אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכסף יכופף את החוקים צילום: רויטרס

הכסף יכופף את החוקים

האם מישל פלאטיני, שהביא את הקטארים לפריז סן ז'רמן, יוכל להילחם נגד הפרת חוקי הפייר פליי הפיננסי?

07.03.2013, 18:23 | אוריאל דסקל

פריז סן ז'רמן עלתה אתמול (ד') לרבע גמר ליגת האלופות אחרי תיקו 1-1 עם ולנסיה. לפני המשחק דיווחה הקבוצה על הפסד קטן של 5.5 מיליון יורו לעונת 2011/12. כן, ההפסד הקטן למדי בהתייחס לכך שהקבוצה רכשה שחקנים ביותר מ-150 מיליון יורו ותקציב השכר שלה התנפח ב-69% - מ-70 מיליון יורו ל-117 מיליון יורו – עוד לפני הוספת זלאטן איברהימוביץ', דיוויד בקהאם, תיאגו סילבה, איזיקיאל לאבצי ועוד שחקנים למצבת השחקנים.

קראו עוד בכלכליסט

שחקני פריז סן ז שחקני פריז סן ז'רמן. הפסדים מינימליים בזכות הסכם חסות חדש | צילום: איי אף פי שחקני פריז סן ז

מבט על חלוקת ההכנסות הטבעיות שלה גם כן לא ממש מסביר איך הקבוצה הפסידה רק 5.5 מיליון יורו – בעוד שקבוצות אחרות שנהנו מאוליגרך צמוד רשמו הפסדים של יותר מ-100 מיליון יורו בשנים הראשונות של ההשקעה.

ההכנסות מימי המשחק בפריז עלו רק ב-6 מיליון יורו ל-25 מיליון יורו. ההכנסות מזכויות שידור עלו רק ב-2 מיליון יורו ל-47 מיליון יורו" וההכנסות המסחריות עלו ב-4 מיליון יורו בלבד מ-21 מיליון יורו. ואולם, "ההכנסות האחרות" של הקבוצה עלו ל-125 מיליון יורו מ-17 מיליון יורו.

זה אומר שההכנסות הטבעיות של פריז עלו ב-140 מיליון יורו ל-222 מיליון יורו – מה שאפשר לקבוצה לרשום הפסד קטן של 5.5 מיליון יורו.

איך זה קרה? ובכן, פריז סן ז'רמן חתמה על הסכם חסות משמעותי מאוד עם "רשות התיירות הקטארית" (QTA) שמכניס לה 200 מיליון יורו בשנה.

ההסכם הזה אפשר לפריז לכסות את ההפסדים האדירים שנובעים מההשקעה המאסיבית של QSI, רשות השקעות הספורט של קטאר בפריז סן ז'רמן.

על פניו, אסור להסכם כזה "לעבור" את אופ"א.

הפייר פליי הפיננסי נועד למנוע מאוליגרכים להשקיע סכומים ענקיים בקבוצה מסוימת ולגרום לקבוצות לחיות על פי היכולות הטבעיות שלהן. במטרה למנוע "עקיפת" החוקים על ידי העברת כספים דרך חסויות, אופ"א פיתחה את חוק "הערך ההוגן" של חסויות. מדובר על סעיף חשוב ביותר לפייר פליי הפיננסי, שאוסר על חברות הקשורות לבעלים של קבוצה לכסות הפסדים על ידי הסכמי חסות גבוהים מערך השוק הנורמלי.

חוק ה-Fair Value בעצם אמור למנוע מבעלים לממן קבוצות דרך הסכמי חסות.

ההסכם של QTA עם PSG הוא הכל חוץ מ"פייר". הסכמי תיירות בדרך כלל לא שווים יותר מ-5 מיליון יורו בשנה. רוב שווים הרבה פחות ממיליון יורו בשנה. ההסכם של QTA עם פריז גם לא מעניק לרשות התיירות הקטארית פרסום על חולצת הקבוצה או זכות שם על האצטדיון - מה שעוד יותר מעורר תהיות. למשל, הסכם הענק של אתיחאד איירווייז עם מנצ'סטר סיטי עוד יכול "לעבור" בגלל שתחתיו חברת התעופה מעניקה חסות חולצה וחסות שם למתחם הענק שהקבוצה בונה. השווי שלו אמור להיות גבוה וככל הנראה יקבל את אישור הערך ההוגן - וזאת אף שהמנכ"ל של אתיחאד הוא לא אחר מאשר הבן דוד של הבעלים של הסיטי.

בכל מקרה,  יש קשר ישיר בין QSI ל-QTA.  

Qatar Investment Authority  היא רשות ההשקעות המרכזית של קטאר שהוקמה ב-2005 כדי לנהל את ההשקעות החיצוניות של הממשלה הקטארית מכספי הגז הטבעי של המדינה הקטנטנה. QSI היא האחראית על השקעות הספורט מטעם QIA, בעוד QTA היא ענף של ממשלת קטאר, שהיא אחראית ל-QIA.

כלומר, זה די ברור שיש קשר ישיר בין הגופים.

קראו עוד בכלכליסט

פלאטיני. הבן שלו עובד עבור הקטארים, צילום: איי אף פי פלאטיני. הבן שלו עובד עבור הקטארים | צילום: איי אף פי פלאטיני. הבן שלו עובד עבור הקטארים, צילום: איי אף פי

אופ"א צריכה כבר עכשיו להודיע שההסכם של פריז סן ז'רמן עם QTA לא ייחשב בחוקי הפייר פליי הפיננסי. למה? כי הוא עושה צחוק מהחוקים, ואם הוא עובר, אין שום סיבה שצ'לסי לא תקבל פתאום חסות ענק מ-Millhouse Capital, חברת האחזקות של רומן אברמוביץ', וש-Fininvest, חברת האחזקות של סילביו ברלוסקוני, תחתום על חוזה חסות בשווי 100 מיליון יורו בשנה עם מילאן.

  

פריז סן ז'רמן וההסכם עם QTA הם המבחנים הגדולים של הפייר פליי הפיננסי ושל מי שהגה את הרעיון, נשיא אופ"א – מישל פלאטיני.

האם אופ"א ופלאטיני יצאו נגד QSI ופריז סן ז'רמן?

הרשו לי לפקפק בכך.

פלאטיני היה אחד מהאחראים על כך ש-QSI השקיעה בפריז סן ז'רמן. הוא נכח בפגישה מרובעת עם האמיר של קטאר, ראש ממשלת צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי וסבסטיאן באזין, הנציג של קולוני קאפיטאל והבעלים של קבוצת הכדורגל האהודה על סרקוזי (ועל בניו ז'אן ופייר) - פריז סן ז'רמן. בפגישה הזאת, בין השאר, דנו על האפשרות שקטאר תזכה באירוח המונדיאל (פלאטיני בחר בה), ושפריז תירכש על ידי QSI. בנוסף, כמה חודשים לאחר הפגישה אל ג'זירה, שגם כן שייכת לממשלת קטאר, הכניסה המון כסף לאופ"א דרך רכישת זכויות השידור של ליגת האלופות בצרפת. ואם כל הקשרים הללו לא מספיקים, אז דעו לכם שבנו של פלאטיני עובד עבור QSI.

האם פלאטיני, חתול פוליטי, יכול לצאת נגד QSI במצבו הנוכחי? אני בספק.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות