אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: המצוד אחר בכירי בנקים גדולים מקפיץ פרמיות לקטנים צילום: בלומברג

ארה"ב: המצוד אחר בכירי בנקים גדולים מקפיץ פרמיות לקטנים

קרן ביטוח הפיקדונות הפדרלית בארה"ב נחושה לאושש את מאגרי המזומנים שהידלדלו בעקבות קריסת בנקים במשבר. התוצאה: עלייה במספר התביעות נגד בכירים בבנקים שקרסו והתייקרות הפרמיות עבור הבנקים הקטנים

13.03.2013, 08:34 | סוכנויות הידיעות

אלפי בנקים קטנים בארה"ב נפלו קורבן למאמצי הממשל הפדרלי להעניש בכירים של בנקים שקרסו בשיאו של המשבר הפיננסי - כך מדווח "הוול סטריט ג'ורנל". זאת לאחר שפרמיות הביטוח לבכירים עלו בחדות בעקבות הסלמת הצעדים המשפטיים שנוקטת קרן ביטוח הפיקדונות הפדרלית נגד מי שעמדו בראש בנקים שקרסו.

קראו עוד בכלכליסט

הקרן נאלצת לעשות כך כדי לאושש את מאגרי המזומנים שבאמצעותם פיצתה את בעלי החשבונות בעקבות קריסת בנקים בשיאו של המשבר. אף כי המאבק של קרן ביטוח הפיקדונות הכניס לה מאות מיליוני דולרים בעקבות הסדרים משפטיים, מדובר בטיפה בים לעומת הפסדי מיליארדי הדולרים שנגרמו לה בעקבות קריסת מוסדות פיננסיים.

סניף סגור של בנק אינדימאק בקליפורניה, לאחר הקריסה ביולי 2008, צילום: בלומברג סניף סגור של בנק אינדימאק בקליפורניה, לאחר הקריסה ביולי 2008 | צילום: בלומברג סניף סגור של בנק אינדימאק בקליפורניה, לאחר הקריסה ביולי 2008, צילום: בלומברג

לפי הערכות בכירים בתעשיית הביטוח, הפרמיות עבור בנקים קטנים עלו ב־15% לפחות מאז פרוץ המשבר. חלק מחברות הביטוח אף מנסחות פוליסות שמשאירות את בעליהן ללא כיסוי ביטוחי במקרה שהרגולטורים ינקטו נגדם צעדים משפטיים.

רוברט מאסי, סמנכ"ל הכספים הראשי בהמפדן בנק בספרינגפילד, מסצ'וסטס, אמר בשיחה עם "הוול סטריט ג'ורנל" כי חברות הביטוח רצו להכפיל את ההשתתפות העצמית ל־200 אלף דולר כאשר הגיע מועד חידוש הפוליסה בחודש שעבר, אך הצליח להשיג לבסוף העלאה של 25 אלף דולר בלבד.

הפרמיות הגבוהות מתווספות לקשיים אחרים שהבנקים נקלעו אליהם בעקבות המשבר הפיננסי, כמו שיעורי ריבית נמוכים, רגולציות חדשות וירידה בביקושים להלוואות - שפגעו בהכנסות. קרן ביטוח הפיקדונות הגישה 19 תביעות נגד בכירים לשעבר מאז אוקטובר 2012, שמונה מהן מאז תחילת השנה הנוכחית, ותביעות נוספות עומדות כנראה על הפרק. במקביל אישרה מועצת קרן הפיקדונות הגשת 94 תביעות נגד בכירי בנקים השנה, לעומת 54 בתקופה המקבילה אשתקד. אישור מסוג זה משמעו כי הסוכנות תפעל בהכרח להגשת תביעה משפטית, אף כי היא יכולה ליזום שיחות גישור. למעשה, מרגע קריסת הבנק עומדים לרשות הקרן שלוש שנים להגשת התביעה. המטרה של הקרן בנקיטת צעדים משפטיים: השבת חלק מסכום ההפסדים, 86.8 מיליארד הדולר, שנגרמו לה מאז 2008.

אף שרבים מהבנקים הקטנים מעוניינים לחלץ את עצמם מהתסבוכת באמצעות מיזוג עם בנק גדול, הם אינם מצליחים למצוא רוכשים. "לבנקים שעלולים להיקלע למצב בעייתי אין היום כיסוי שהם יכולים להרשות לעצמם מבחינה ריאלית", אמר לעיתון סקוט קולמן, עורך דין במגזר הבנקאות בפירמת לינדקוויסט אנד ונום במיניאפוליס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות