אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החלטה חריגה: למרות הסדר הפשרה, אישר ביהמ"ש לזמן את מעריך השווי לחקירה צילום: איציק בירן

החלטה חריגה: למרות הסדר הפשרה, אישר ביהמ"ש לזמן את מעריך השווי לחקירה

אף שסכסוך בין שתי חברות הסתיים בהסכם פשרה שקיבל תוקף פסק דין, אישר בית המשפט לזמן את רואה החשבון שהוא מינה לחקירה נגדית על חוות הדעת שהגיש

05.03.2013, 09:40 | זוהר שחר לוי
אף שסכסוך בין שתי חברות הסתיים בהסכם פשרה שקיבל תוקף פסק דין, אישר בית המשפט בשבוע שעבר, באופן חריג, לזמן את רואה החשבון שהוא מינה לחקירה נגדית על חוות הדעת שהגיש.

מדובר בסכסוך עסקי שבו חברת קידום הפרויקטים השיקומיים ב.ה בע"מ הגישה תביעה עם רוב בעלי המניות בה נגד יתר בעלי המניות, חברת שלו ובניו בע"מ ומשה שלו. במסגרת הסכם הפשרה בין הצדדים, שקיבל תוקף של פסק דין ב־2011, נקבע כי הנתבעים ימכרו את מניותיהם לתובעים על פי הערכת שווי של מעריך שווי שימנה בית המשפט.

החלטה חריגה של בית המשפט, צילום: shutterstock החלטה חריגה של בית המשפט | צילום: shutterstock החלטה חריגה של בית המשפט, צילום: shutterstock

לאחר שהנתבעים הגישו חוות דעת מטעמם, שבה שווי המניות מוערך ב־60 מיליון שקל, והתובעים העריכו את השווי בכ־8 מיליון שקל, מינה בית המשפט את רו"ח אהוד רצאבי למעריך שווי. בחוות הדעת שהגיש בדצמבר 2012 הוא העריך את השווי בין 25 ל־35 מיליון שקל. בעקבות זאת ביקשו התובעים לזמן את רו"ח רצאבי לחקירה נגדית בטענה כי בהערכת השווי נפלו טעויות ויש לאפשר להם להעמיד את חוות דעתו לביקורת בחקירה נגדית על מנת לסתור את מסקנותיה. הנתבעים התנגדו לבקשה, שכן מדובר בהליך שכבר ניתן בו פסק דין מחייב. לשיטתם, ההליך הסתיים בפסק דין חלוט, שלפיו את שווי המניות יקבע מעריך השווי, ועל התובעים לשלם לנתבעים את התמורה על מניותיהם. עוד צוין כי הסדר הפשרה שקיבל תוקף של פסק דין אינו מאפשר לצדדים לפתוח את ההליך מחדש ולהפוך את מעריך השווי לעד במשפט.

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז בלהה טולקובסקי קיבלה את הבקשה לחקור את רואה החשבון. לדבריה, העובדה שמעריך השווי מונה על פי הסדר שקיבל תוקף של פסק דין אינה שוללת את מעמדו כמומחה מטעם בית המשפט. לפי החלטתה, בית המשפט רשאי למנות מומחה מטעמו בכל עת, כלומר גם במסגרת פסק דין. "הבקשה לחקור את מעריך השווי אינה גורעת מסופיות הסכם הפשרה", נכתב בהחלטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות