אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרנות זרות: הדרקון הסיני לא מתכונן לנחיתה צילום: בלומברג

קרנות זרות: הדרקון הסיני לא מתכונן לנחיתה

הקרנות של אברדין ופירסט סטייט מנצלות את הנסיקה המחודשת של הכלכלה הסינית, ובשלוש השנים האחרונות הצליחו לעקוף את מדדי הייחוס שלהן

10.03.2013, 08:23 | ארז ברית ויוליה ויימן

ב־2012 הנושא שהדאיג את המשקיעים היה האם סין תחווה "נחיתה קשה" (האטה חדה בפעילות הכלכלית) או רק "נחיתה רכה". אולם כעת נראה שכלכלת סין ממשיכה להמריא. לאחר האטה בצמיחה ב־2012, שעמדה על 7.8%, היא צפויה ב־2013 לעמוד על 8.2%–8.4%. הנתונים הכלכליים ובהם נתוני היצוא, היבוא, המכירות והאינפלציה ממחישים את התחזית האופטימית, והעלייה ברווחי החברות, יחד עם הצמיחה בהיצע הכסף וההקלה במדיניות המוניטרית, תומכת בשוק המניות בסין. כמובן שכדי להמשיך ולרשום צמיחה בת־קיימא בטווח הארוך, סין תיאלץ לבצע רפורמות ולשנות את מודל הצמיחה המבוסס על השקעה קבועה במקום צריכה, אך בטווח הקצר הצמיחה המהירה מציעה הזדמנויות למשקיעים.

ראש בראש שתי קרנות זרות מובילות בתחום

 

ראשונה היא הקרן של אברדין, שהוקמה ב־1992. היא נקובה בדולרים ורשומה בלוקסמבורג. מדד הייחוס שלה הוא MSCI Zhong Hua, ומטרתה למקסם תשואה על ידי השקעה של לפחות שני שלישים מכספה בחברות הרשומות בסין או בחברות שמרבית פעילותן היא בסין.

הקרן מנוהלת על ידי צוות מניות אסיה בהובלתו של יו יאנג. נכון לסוף ינואר 2013, 96.2% מכספי הקרן הושקעו במניות והשאר הוחזקו במזומן. האחזקות הגדולות ביותר של הקרן היו במניות של ז'רדין אחזקות, קבוצת AIA, צ'יינה מובייל, HSBC, MTR, פטרוצ'יינה, ASM פסיפיק טכנולוגיות, CNOOC, סוויר פסיפיק וסטנדרט צ'רטרד, אשר ביחד היוו 48.8% מהתיק.

מטה CNOOC בבייג מטה CNOOC בבייג'נג, סין | צילום: בלומברג מטה CNOOC בבייג

הקרן הניבה ב־12 החודשים האחרונים (עד סוף ינואר 2013) תשואה של 13.7% לעומת מדד הייחוס שהניב 18.22%. בשלוש השנים האחרונות הקרן הניבה תשואה של 48.9% לעומת המדד שהניב 28.9%.

הקרן של פירסט סטייט הוקמה ב־1999, היא נקובה בדולרים ורשומה באירלנד, כשמדד הייחוס שלה הוא MSCI China. מטרת הקרן היא צמיחת הון בטווח ארוך, בעיקר על ידי השקעה בחברות הממוקמות בסין או בחברות שמרבית פעילותן היא בסין. הקרן מנוהלת על ידי מרטין לאו וקואנצ'יאנג שיאן. נכון לסוף ינואר 2013, 96.9% מכספי הקרן הושקעו במניות והשאר הוחזקו במזומן. האחזקות הגדולות ביותר של הקרן היו במניות של צ'יינה אוילפילד, ENN, צ'יינה מרצ'נטס בנק, צ'יינה ונקה, מינדריי מדיקל, CNOOC, צ'יינה קומיוניקיישן, צ'יינה טלקום, צ'יינה קונסטרקשן בנק וצ'יינה ריסורסז פאוור, שהיוו 41.1% מהתיק.

הקרן הניבה ב־12 החודשים האחרונים (עד סוף ינואר 2013) תשואה של 19.6% לעומת מדד הייחוס שהניב 15.6%. בשלוש השנים האחרונות הקרן הניבה תשואה של 29.4% לעומת מדד הייחוס שהניב 20.2% .

השורה התחתונה: הקרן של פירסט סטייט הציגה ב־2012 ביצועים טובים משל אברדין, אך האחרונה מובילה בטווח של שלוש שנים.

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל ויוליה ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות