אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"המניות בארה"ב כבר יקרות" צילום: בלומברג

"המניות בארה"ב כבר יקרות"

ג'ים אונ'יל, יו"ר חטיבת ניהול הנכסים של גולדמן זאקס, מזהיר מהיום שאחרי השיאים בוול סטריט

13.03.2013, 07:38 | ענת ציפקין

עם סיומו של השבוע האחרון, היה ניתן לחשוב שהסוחרים בוול סטריט לא יכולים להיות מרוצים יותר: בזמן שהנתונים הכלכליים ממשיכים להצביע על התאוששות מתונה, אך חיובית, בכלכלה האמריקאית, המדדים המובילים בוול סטריט ממשיכים לדהור למעלה, לשבור שיאים. בשבוע שעבר טיפס מדד דאו ג'ונס לרמה של 14,447 נקודות ושבר את שיא כל הזמנים. מדד 500 S&P האמיר ל־1,556 נקודות, רמה שאותה פגש לאחרונה רק באוקטובר 2007. אינדיקציה נוספת למצב הרוח האופטימי השורר בבורסות וול סטריט מגיעה מכיוון מדד הפחד - VIX - שירד מתחילת השנה ב־35.8% וחצה לראשונה מאז 2007 את רמת 12 הנקודות.

ג ג'ים אוניל | צילום: בלומברג ג

"אל תבנו על הפד"

אולם, במקביל לאווירה החיובית שהשתלטה על השווקים, נראה שחלק לא מבוטל מהסוחרים מתחיל לחשוש מהתיקונים שיגיעו בהמשך השנה.

כך ג'ים אונ'יל, יו"ר חטיבת ניהול הנכסים בבנק ההשקעות האמריקאי גולדמן זאקס, כתב בסקירה שפרסם השבוע כי "אמנם, רוב הכלכלנים העלו לאחרונה כלפי מעלה את תחזיות התמ"ג הריאליות לשנת 2013 לארה"ב. אולם, אני לא בטוח אם המגמות שאותן אנו חוזים כעת בשווקים יימשכו, ולא בגלל האמירה המפורסמת של 'Sell in May and go Away', אלא בגלל ששוק המניות הפך ליקר מאוד, גם אם העלייה בשווקים תימשך עוד קצת גם בטווח הקצר". לדבריו, קיים סיכוי שהנחת העבודה של המשקיעים, שממנה עולה כי המדיניות המרחיבה של הפדרל ריזרב תימשך - דווקא תשתנה, דבר שעשוי לפגוע בסנטימנט החיובי בשווקים. "אנו עלולים לחוות מצב שבו הפדרל ריזרב יבקש להתאים את פרופיל המהלכים העתידיים שלו למצבו של השוק, ולכן יתאים מחדש את פעולותיו בשווקים למצב הכלכלי המשתפר של ארה"ב".

ירידה ברווח התפעולי

חלק ממנהלי ההשקעות אינו מסכים עם הדעה הרווחת בשוק, הגורסת שהזינוק בשווקים משקף בין היתר גם עלייה חדה מהצפוי ברווח הנקי שעליו מדווחות החברות הבורסאיות בחודשים האחרונים.

הכלכלן דיוויד רוזנברג, לשעבר הכלכלן הראשי של בנק ההשקעות האמריקאי מריל לינץ', אומר כי חברות S&P 500 שפרסמו את דו"חותיהן לרבעון הרביעי של 2012 עד 6 במרץ, הציגו רווח תפעולי נמוך ב־1.7% לעומת התקופה המקבילה ב־2011. לדבריו, הרווח התפעולי שלהן היה גבוה רק במעט מהרמה שנרשמה ברבעון הרביעי של שנת 2006, טרם המשבר העולמי. משכך, מדובר בשיפור מזערי של 0.8% בלבד במשך תקופה של כשבע שנים, טוען רוזנברג.

השורה התחתונה

ג'ים אונ'יל ודיוויד רוזנברג מזהירים, כל אחד מכיוון שונה, כי המגמה החיובית בשווקים צפויה להיעצר בהמשך השנה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות