אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשמר החברתי: הדחייה באישור התקציב משרתת את נתניהו צילום: אוריאל סיני, איי אף פי

המשמר החברתי: הדחייה באישור התקציב משרתת את נתניהו

בעמותה טוענים כי ראש הממשלה מעוניין לקדם "קיצוץ שקט וזוחל, כזה שלא מודיעים עליו פומבית ושלא מעורר רעש אבל פוגע בנו האזרחים"

05.03.2013, 21:02 | תומר אביטל

"המשמר החברתי" טוען כי הדחייה המתמשכת באישור התקציב משרתת את הממשלה והעומד בראשה בנימין נתניהו. כזכור, אתמול הודיע נתניהו לכנסת כי בכוונתו לבקש ארכה עד יולי להבאת תקציב חדש. הסיבה לדברי המשמר - כלב השמירה האזרחי בכנסת - היא לא רק ניסיון לגבש הסכמים קואליציוניים אלא גם רצון לקדם "קיצוץ שקט וזוחל, כזה שלא מודיעים עליו פומבית ושלא מעורר רעש אבל פוגע בנו האזרחים".

קראו עוד בכלכליסט

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו נמנע מלהגיש לכנסת את התקציב בשנה שעברה במחשבה כי לאחר עריכת בחירות מחודשות, הליכוד תשפר עמדות ותוכל להימנע מסחטנות קואליציונית. אלא שעד שתושבע ממשלה חדשה שתצליח להעביר תקציב חדש לשנים 2013-4, המדינה פועלת לפי תקציב מרוסן עליו חולשת החשבת הכללית.

הבוקר (ג') התקיים בוועדת הכספים דיון בנושא פרויקטים מושבתים עקב העיכוב בהבאת תקציב חדש. לדברי אילנה בן עזרא, משקיפת המשמר החברתי שנכחה בדיון בוועדה, "הפיתרון של פעילות ללא תקציב מדינה מאושר על ידי הכנסת, על בסיס תקציב המדינה מהשנה הקודמת בתוספת הצמדה למדד וחלוקתו לתקציב חודשי בדרך שנעשה במשרד האוצר הוא ישראבלוף אחד גדול".

נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי

מהניתוח של המשמר, אותו מביאה בן עזרא "פקידים במשרד האוצר מעכבים תקציבי פעילות חיוניים למשרדים, ורק לאחרונה פורסם שמעוכבים תקציבים לעידוד העסקת מוגבלים ומענקי איזון לרשויות המקומיות. משרד האוצר אינו חייב בדיווח לאף אחד, לא לכנסת ולא לציבור, מה אושר ומה עוכב. מצד שני, הממשלה מתכוונת לדחות את אישור התקציב לסוף חודש יוני, כך שמשרדי הממשלה יהיו משותקים בפועל במשך חצי שנה. עד אז, כל אגורה לא מאושרת לטובת פעילות המשרדים היא קיצוץ שקט וזוחל".

החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו הסבירה היום בדיון "יש סעיף שקובע את התקרה שמותר להוציא בהיעדר תקציב מדינה. מדובר על תקציב שנה קודמת בצירוף המדד. כלומר, החוק אומר כי הסכום המקסימלי להוציא בכל חודש הוא 1/12 מתקציב 2012 בצירוף המדד".

"מענקי האיזון לרשויות המקומיות הם בתחתית מדרג העדיפויות"

לדבריה "הכספים מיועדים קודם להתחייבויות של המדינה, כמו אג"חים, ושירותים חיוניים". בד בבד ציינה עבאדי בויאנג'ו כי הוקמו 4 ועדות חריגים לאשר התקשרויות חדשות. רכז משרדים כלכליים באגף התקציבים יהונתן רזניק עורר תגובות נזעמות בוועדה כשהודה כי "מענקי האיזון לרשויות המקומיות הם בתחתית מדרג העדיפויות בהתנהלות של 1/12".

למעשה, במשמר טוענים כי התקציב המרוסן משרת את נתניהו משום שהוא מפחית את היקף הקיצוץ שיידרש לבסוף מחד, ואת האוצר מנגד שהחליף השנה את השרים ומתעדף בעצמו, ובחשיכה, את הפרויקטים במשרדים השונים.

המשמר החברתי הוא גוף (עמותה) שפועל "לדאוג לנוכחות אזרחית רציפה ועיקשת בכנסת, לחזק את בית הנבחרים אל מול לחצי ההון ולהזכיר לח"כים שהציבור לא שכח את תביעתו לצדק חברתי". משקיפי המשמר מגיעים לכל הדיונים שקשורים לצדק חברתי ושוויון אזרחי, צופים, מדווחים, ולאחר שצברו ניסיון גם מתחילים להעלות שאלות בוועדה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות