אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

לראשונה: משרד השיכון מפרסם מחירי דירות חדשות ויד שנייה ב-76 יישובים

לפי המשרד, המידע נועד לשרת את ציבור רוכשי הדירות בעת קבלת החלטות הנוגעות לרכישת דירה; בשנת 2012 ירדו מחירי הדירות החדשות ב-5% ריאלית ומחירי דירות יד שנייה עלו בכ-2%. צפו בטבלאות המלאות של מחירי הדירות

06.03.2013, 13:40 | דותן לוי
משרד השיכון מפרסם לראשונה מידע מקיף על מחירי הדירות. המידע כולל נתונים המפולחים לפי דירות חדשות ויד שנייה, דירות שלושה חדרים, ארבעה וחמישה חדרים ופירוט לפי 76 יישובים. מדובר במידע המקיף ביותר שפורסם עד כה וחשוף לציבור בצורה נגישה ונוחה. במקביל לנתונים אלה, מתפרסמים נתונים על מחירים של השלכה המרכזית לסטטיסטיקה לפי מחוזות ונתוני השמאי הממשלתי המתייחסים לדירות 4 חדרים ב-16 יישובים.

קראו עוד בכלכליסט

הנתונים החדשים משקפים את כלל העסקאות שבוצעו בכל שנה תוך שימוש בחתכים המבחינים בין דירות חדשות לבין דירות יד שנייה, בין דירות בגדלים שונים ובפירוט רשימת יישובים ארוכה. בכל פילוח משקלל המשרד את מחירי הדירות רק כאשר בוצעו יותר מ-10 עסקאות. באופן תיאורטי, כעת יכול הציבור לבחון למשל כמה עולה דירת 3 חדרים בעירו או ביישוב שאליו בכוונתו לעבור. כמו כן הוא יכול לבחון את פער המחירים בין דירת 4 חדרים חדשה לבין דירת 4 חדרים ישנה ואת הבדלי המחירים באותו היישוב בין דירת 4 חדרים או 5 חדרים לקראת רכישת דירה או מכירת דירה.

לוח 1: מחירי דירות חדשות ויד שנייה (בשקלים)

לוח 2: מחירי דירות חדשות (בשקלים)

לוח 3: מחירי דירות יד שנייה (בשקלים)

לוח 4: מחירי דירות יד שנייה 3 חדרים (בשקלים)

לוח 5: מחירי דירות 4 חדרים - חדשות ויד שנייה (בשקלים)

לוח 6: מחירי דירות חדשות 4 חדרים (בשקלים)

לוח 7: מחירי דירות יד שנייה 4 חדרים (בשקלים)

לוח 8: מחירי דירות 5 חדרים - חדשות ויד שנייה (בשקלים)

לוח 9: מחירי דירות חדשות 5 חדרים (בשקלים)

לוח 10: מחירי דירות יד שנייה 5 חדרים (בשקלים)

 

יוסי שבת מנהל האגף למידע וניתוח כלכלי במשרד הבינוי והשיכון אמר בשיחה ל"כלכליסט", כי בשנת 2012 בוצעו כ-100 אלף עסקאות מתוכן כ-15 אלף עסקאות אינן ניתנות לשימוש סטטיסטי כיוון שמדובר בדירות שהועברו בירושה, דירות שעברו ללא תמורה ועסקאות חלקיות. מתוך כ-85 אלף עסקאות שמגיעות אל המשרד סיננו כ-3,000 דירות בלבד בגלל נתונים שגויים.

מהנתונים עולה כי בשנת 2012 המחיר הממוצע בעסקאות בדירות חדשות עמד על כ-1.4 מיליון שקל נמוך בכ-5% ריאלית בהשוואה לשנה קודמת ובדירות מיד שנייה על כ-1.09 מיליון שקל גבוה בשיעור של כ-2% ריאלית בהשוואה לשנה קודמת.

בניתוח המחירים המשקללים דירות חדשות ויד שנייה עולה כי הישוב היקר בישראל (מתוך הרשימה) הינו מכבים רעות, עסקאות שבוצעו בישוב זה משקפות מחיר ממוצע של 3.5 מיליון שקל, אחריו ברשימה רמת השרון במחיר של 2.26 מיליון שקל, שהם – 2.1 מיליון שקל ות"א – 2.05 מיליון שקל.

מנגד, הדירות הזולות ביותר נמכרו בישובים: ערד וקרית שמונה – 466 אלף שקל. אחריהם קיימת שורה ארוכה של ישובים בהם מחירי הדירות המשוקללים נמוכים מ-700 אלף שקל ובהם: שלומי, שדרות, קרית שמונה, קרית מלאכי, עפולה, עכו, נצרת ועוד ישובים רבים נוספים.

אילוסטרציה, צילום: גדי קבלו אילוסטרציה | צילום: גדי קבלו אילוסטרציה, צילום: גדי קבלו

בפילוח לפי חדרים, ניתן לראות כי מחיר דירת 3 חדרים מיד שנייה – עמד בשנת 2012 בממוצע על כ- 800 אלף שקל, עלייה של כ-7% לעומת השנה הקודמת אך לא מוצגות עסקאות בדירות חדשות בנות 3 חדרים לאור מיעוט עסקות בדירות חדשות.

דירות יד שנייה בנות 3 חדרים במחיר ממוצע הנמוך מחצי מיליון שקל ניתן לרכוש בישובים: אופקים, באר שבע, בית שאן, דימונה, טבריה, טירת הכרמל, מגדל העמק, מעלות, נצרת, נצרת עלית, עכו, עפולה, ערד, צפת, קצרין, קרית אתא, קרית ים, קרית מלאכי, קרית שמונה, שדרות ושלומי.

מחיר דירת 4 חדרים – עמד בשנת 2012 בממוצע על כ- 1.186 מיליון שקל, עלייה של כ- 1% לעומת השנה הקודמת. במחירי דירות חדשות חלה ירידה של כ- 0.7% ובמחירי דירות מיד שנייה עלייה של כ- 2% בהשוואה לשנה קודמת. המחיר הממוצע של דירה חדשה עמד על כ- 1.26 מיליון שקל ומיד שנייה על כ- 1.15 מיליון שקל.

דירות יד שנייה בנות 4 חדרים במחיר ממוצע הנמוך מ- 600 אלף שקל ניתן לרכוש בישובים הבאים: אופקים, דימונה, טבריה, מגדל העמק, מעלות, ערד, קצרין, קרית שמונה, שדרות ושלומי. בטווח מחיר ממוצע של 600 עד 800 אלף שקל ניתן למצוא דירות באשקלון, באר שבע, טירת הכרמל, כרמיאל, לוד, נצרת, נצרת עלית, נתיבות, עכו, עפולה, צפת, קרית אתא, קרית ביאליק, קרית גת, קרית ים וקרית מלאכי.

מחיר דירת 5 חדרים, עמד בשנת 2012 בממוצע על כ- 1.64 מיליון שקל, ירידה של כ- 0.4% לעומת שנה קודמת. מחירי דירות חדשות ירדו בכ- 2% ומיד שנייה עלו באותו שיעור. המחיר הממוצע של דירה חדשה עמד על כ- 1.6 מיליון שקל ומיד שנייה על כ- 1.68 מיליון שקל. מחירי דירות חדשות ויד שנייה דומים בשל משקל גבוה של עסקאות בדירות מיד שנייה ביחס לדירות חדשות באזור תל אביב.

דירות חדשות בנות 5 חדרים במחיר ממוצע הנמוך ממיליון שקל נמכרו בישובים הבאים: אופקים, טבריה, נתיבות, עפולה, קרית מלאכי ושדרות. באשקלון מחיר ממוצע לדירה חדשה בת 5 חדרים גבוה מעט ממיליון שקל.

דירות יד שנייה בנות 5 חדרים במחיר ממוצע הנמוך מ- 900 אלף שקל ניתן למצוא בישובים הבאים: אופקים, בית שאן, טבריה, טירת הכרמל, מגדל העמק, מעלות, נצרת, נתיבות, עכו, ערד, צפת, קצרין קרית מלאכי, קרית שמונה ושדרות.

תגובות

ארז כהן יו"ר לשכת השמאים לשעבר אמר בתגובה לפרסום הנתונים ובהם ירידות מחירים קלות במחירי הדירות כי מדובר בבלוף נוסף מבית מדרשו של משרד השיכון, "כל ילד יודע שמחירי הדיור אינם מפסיקים לעלות וכל זוג צעיר וכל משפר דיור יוכל לאשר זאת. במקום הסטטיסטיקות והריתמיקות אני ממליץ למשרד לשנס מותניים ולהכפיל את מספר התחלות הבניה ולהגדיל את ההיצע התכנוני. אם זה לא יקרה הסטטיסטיקה תפעל רק לכיוון אחד".

עדינה חכם, מנכ"לית רשת התיווך אנגלו סכסון: "קיימת בעיתיות גדולה בדוחות הללו שמפרסם משרד הבינוי והשיכון שלא טורח לפרט אילו סוגי דירות נבדקו בסקירה שלו, באילו ערים בדיוק ובאילו אזורים. יש הבדל רציני בין דירת 4 חדרים עם חניה ומעלית בבניין בן 5 שנים בצפון תל אביב לעומת דירת 4 חדרים בבניין בן 30 שנים במרכז תל אביב. שוב, הנתונים שמתפרסמים שטחיים ולא מפורטים, כך שקשה להסיק מסקנות.

"בשטח, עיקר הביקושים ב- 2012, התמקדו בדירות הזולות יותר, הקטנות יותר ובפריפריה וזו הסיבה שלמשל, מחירי דירות יד שניה בנות 3 חדרים עלו ב- 2012. ראינו שגם חצי החדר "חזר לאופנה", ושרוכשים היו מוכנים "להתפשר" ולרכוש דירת 4.5 חדרים במקום 5 חדרים. צריך לזכור שהנתונים מדברים על שנת 2012, שנה בה הושפע שוק דירות היד השנייה ושוק הדירות החדשות כתוצאה ישירה מהמחאה החברתית בקיץ 2011".

לדברי עו"ד יעקב אטרקצ'י, בעלים ומנכ"ל חברת אאורה ישראל: "בכל אזורי הביקוש העיקריים (גוש דן רבתי והשפלה) אנחנו ממשיכים לראות עליית מחירים וזה המשך לכישלון משרד השיכון והמינהל לשווק קרקעות באזורי ביקוש אלה, בהם קיים מחסור חמור במגרשים זמינים לבנייה. דווקא באזורי הפריפריה (בדרום הארץ ובצפונה), בהם כן הצליח משרד הבינוי והשיכון לשחרר קרקעות זמינות למגורים, רואים ניצנים של ירידות מחירים. שחרור קרקעות בפריפריה, רבות ככל שיהיו, לא ישפיעו כהוא זה על המחירים במרכז הארץ. אם מגמה זו לא תשתנה, אני צופה המשך עליות מחירים באזורי הביקוש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות