אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גלגל הצלה לשארפ: תזכה להשקעה של 111 מיליון דולר מסמסונג צילום: בלומברג

גלגל הצלה לשארפ: תזכה להשקעה של 111 מיליון דולר מסמסונג

החברה הקוריאנית תרכוש 3% ממניות שארפ, אשר הכנסותיה צונחות בהתמדה ברבעונים האחרונים. הרכישה עשויה להשפיע על אפל, אשר שארפ מייצרת חלק ממסכי מכשירי האייפון והאייפד שלה

06.03.2013, 12:26 | עומר כביר

ענקית האלקטרוניקה הקוריאנית סמסונג תשקיע כ-111 מיליון דולר ביצרנית המסכים המקרטעת שארפ - כך הודיעו הלילה שתי החברות. לפי דיווח של סוכנות בלומברג, ההשקעה של סמסונג תקנה לה שליטה ב-3% ממניות החברה היפנית.

קראו עוד בכלכליסט

מסמסונג נמסר שהעסקה נועדה להבטיח את אספקת הצגים ששארפ מייצרת בעבורה, ושאין לה כוונה להתערב בהנהלת החברה. סמסונג סבורה שההשקעה תחזק את הברית בין שתי היצרניות: "היא תניח את היסודות ליצירת אספקת צגים קבועה ממגוון מקורות".

   

עסקה טובה לסמסונג

ברבעונים האחרונים סובלת שארפ מצניחה בהכנסות ומהפסדים כבדים (להערכת החברה, ההפסדים השנתיים צפויים לעמוד על קרוב לחמישה מיליארד דולר), שכבר שהובילו לסבב קיצוצים נרחב ולמכירה אחזקות שונות. ההשקעה של סמסונג מגיעה אחרי השקעה בסדר גודל דומה של יצרנית השבבים קוואלקום, שהתבצעה בדצמבר.

מסכי שארפ בחנות בטוקיו. ההשקעה של סמסונג עשויה להמריץ את המכירות, צילום: בלומברג מסכי שארפ בחנות בטוקיו. ההשקעה של סמסונג עשויה להמריץ את המכירות | צילום: בלומברג מסכי שארפ בחנות בטוקיו. ההשקעה של סמסונג עשויה להמריץ את המכירות, צילום: בלומברג

"שארפ נמצאת במצב בעייתי מאוד", אמר לבלומברג שון קים, אנליסט בבנק Standard Chartered. “המהלך הזה יסייע לסמסונג לחזק את שליטת במערך אספקת הצגים. הוצאת סכום כסף זה בעבור ברית אסטרטגית עם שארפ הינה עסקה טובה מבחינת סמסונג".

האנליסט הידקי יאסודה מחברת Ace Securities העריך שסכום ההשקעה קטן מדי מכדי לענות על צרכיה הנוכחיים של שארפ. “עם זאת", הוא הוסיף, “ההשקעה משדרת מסר חיובי לשוק. היא משדרת שענקית האלקטרוניקה מאמינה בשארפ".

השפעה על אפל

 

סוגיה מעניינת של העסקה יכולה להיות ההשלכות שלה על אפל. יצרנית האייפון והאייפד היא הלקוח הגדול ביותר של החברה, ומהווה 3.4% ממכירותיה. סמסונג, מנגד, נחשבת לאחת היריבות הגדולות של אפל בתחום המובייל ושתי החברות מנהלות זה זמן רב קרבות משפטיים מרים.

כעת, משסמסונג מחזיקה חלק בשארפ, ייתכן שאפל תשקול להעביר את ייצור צגי האייפון והאייפד על מנת שלא לסייע, ולא בעקיפין ובמעט, ליריבה המרה. מנגד, ייתכן שסמסונג תלחץ על שארפ להפחית או לעצור את ייצור הצגים בעבור אפל, ולהתמקד בייצור צגים למכשירי המובייל שלה עצמה. מדובר, אמנם, בספקולציות בלבד, אבל אין זה בלתי סביר שלאור היריבות הגדולה בין החברות תהפוך שארפ לכלי משחק, דבר שבוודאי לא ישפר את מצב הנואש.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
למה שהעניין יפגע באפל? אפל משלמת לשארפ הרבה יותר מ-111 מיליון:
בתור הלקוח הגדול ביותר של שארפ, אפל משלמת לשארפ סכום גבוה יותר ממה סמסונג השקיע - ואני מתכוון לרבעון בודד. חלק גדול ממה שאפל משלמת מגיע למעשה כהשקעה - אפל משלמת מראש, ובמזומן סכום המשמש את הספק שלה לבניית תשתית ייצור ו/או פיתוח למוצרים הנדרשים. למעשה, חלק מהמוצרים עוד לא קיימים בכלל, והטכנולוגיה תתבשל רק לאחר שנתיים-שלוש - אבל אפל משלמת גם על זה מראש. בתמורה, אפל זוכה לבלעדיות ולהנחות ניכרות. אגב, אפל נוהגת בשיטה הזאת עם רוב ספקיה - לא רק עם שארפ - ואפילו עם סמסונג. אם שארפ לא הצליחה לתרגם את סכומי הכסף במזומן הללו להצלחה כלכלית - אז מגיע לה.
נו , באמת  |  07.03.13
2.
קפיטאליזלם מודרני
מדהים איך הקפיטליזם מודל 2013 עובד. שארפ קבלן לצגים סלולריים כמו כל קבלן מוריד מחירים לזכות בעבודה .מנגד אפל וסמסונג שוחטים את החברה ולוחצים על מחיר. ואז ... הקבלן מתרסק ורושם הפסדי ענק שניזונים גם משערי מטבע בעייתיים. ו...מי בא לחלץ את הקבלן שארפ.כן הבנתם השוחטים בע"מ כמעט רצחת וגם ירשת...
ש.ברגר , תלאבי  |  06.03.13