אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשויות הודו: קדבורי העלימה מסים דרך מפעל רפאים צילום: בלומברג

רשויות הודו: קדבורי העלימה מסים דרך מפעל רפאים

ענקית הממתקים מואשמת כי העלימה מסים בסכום של 46 מיליון דולר אחרי שהציגה מסמכים שלפיהם ייצרה משקאות קקאו במפעל חדש, שטרם התחיל לעבוד

06.03.2013, 21:23 | סוכנויות הידיעות

ענקית הממתקים קדבורי התחמקה מתשלום מס בסכום של 46 מיליון דולר באמצעות זיוף מסמכים שלפיהם ייצרה ממתקים במפעל שלמעשה לא קיים, כך על פי האשמות מצד הרשויות בהודו. על כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל", שלידיו הגיעו המסמכים של רשויות המס.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדו"ח, המתפרס על 103 עמודים, החטיבה ההודית של קדבורי מואשמת בזיוף קבלות ומסמכים במטרה לזכות בפטור ממס הניתן לחברות שהחלו לייצר במפעלים חדשים בצפון הודו לפני 31 במרץ 2010.

עם זאת, רשויות המס קבעו כי בפועל אין זה ייתכן שהמפעל של קדבורי החל בתהליכי הייצור לפני תאריך היעד, שכן החברה לא השיגה את האישורים הנחוצים בזמן. כמו כן, בכיר לשעבר בקדבורי טוען עתה כי למעשה הציגה החברה בפני הרשויות הרחבה של מפעל קיים כמפעל חדש הזכאי לפטור ממס. לפי הדו"ח ההודי קיבלה קדבורי את הרישיון להשתמש במפעל רק במאי 2010 - חודשיים לאחר תאריך היעד הנחוץ לקבלת הפטור. את האישור הרשמי לתחילת הייצור המסחרי במפעל החדש קיבלה החברה רק ב־14 בינואר 2011, אך בין מאי 2010 לינואר 2011 שיווקה קדבורי מוצרים בשווי 591 מיליון דולר מבלי לשלם עליהם מס כדין.

שוקולד קדבורי, צילום: בלומברג שוקולד קדבורי | צילום: בלומברג שוקולד קדבורי, צילום: בלומברג

"אנו בודקים כעת את הדו"ח ונגיב בהתאם לייעוץ המשפטי שנקבל", מסר בתגובה לפרסומים דובר קדבורי מייקל מיטשל. "אנו מאמינים כי המנהלים שלנו פעלו בתום לב ובהתבסס על ייעוץ משפטי". לרשות החברה עומדים עתה 30 יום כדי להגיב על ההאשמות.

המפעל המדובר, המייצר מאז 2005 את משקה הקקאו Bournvita ואת משקה השוקו של קדבורי, עומד גם במרכזה של חקירת רשות ני"ע האמריקאית (SEC) הבודקת אם קדבורי שיחדה פקידי ממשל הודים.

המותג קדבורי נמצא בבעלות חברת מונדלז אינטרנשיונל, המייצגת את עסקי הממתקים של קראפט, שרכשה אותו ב־2010. אמנם מונדלז לא נוהגת לחשוף את הכנסותיה על פי פילוח למדינות, אך ב־2010 נמסר מקראפט כי המכירות של קדבורי בהודו הסתכמו ב־400 מיליון דולר. לפי דיווחים, ככל הנראה נהנתה קדבורי מהכנסות של 700 מיליון דולר ב־2012.

האישומים נגד קדבורי מוגשים על רקע מאמצי ממשלת הודו לצמצם את הגירעון התקציבי. אחת הדרכים שבהן היא מקווה לעשות זאת היא גביית מיליארדי דולרים מחברות בינלאומיות, שלטענתה לא דיווחו על שוויין האמיתי של העסקאות שמבצעות החברות־הבנות שלהן בהודו. בשבועות האחרונים הגישו רשויות המס בהודו תביעות נגד חברות בינלאומיות, ובהן חברת הטלפוניה הבריטית וודאפון וענקית האנרגיה ההולנדית רויאל דאץ' של, בטענה שהן חייבות מסים לממשלת הודו.

החטיבה ההודית של ענקית הנפט ההולנדית הואשמה שבשנת 2009 הפחיתה ב־2.7 מיליארד דולר את השווי שלפיו נמכרו מניות לחברה־האם, ואילו וודאפון מצאה את עצמה במאבק מתמשך עם רשויות המס בהודו מאז רכשה ב־2007 את עסקי הטלפונים הניידים המקומיים של Hutchison Whampoa.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות