אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלל ביטוח מתנגדת לבקשת הקפאת ההליכים בקמור צילום: סיוון פרג'

כלל ביטוח מתנגדת לבקשת הקפאת ההליכים בקמור

חברת הביטוח שאמורה לטענתה להקדים בסדר הנשייה את בעלי האג"ח, טוענת כי ההקפאה תמנע ממנה לממש מניות קמור אירופה שמשועבדות לה

11.03.2013, 09:53 | ניר צליק ויצחק דנון

"חברת הביטוח כללשמבטחת את איגרות החוב של קמור אירופה, החברה־הבת (50%) של קמור בשליטת דני ברנר שחייבת כ־27 מיליון שקל למחזיקי האג"ח, הגישה אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב את התנגדותה לבקשת הקפאת ההליכים בקמור. 

קראו עוד בכלכליסט

לטענת כלל, שהיא נושה מובטחת של קמורואמורה לטענתה להקדים בסדר הנשייה את מחזיקי האג"ח במקרה של פירוק, אין מקום לקבל את בקשות הקפאת ההליכים שהגישו קמור ובעלי האג"ח. זאת מאחר שבמקרה של הקפאת הליכים, לא ניתן יהיה להעביר לידיה את מניות קמור אירופה (59%) שמשועבדות לה. "אין מחלוקת בין הצדדים כי קמור וקמור אירופה הן חדלות פירעון", נכתב בתגובתה של כלל, "וכפועל יוצא התגבשו התנאים המאפשרים לנושה המובטחת לאכוף את הבטוחות. החברה (קמור - נ"צ) עצמה הודתה בפה מלא ובאופן חד־משמעי כי אין ביכולתה לעמוד בחיוביה באופן שאינו מתיר ברירה אלא לאכוף את השעבודים כפי שביקשה הנושה המובטחת. די בעובדה זו כדי ללמד עד כמה תמוהה בלשון המעטה הבקשה להקפאת הליכים, שהנה למעשה לא יותר מאשר מסווה לניסיון לאכוף הסדר שהחברה אינה חפצה או יכולה לעמוד בו".

לטענת כלל, יש לדחות את בקשת ההקפאה מאחר שהמבקשים רוצים רק לרשום באמצעותה "שיפור במצבם בתיק, על חשבון הנושה המובטחת". בנוסף טוענת כלל כי מחזיקי איגרות החוב מעוניינים בהקפאת ההליכים אף שאין בידם כל תוכניות לפשרה, הסדר או הבראה. על פניו, טענה זו של כלל אינה נכונה מאחר שקמור ומחזיקי איגרות החוב כבר הגיעו למתווה הסדר מוסכם, אולם לטענת מחזיקי האג"ח שעמדה בבסיס בקשת הקפאת ההליכים שהגישו לבית המשפט, קמור מתמהמהת לעת עתה במימוש מתווה הסדר החוב בגלל לחץ שמפעיל עליה בנק הפועלים שלו חייבת החברה־האם (65%) של קמור - אגרי - 63 מיליון שקל.

עוד כותבת כלל כי בקשת הקפאת ההליכים נועדה לנסות לאכוף על החברה הסדר ש"הנו רלבנטי כשלג דאשתקד", ובכך רומזת כי אף שקמור ומחזיקי איגרות החוב הגיעו להסדר, ברנר למעשה מתנער מהסדר זה ומעכב אותו.

על פי מתווה ההסדר שהושג בין קמור לבעלי האג"ח, דני ברנר התחייב להזרים לחברה כ-10 מיליון שקל בתמורה לכ־25% ממניות החברה; אולם החשד של מחזיקי איגרות החוב של קמור הוא כי בנק הפועלים, שלו היתה חייבת קמור כ־80 מיליון שקל - זאת מלבד החוב של אגרי כלפיו - הפעיל מכבש לחצים על דירקטוריון החברה במטרה שלא לאפשר את ההסדר, ולכן ביקשו מחזיקי איגרות החוב נאמן הקפאת הליכים כדי שזה יפעל לטובת החברה ללא הלחצים מבחוץ. בנק הפועלים כבר חילט פיקדון של כ־80 מיליון שקל של קמור ונותר עם חובה של אגרי בלבד.

דני ברנר, בעל השליטה בקמור דני ברנר, בעל השליטה בקמור דני ברנר, בעל השליטה בקמור

על פי מתווה ההסדר בנק הפועליםהיה אמור להישאר עם כ־35% מהאחזקות בקמור, אחרי שברנר היה מזרים 10 מיליון שקל ומחזיקי איגרות החוב היו מקבלים את חלקם במניות החברה; אולם במצב הנוכחי, שבו הבנק למעשה פועל לקבלת 63% ממניות החברה ודני ברנר טרם הזרים את כספו, לברנר אין שליטה אמיתית בקמור כל עוד ההסדר אינו יוצא לדרך.

מלבד הנעשה בקמור, גם באגריהחברה־האם מתחוללות תמורות בימים האחרונים, כאשר דני ברנר הזרים לחברה 80 אלף שקל להפעלתה עד למציאת רוכש לשלד הבורסאי, הזרמה שנועדה לקזז חלק מהחוב לבנק הפועלים. במקביל למערכת היחסים בין קמור לנושיה, הודיעה החברה כי היא צפויה לרשום הפסד של 100 - 140 מיליון שקל ברבעון הרביעי, כאשר עיקר ההפסד צפוי להיגרם מהפרשות על נכסי הספנות של החברה ומירידת ערך של הנדל"ן. שווי פעילות הספנות של קמור הוערך בסוף הרבעון השלישי של 2012 ב־81 מיליון דולר, כאשר חלקה של קמור הוא מחצית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות