אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוזי לנדאו עוצר את יצוא הגז של תשובה - "מאגר תמר מיועד רק לשוק הישראלי" צילום: עמית שעל

עוזי לנדאו עוצר את יצוא הגז של תשובה - "מאגר תמר מיועד רק לשוק הישראלי"

שר האנרגיה עוזי לנדאו שלח מכתב לבעלי מאגר הגז תמר שם הוא מתריע בפניהם שלא לחתום על כל עסקה לייצוא גז טבעי מהמאגר ללקוחות זרים

12.03.2013, 16:45 | ליאור גוטמן

רעידת אדמה במשק הגז הטבעי - שר האנרגיה עוזי לנדאו הוציא היום (ג') מכתב לבעלי מאגר הגז תמר שם הוא מתריע בפניהם שלא לחתום על כל עסקה לייצוא גז טבעי מהמאגר ללקוחות זרים. המכתב יצא לאחר שלנדאו קרא על פרסומים בתקשורת לפיהן נחתמו "הסכמים לייצוא גז ממאגר תמר". מדובר בעסקת מכירת הגז לידי גזפרום הרוסית ודייהו הקוריאנית בהיקף של כשליש מנפח הכללי של מאגר תמר, זאת תוך הקמת מתקן יצוא לגז נוזלי בלב הים. מדובר באחת מעסקאות האנרגיה הגדולות בישראל בהיקף כספי של כ-15 מיליארד דולר לתקופה של 15 שנה.

קראו עוד בכלכליסט

אסדת תמר, צילום: אלבטרוס אסדת תמר | צילום: אלבטרוס אסדת תמר, צילום: אלבטרוס

"ידיעות אלו אינן מתיישבות עם הידוע לנו על בסיס המסמכים שהגשתם למשרדנו", אומר לנדאו, ומזכיר לשותפות תמר ש"אני מוצא לנכון להבהיר לכם כי חזקת תמר מיועדת לספק את צרכי המשק הישראלי", מציאות שקיבלה לטענת לנדאו ביטוי במסגרת מסקנות ועדת צמח לייצוא גז מישראל. "בהתאם לדו"ח יצוא גז מותנה באישור מראש", פוסק לנדאו, ואוסר על השותפות לבצע כל מהלך בכיוון ייצוא לחו"ל.

שותפות תמר מוחזקת בידי נובל אנרג'י (36%), דלק אנרגיה בשליטת יצחק תשובה (31.25%, בחלוקה שווה בין דלק קידוחים לאבנר), ישראמקו (28.75%) ודור גז (4%)

טרם התקבלה תגובת דלק אנרגיה למכתב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
כול הכבוד !!!
ראשית כול זה לא הגז של תשובה,חלק או רוב הכסף הוא של המשקיעים בו. הפנסיה שלנו. כמו שכתבתי והתרעתי, כמויות נפט שנמצאו בים הצפוני מול נורבגיה שייכים שם למדינה ולעם הנורבגי !!!כך גם כאן, תשובה לקח באישור את כספי המשקיעם והשקיע אבל זה עדיין שייך למשקיעים ולא רק לו.
yosef , rehovot  |  12.03.13
8.
לייצא היום = לשלם ביוקר מחר
כל יחידת אנרגיה שאנחו מייצאים היום , היא יחידת אנרגיה שנצטרך לייבא מחר. על פי הנסיון של בריטניה, הייבוא יקר פי 4 מהייצוא. בנוסף , הייצוא (לפי השינויים שעשו בהמלצות שישיסנקי) לא מעלה את התמלוגים, שכן מחיר התמלוגים נקבע לפי המחיר בשוק הישראלי. "רווחי היתר" של החברות מייצוא לא נכללות לצרכי תמלוגים. ככה שהגדלת הייצוא רק תגרום לכך שנקבל את התמלוגים מוקדם יותר, לא שנקבל יותר תמלוגים. טוב עשה לנדאו ששלח מכתב כזה לתשובה, טוב יותר תעשה הממשלה אם תשתף את הציבור בעלויות שעומדות על הפרק - מדובר בסכום של כמה מאות מיליארדי שקלים - הרבה יותר מאשר הכסף שעובר היום לחרדים לדוגמה ובערך פי 100 יחסית לעסקת השקשוקה המדוברת.
האזרח דרור , גבעתיים  |  12.03.13
לכל התגובות