אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועדה המחוזית לא התירה את חידוש העבודות במחצבת גדעונה צילום: אלעד גרשגורן

הוועדה המחוזית לא התירה את חידוש העבודות במחצבת גדעונה

זאת בגלל שהתנאים המקדימים שהיו אמורים למנוע זיהום לא התקיימו בזמן ועתה הזיהום יוכל לפגוע בישובים באזור המועצה האזורית גלבוע

05.03.2013, 15:42 | חן פונדק

הוועדה המחוזית לתכנון מחוז הצפון החליטה אתמול (ב') שלא להתיר את חידוש החציבה במחצבת גדעונה. זאת לאחר שלא החלו שורת הצעדים המקדימים להפעלת המחצבה שהיו אמורים להסתיים ב-20 בפברואר.

על פי תוכנית המתאר שהופקדה בפברואר 2008, היו צריכים להתמלא בטווח של חמש שנים שורה של תנאים מוקדמים על מנת להפעיל את המחצבה. התנאים כוללים פריצת דרך וסלילת כביש באתר החציבה, חציבת שטח בגובה 90 מטר מעל פני השטח והצבת המתקנים במקום. שלבים אלו הם גם המזהמים ביותר במשך הבנייה ולכן המועצה האזורית גלבוע תכננה את איכלוס היישוב האקולוגי נורית והרחבת היישוב גדעונה הנמצאים בסמוך למחצבה ב-2013, אחרי השלבים המזהמים של תוכנית החציבה.

מחצבה, צילום: אלעד גרשגורן מחצבה | צילום: אלעד גרשגורן מחצבה, צילום: אלעד גרשגורן

אתמול קיבלה הוועדה את טיעוני המועצה האזורית גלבוע, שבעקבות כך שמנהל מקרקעי ישראל האחראי על המכרות ואבן סיד שזכתה במכרז לא עמדו בלוח הזמנים, חציבה בגדעונה תהווה נזק בלתי נסבל לתושבי נורית וגדעונה המורחבת.

בעבר למחצבות היה פטור ממכרזים. לחלקן הפטור חודש ואחרות בעשור האחרון היו צריכות לצאת במכרזים מחודשים.

למרות שהתוכנית הופקדה ב-2008, המכרז הראשון של המנהל יצא רק ב-2010. המועצה האזורית גלבוע עתרה על העיכוב בזמנים ונדחתה. החברה "תעשיות חולות לבנים" זכתה במכרז אך ויתרה עליו ולאחר מכן זכתה אבן וסיד במכרז והחלה ישר בעבודות.

אולם אבן וסיד פנו לוועדה המחוזית לקבלת היתר הערכה לשנה לעבודות המקדימות, היות שלא היה ניתן לסיים את העבודות בזמן הנותר.

המועצה האזורית גלבוע, באמצעות עו"ד ערן לב ועו"ד אילן מירון דרשה לבטל את המשך הפעלת המחצבה לאור העובדה שכבר בימים אלו החלו להינתן אישורי בנייה לתושבי נורית שיעלו על הקרקע כבר בחודשים הקרובים.

עו"ד ערן לב הסביר כי "ידענו ששנה תהפוך לעוד שנה וגדעונה הייתה נתקעת. זו החלטה שמצילה את גדעונה. אני שמח שהוועדה העדיפה אינטרסים חברתיים על פני אינטרסים צרים. אני מקווה שההחלטה תישאר".

דני עטר, ראש המועצה האזורית גלבוע מסר כי "זהו הישג גדול למועצה ולתושבי נורית וגדעונה. הוועדה המחוזית החליטה להעדיף את טובת התושבים ובריאותם על חשבון אינטרסים כלכליים. לצערנו בשבועות האחרונים נכרתו מאות עצים בגלבוע על מנת להכשיר את הקרקע למחצבה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות