אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסך שומר נגיעה: כל החידושים בגלקסי S4 צילום: ניצן סדן

מסך שומר נגיעה: כל החידושים בגלקסי S4

לפי דיווחים ברשת, הערכות בתעשייה וניתוחי "כלכליסט", סמסונג תכניס שורה מרשימה של חידושי ממשק למכשיר הדגל הבא שלה - מהפעלת יישומים באמצעות העיניים, דרך ניצול המצלמה הקדמית לשיפור זיהוי התנועה ועד הפעלה באצבע מבלי לגעת במסך

10.03.2013, 11:40 | ניצן סדן
שוק הסלולר כולו - יצרנים, משווקים וצרכנים - ממתין בדריכות ליום ה' הקרוב בו תחשוף סמסונג את הגלקסי S4, מכשיר הדגל החדש שלה.

קראו עוד בכלכליסט

הרשת מלאה שמועות, דיווחים והערכות אודות ההפתעות שהכינה הענקית הקוריאנית בסמארטפון. אספנו עבורכם את תחזיות המערכת למכשיר החדש.

ההזמנה של סמסונג לאירוע חשיפת המכשיר ההזמנה של סמסונג לאירוע חשיפת המכשיר ההזמנה של סמסונג לאירוע חשיפת המכשיר

חומרה: שמונה ליבות זה יותר מדי

ככל הנראה שבתחום החומרה לא נראה יותר מדי הפתעות: המסך יהיה בגודל 4.8 עד חמישה אינץ', ברזולוציית 1,980 על 1,200 פיקסל - בדומה למכשיר האקספריה Z של סוני וה-ONE של HTC.

לא ידוע באיזה מעבד בחרה סמסונג, אולם ככל הנראה שלא יהיה זה האקסינוס 5 המתקדם שפיתחה, שמסוגל לתמוך בשמונה ליבות. הסיבה לכך היא פרגמטית: מעבדי ארבע ליבות במהירות של 1.5 עד 1.7 גיגה-הרץ (ולצידם, שני גיגה-בייט של זיכרון פעולה) מספקים די והותר עוצמה עבור כל היישומים שקיימים כיום והתקנת מעבד חזק פי כמה תהיה בגדר קטל-יתר ותייקר את המכשיר.

אסקינוס 5? אולי בגלקסי S5 אסקינוס 5? אולי בגלקסי S5 אסקינוס 5? אולי בגלקסי S5

סמסונג לא הציגה עדיין טכנולוגיית מצלמות ייעודית, בעיקר משום שמצלמת ה-S3 מציגה איכות תמונה טובה מאוד. ה-S4 יצויד במצלמה ברזולוציה גבוהה יותר, 13 מגה-פיקסל, בעלת תכונות מתקדמות כמו מחיקת אלמנטים מתמונה (כפי שעושות מצלמות נוקיה ו-HTC). במקום שיפורי חומרה, סמסונג צפויה להציג שיפורי תוכנה במצלמה, תוכניות צילום חדשות ואולי גם כלי עריכה מתקדמים יותר שיכללו פילטרים אמנותיים.

ל-S4 תהיה מצלמה משופרת, אבל לא יוצאת דופן, צילום: ניצן סדן ל-S4 תהיה מצלמה משופרת, אבל לא יוצאת דופן | צילום: ניצן סדן ל-S4 תהיה מצלמה משופרת, אבל לא יוצאת דופן, צילום: ניצן סדן

גם העיצוב החיצוני של המכשיר יהיה סטנדרטי מאוד: סמסונג הגיעה למעמד של אפל בכל הנוגע לחדשנות טכנולוגית: יש לה קהל גדול, עצום ורב שימהר לרוץ ולקנות את המכשיר הבא שלה. לפיכך, היא לא תהמר בו על עיצובים חדשים לחלוטין, חומרים יקרים וכל מה שעלול לגרור דאגה מהמשקיעים. כמו אפל, יודעת סמסונג שהמכשיר צריך לשמור על הקו הקיים של הגלקסי S3 ו-Note 2. לפיכך, אנו סמוכים ובטוחים שהוא יהיה דומה פיזית לקודמו וכנראה שגם הוא עשוי פלסטיק ובעל גב מתפרק.

כיצד ייראה הגלקסי S4? פחות או יותר כמו ה-S3, צילום: ניצן סדן כיצד ייראה הגלקסי S4? פחות או יותר כמו ה-S3 | צילום: ניצן סדן כיצד ייראה הגלקסי S4? פחות או יותר כמו ה-S3, צילום: ניצן סדן

מכשיר שמסתכל לך ישר בעיניים

גולת הכותרת במכשיר תהיה, ללא ספק, פיתוחים בתחום הממשקים הטבעיים. בשבוע שעבר דווח כי סמסונג תשלב במכשירה טכנולוגיה של UMoove הישראלית, שפיתחה כלים למעקב אחר תנועת עיני המשתמש. לפי הדיווח, הממשק ישמש לגלילה בעמודי רשת: כשתביטו בתחתית העמוד, הוא ייגלל מטה.

ממשק שכזה מצריך שילוב של אלגוריתם מצלמה קדמית חכם בצירוף עינית שתתפקד כזרקור אינפרא אדום זעיר, כדי לעקוב אחר תנועת האישונים בתנאי תאורה שונים. רכיב אינפרא אדום שכזה מסוגל לזהות את האישון בנקל, אולם צורך אנרגיה רבה יחסית לפעולתו. לא ידוע אם סמסונג שילבה אותו במצלמה הקדמית, אולם ברור כי היא תצטרך להיות מצלמה בעלת חיישן מתקדם במיוחד.

הגלקסי S4 יעקוב אחרי העיניים שלכם, צילום: ניצן סדן הגלקסי S4 יעקוב אחרי העיניים שלכם | צילום: ניצן סדן הגלקסי S4 יעקוב אחרי העיניים שלכם, צילום: ניצן סדן

מכאן, אנו מעריכים כי סמסונג תבסס עוד כלי ממשק על מצלמה שכזו, אשר מסוגלת לזהות מתי מתבונן המשתמש במסך ומתי מסיר מבטו. למשל, שיפור ממשק צפייה בתמונות, סרטים ומשחקים: אם המצלמה יודעת מתי אינכם מתבוננים במסך, היא תוכל לעצור או להפעיל קליפ יוטיוב או לעשות Pause למשחק באותו רגע.

עוד פיתוח בתחום הוא הפעלת המכשיר ללא מגע ישיר, שהחברה מכנה Air View. סמסונג כבר הדגימה יכולת זו בטאבלט ה-Note 8.0, בו ניתן להפעיל יישומים גם בלי שהסטיילוס ייגע במסך. יכולת זו טמונה ברגישותם של חיישני המגע הקפסטיביים: ברגישות גבוהה, הם מסוגלים לזהות עצמים בעלי הולכה טבעית - כמו למשל, האצבע שלכם. יש להניח שסמסונג תעשיר את יכולות Air View ותאפשר הפעלה של יותר כלים מבלי לגעת במסך.

לא מן הנמנע שסמסונג תמשיך עם הקו שהציגה במכשיר הגלקסי S3, בו ניתן לבצע מספר פעולות פשוטות על ידי מחוות ידיים.

יישומים מובנים: נוט S4

לסמסונג יש לא מעט יישומים שפיתחה עבור חלק ממכשיריה. בדומה לאיך שהעבירה LG את תכונת הרישום על המסך מפאבלט ה-Vu גם לאופטימוס G, צפויה גם סמסונג לקרב בין הפאבלט שלה ובין ה-S4.

אפליקציית הרשימות של הנוט 2. תגיע גם ל-S4 אפליקציית הרשימות של הנוט 2. תגיע גם ל-S4 אפליקציית הרשימות של הנוט 2. תגיע גם ל-S4

יש להניח שיישומי פנקסי הרשימות יהגרו מה-Note 2 אל הגלקסי S4, גם ללא תמיכה בסטיילוס. בפועל, ניתן להשתמש בהם גם עם מקלדת וירטואלית סטנדרטית.

למה שסמסונג תבחר לעשות זאת? משום שקטגוריית הפאבלט בידלה עצמה מספיק מיתר המכשירים כדי שהחברה לא תחשוש מזליגת צרכנים בין מוצריה. בעשותה כן, תציג סמסונג יתרון יחסי על פני המתחרות בעזרת מוצר קיים ותחסוך משאבי פיתוח. בנוסף, יש להניח שסמסונג תשקיע גם ב-ChatOn, תוכנת המסרים המידיים שפיתחה ועשויה לבצע אינטגרציה מעמיקה שלה אל תוך ממשק המכשיר.

גימיקים, לא מהפיכות

הגלקסי S4 צפוי להיות מכשיר מרשים מאוד. במיוחד לאור ההתמקדות בממשקים טבעיים. אולם חשוב לציין שמקדם המכירות העיקרי שלו לא תהיה היכולת לגלול באתר "כלכליסט" באמצעות העיניים - אלא המיתוג שלו כמכשיר הדגל של סמסונג.

בשורה התחתונה, לא ידוע עד כמה מהיר ומדויק יהיה זיהוי העיניים והאם לא יהיה פשוט ונוח יותר פשוט לגלול באבחת אצבע במקום בבהייה ממוקדת. משתמשים רבים עשויים לוותר על התחכום הזה ולראות בו גימיק בלבד.

השאלה הגדולה היא על מה התפשרה סמסונג; מצלמות חכמות שמסוגלות לקרוא תנועת אישונים, חיישני מגע ברגישות גבוהה להולכת חשמל באוויר ופיתוחים אחרים עולים בזמן סוללה יקר. ניאלץ להמתין לאירוע החשיפה של סמסונג, שיסוקר בהרחבה ביום ה' ב"כלכליסט", כדי לראות אם סמסונג תצליח לשמר את המומנטום שיצרו בשוק מכשיריה האחרונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות