמקד בנושא מלגות הקיום גם בגלל חשיבותם וגם כדי להוות תמריץ לטפל בבעיה הגדולה של תקצוב הפרויקטים המיוחדים שנופלים בשל אי העברת התקציב השנתי. "מדובר בשיטה בעייתית של מימון ותקצוב כי אלו פרויקטים חינוכיים שממומנים בין ספטמבר-לספטמבר, ששנת התקציב לא חופפת להם ואני מקווה שמהסנונית הזו נוכל לטפל בכל הנושאים שעל הפרק".

במסגרת אותו דיון, פנה חבר הכנסת בועז טופורובסקי לנציגי האוצר ושאל לגבי מלגת פר"ח. כפי פורסם בכלכליסט, משרד התמ"ת טרם העביר את הפעימה הראשונה של מלגת פר"ח ל-1,200 תלמידי המכללות הטכנולוגיות אשר לוקחים חלק בפרויקט פר"ח עבור מלגה של 5,200 שקל בשנה. גם כאן נתקע התמ"ת באותה בעיה של משרד הקליטה והיה זקוק לאישור ועדת החריגים. זאת משום שתקציב 2013 טרם אושר וההקצבה למלגות הייתה אמורה להיות מאושרת במסגרתו.

נציג החשב הכללי ממשרד האוצר אמר כי הנושא צריך לעבור את ועדת החריגים וועדת הפטור, אך מהבירורים שנעשו כעת, עולה כי יהיו תקציבים לפעילות זו ובמשך השבוע הנושא יטופל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות