אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקסלנס לסוכנים: "אלטשולר שחם בנסיגה, אנחנו נוסקים"

בלעדי לכלכליסט

אקסלנס לסוכנים: "אלטשולר שחם בנסיגה, אנחנו נוסקים"

במכתב שנשלח ממחלקת שימור הלקוחות באקסלנס לסוכני ביטוח נכתב כי בחודשים האחרונים הציגו קופות הגמל של אקסלנס ביצועים עדיפים. הנחיות המפקח על הביטוח אוסרות פרסום תשואות לתקופה של פחות משנה. אקסלנס: "פועלים בהתאם לרגולציה"

05.03.2013, 07:56 | רחלי בינדמן

התשואות העודפות שהציג אלטשולר שחם בתחום הגמל לעומת המתחרים בשנתיים האחרונות, והגיוסים הגבוהים שלו ממתחרים בתקופה זו, מדירים שינה מעיני המתחרים. כך, אנשי מחלקת השימור של בית ההשקעות אקסלנס החליטו לנקוט מאמצי שכנוע מיוחדים כדי למנוע זליגת לקוחות לקופות הגמל של המתחרה. ל"כלכליסט" נודע כי לאחרונה שלחו אנשי השימור של בית ההשקעות מכתב לשורה ארוכה של סוכני ביטוח שעובדים עמו ובו התראה מפני מעבר לקוחות לאלטשולר שחם.

קראו עוד בכלכליסט

"אל תגידו שלא התרענו"

במכתב שכותרתו "בוקר טוב פורים, אל תגידו שלא התרענו", שנשלח לסוכנים, נכתב כי קופות הגמל של אלטשולר שחם נחלשו בתקופה האחרונה, וזאת למרות התשואות העודפות שהשיגו קופות אלטשולר בשנים האחרונות. מנגד נכתב כי הקופות של אקסלנס דווקא מתחזקות. במכתב נמסר כי "אלטשולר בנסיגה, אקסלנס בנסיקה". בנוסף, הציגו אנשי השימור טבלת השוואה המציגה את תשואות קופות הגמל של אלשטולר שחם ב־12 החודשים האחרונים (עד סוף ינואר), לעומת התשואות של קופות הגמל של אקסלנס.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

מתרשים זה ניתן לראות כי קופות אלטשולר שחם אכן רשמו תשואה עודפת על אלו של אקסלנס (12.3% לעומת 9.8%). אלא שאנשי אקסלנס הפנו את תשומת לב הסוכנים לפילוח השנתי של התשואות בשנה האחרונה, זאת באופן שמציג, לכאורה, היחלשות בקופות של אלטשולר בחודשים האחרונים לעומת אלו של אקסלנס. כך, בינואר רשמו קופות הגמל של אלטשולר שחם תשואת חסר ביחס לאקסלנס (כ־0.8% לעומת 1.36%).

גם תשואות חודש נובמבר 2012 היו חלשות לקופות אלטשולר שחם שנאלצו לבצע שיערוך שלילי בהשקעה באג"ח של חברת החשמל והניבו תשואה של 0.86% לעומת תשואה של 1.3% לאקסלנס. ברוב החודשים האחרים בשנה החולפת רשם אלטשולר שחם ביצועים עודפים על אלו של אקסלנס ושל יתר המתחרים.

איסור על פרסום תשואות

הבעיה המרכזית באופן הצגת הדברים על ידי אקסלנס היא שלפי חוזר של המפקח על הביטוח שנכנס לתוקף ב־2010, אסור לבית השקעות או לסוכני ביטוח לפרסם תשואות של מוצרים פנסיוניים לתקופה הקצרה משנה, כלומר חל איסור על פרסום תשואה חודשית. המשמרים של אקסלנס פעלו, אם כן, על גבול המותר כשפרסמו אמנם את התשואה המצטברת ב־12 החודשים האחרונים, אך גם פירקו את התשואה המצטברת לתשואות חודשיות האסורות לפרסום.

יש לציין כי קופות הגמל של אלטשולר שחם הובילו את ההעברות ממתחרים ב־2012 ונהנו מזרימה של יותר מ־4 מיליארד שקל.

השאלה המרכזית שלקוח צריך לשאול את עצמו בבחירת קופת גמל היא האם נכון להסתכל על ביצועים קצרי טווח או על ביצועים בטווח הארוך. יש לבחון את הביצועים של הגוף לאורך זמן אך לשים לב גם למגמות קצרות הטווח. כך, למשל, בהחלט ייתכן שגוף שהציג ביצועים עודפים לטווח הארוך יתחיל בשלב מסוים לדשדש. בשלב זה הלקוח צריך לבחון אם מדובר בתופעה מתמשכת או באירוע נקודתי.

מאקסלנס נמסר בתגובה כי "אקסלנס נשואה גמל ופנסיה פעלה ופועלת בהתאם להוראות כל דין ורגולציה שחלות עליה, ובמסגרתן עושה כל מאמץ כדי להשיא את התשואות עבור חסכונות עמיתיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות