אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש מחדד מגבלות החלות על בעלי דירות המעניקים בלעדיות למתווכים צילום: גדי קבלו

ביהמ"ש מחדד מגבלות החלות על בעלי דירות המעניקים בלעדיות למתווכים

מוכר שניהל מו"מ למכירת דירתו במהלך תקופת הבלעדיות חויב בדמי תיווך אף שהדירה נמכרה בתום התקופה

11.03.2013, 08:05 | דותן לוי
פסק דין שניתן לאחרונה בבית משפט השלום בנתניה מחדד את המגבלות החלות על בעלי דירות שמעניקים תקופת בלעדיות למתווכים למכירת דירתם. המוכר בפסק הדין הוא בעל דירה בנתניה שפנה לזכיין רי/מקס כחול לבן בעיר וביקש למכור את דירתו ברחוב האירוסים 19. השניים חתמו על בלעדיות מספטמבר 2009 עד פברואר 2010.

לטענת המתווך, הוא שיווק את הדירה בשלטים ובפרסומים שונים, אך אף שהגיעו לדירה מתעניינים היא לא נמכרה. לפי תביעתו, הוא הופתע לגלות שכשבועיים לאחר תום תקופת הבלעדיות נמכרה הדירה ב־4.5 מיליון שקל לזוג שביקר בדירה במהלך הבלעדיות.

דירה למכירה (ארכיון) דירה למכירה (ארכיון) דירה למכירה (ארכיון)

בעל הדירה טען כי הוא הכיר את הקונים היכרות מוקדמת וכי הם ביקרו בדירה עוד לפני תקופת הבלעדיות. אלא שהמוכר לא הוכיח קשר קודם בינו לבין הקונים, ובנוסף הועלתה בדיון עדות שלפיה הקונים ראו את הדירה בזמן תקופת הבלעדיות בנוכחות מתווך אחר. "אם אכן גרסת הנתבע היתה נכונה והיתה היכרות מוקדמת בין הצדדים, מדוע הגיעו הקונים בפעם הראשונה לראות את הנכס עם מתווך?", כתבה השופטת בפסק דינה וציינה כי התרשמה מעדות הנתבע שהמו"מ בינו לקונים החל בתקופת הבלעדיות: "העובדה היא שמרגע הסכמת הקונה למחיר אכן נערך הסכם תוך תקופה קצרה".

השופטת כתבה כי בעל הדירה הפר את הבלעדיות בעת מכירת הדירה ובכך שאפשר למתווכים נוספים להציגה. הוא חויב בהוצאות משפט של 15 אלף שקל ובדמי תיווך של 2% מגובה העסקה עם הפרשי הצמדה וריבית שהגיעו ל־104 אלף שקל. את משרד התיווך ייצג עורך הדין רונן קצף ממשרד מ. פירון ושות'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
כל הכבוד לשופט
שלום לכולם, אני זכיין של אנגלו סכסון פתח תקווה והיה לי מקרה דומה שדירה שיצגנו בבלעדיות נמכרה בתקופת הבלעדיות!! והשופטת פסקה לטובת המוכרים וביטלה בתוקף ובגסות את הסכם הבלעדיות ואת חוק המתווכים!!! ואת כל פעולות השיווק הרבות שהוצגו בפני השופטת!! למה אין אחידיות בבית המשפט!!?? כל הכבוד לעורך דין ולרימקס כחול לבן נתניה שהצליחו במשפט. בהצלחה!
איתן זמיר , פתח תקווה  |  14.03.13
13.
משום מה רק למתווכים יש שם רע ובמקרים מסויימים בצדק
אבל טוב שבית המשפט ידע להפעיל שיקול דעת ולא נהה אוטומטית נגד המתווך. מוכרים רבים מעבידים מתווכים בפרך ועוקפים אותם תוך גזילת הפרנסה שלהם. מוכרים, אם יש לכם בעיה לכבד הסכמים אל תחתמו על בלעדיות מלכתחילה. בכל אופן אותי כמתווכת זה מעודד לתבוע זוג לכאורה "מלח הארץ" שעשה לי את אותו תרגיל...וחיכה עד תום הבלעדיות למרות שהייתה לי קונה שהסכימו עימה על מחיר ואפילו הכריחו אותה לתת צ'ק פקדון...הם הולכים לשלם על זה ביוקר.
רונית , שפלה  |  12.03.13
לכל התגובות