אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאיזו החלטה להתחייב? צילום: שאטרסטוק

לאיזו החלטה להתחייב?

פרופסור יקר, מאז שסיימתי את התואר אני מריץ רעיונות לגבי מה שאני רוצה לעשות בחיים. יום אחד אני אוהב את העבודה שלי ולמחרת אני חושב להתפטר ולהקים עסק, או בכלל לחזור ללמוד. איך אדע מה כדאי לעשות? ג"ג

07.03.2013, 08:49 | דן אריאלי

ג"ג היקר,

ראשית, אני מתפעל מזה שאתה שוקל כל כך הרבה רעיונות שונים וקריירות שונות. אני מעולם לא הבנתי איך אנשים שוקלים כל כך מעט אפשרויות לפני שהם בוחרים במסלול שבו ידבקו לשנים ארוכות, לפעמים כל חייהם.

במה שנוגע לבחירת העבודה שלך, הייתי מציע לך לחשוב על שני היבטים: מה יעשה אותך מאושר, שזה לרוב ההיבט היחיד שאנשים חושבים עליו, ואיפה תלמד דברים חשובים. במקומך הייתי מכין רשימת רעיונות ומסלולים, מדרג כל אחד מהם לפי שני המדדים האלה, ואז מחליט מה משניהם חשוב לי יותר - אם ממש עכשיו סיימת את התואר, אולי תעדיף בשלב הזה בחיים עבודות שלומדים בהן. אז בחר מהרשימה את העבודה שהכי תעזור לך להגשים את המטרה, ונסה להתחייב אליה למשך שנה לפחות, בלי הרהורי חרטה.

באיזה מסלול לבחור?, צילום: שאטרסטוק באיזה מסלול לבחור? | צילום: שאטרסטוק באיזה מסלול לבחור?, צילום: שאטרסטוק

אל תישאר סתם בעבודה שלך, תוך שאתה חושב כל הזמן איך הכל יכול היה להיות אחרת. זה כמו לצאת עם מישהי וכל הזמן להיכנס לג'יי דייט ולהתעדכן בכל האפשרויות ש"הפסדת". התנהגות כזאת גורעת מההנאה ממערכת היחסים שלך, ומחשבות כמו אלה שתיארת פוגמות בהנאתך מהעבודה שלך, ובמחויבות שלך אליה. כך שבכל מקרה, כשאתה בוחר במסלול, חשוב לדבוק בו.

אה, ואם בסוף תחליף את מסלול הקריירה שלך מן הקצה אל הקצה, בבקשה אל תספר להורים שלך שזה היה בגלל עצה שלי.

מה מושך ברכילות?

נשגבת מבינתי הפופולריות של מדורי רכילות. מה בדיוק המשיכה שלהם?דוד

גם אני לא מבין את זה, אבל כנראה חלק מהעניין הוא תיאום חברתי, הצורך בנושאי שיחה. עוד לא שמעתי אנשים מצטערים שלא נשאר להם זמן לדבר על רכילות וספורט, אבל כשכבר צריך לדבר על משהו, זה מכנה משותף נוח ונפוץ.

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות