אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה אין לי מזל? צילום: Duke Photography

למה אין לי מזל?

האם יש אנשים שפשוט נולדו בני מזל? לדעתי יש. הבעיה היא שאני לא אחת מהם. א'

14.03.2013, 08:21 | דן אריאלי
א' היקרה,

אני חושב שיש אנשים עם יותר מזל מאחרים, ואני לא מתכוון למזל בקזינו, אלא למזל בחיים. אנשים עם מזל הם אלה שנוטים לנסות לעתים תכופות יותר, וכאשר מנסים יותר גם מצליחים יותר. קחי לדוגמה שחקן כדורסל שמנסה לקלוע שלוש פעמים במשחק, לעומת שחקן שמנסה לקלוע 30 פעמים. גם אם אחוז הקליעות של השחקן הראשון טוב יותר, עדיין אין מה להשוות בין מספר הנקודות האבסולוטי שכל אחד מהם יקלע. ולעתים קרובות סופרים את ההצלחות ועוקבים פחות אחרי כישלונות, וכך אנשים שמנסים הרבה נראים בעלי מזל, אף על פי שלא יודעים מה שיעורי ההצלחה שלהם.

מה העצה שלי? ראשית, החיים הם משחק של מספרים, ולכן כדאי לך לנסות לעתים קרובות יותר, וכך להצליח לעתים קרובות יותר. שנית, כשאת מזהה אצל אנשים מזל, בדקי כמה פעמים הם ניסו.

החיים הם משחק של מספרים, צילום: shutterstock החיים הם משחק של מספרים | צילום: shutterstock החיים הם משחק של מספרים, צילום: shutterstock

איך לקבל יותר טיפים?

אם מיישמים במסעדה את שיטת השוטר הטוב והשוטר הרע, כלומר דואגים שמלצר אחד יהיה לא יעיל, ואז מלצר אחר יחליף אותו ויעשה מעל ומעבר, האם זה יגרום ללקוח להשאיר יותר טיפ, שבו שני המלצרים יתחלקו? דוד

לדעתי כן. והמלצרים אפילו לא צריכים להתחלק בטיפים, רק להחליף תפקידים משולחן לשולחן.

חבר שלי שעבד בחברה גדולה ניסה לשנות את מוטו השירות שלה מ"אנחנו עושים את מה שצריך עבור הלקוחות שלנו" ל"אנחנו מפשלים בגדול בניסיון הראשון ואז יוצאים מגדרנו כדי לתקן את זה".

לפי הרעיון שלו (שדרך אגב, נדחה על ידי ההנהלה), כשאנשים מקבלים את השירות שציפו לו הם מקבלים זאת כמובן מאליו, אבל אם הם מתוודעים להבדל בין שירות טוב וגרוע, הם עשויים להעריך יותר את השירות הטוב. להערכתי כמה תעשיות ובתי עסק כבר עלו על הרעיון הזה. היכנס לכל מסעדה בשדה תעופה בארצות הברית, ותראה איך מספקים שירות גרוע בצורה היעילה ביותר.

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
לא מזל אלא שכל
אנשים שמנסים יותר צוברים נסיון גם מההצלחות וגם מהכשלונות זה כמובן בתנאי שיש איזו שהיא עקומת למידה וכך לאחר הרבה נסיונות שיעור ההצלחה שלהם עולה משמעותית הדוגמה של הכדורסל תופסת כאן מצוין שחקן שיזרוק הרבה יש סיכוי לא רע שאחוזי הקליעה שלו ישתפרו עם הזמן אנשים שנראה שיש להם יותר מזל אילה אנשים שלמדו להשפיע על הגורל שלהם לכן בשש בש יש אנשים שמנצחים יותר מאחרים זה לא בגלל שיש להם מזל אלא בגלל שהם יודעים איך לשחק למרות האקראיות בהטלת הקוביות
אין כזה דבר מזל  |  15.03.13
2.
התשובה השניה נכונה מאוד ואני נוקט בה
זה התחיל לא בכוונה: העליתי לאוויר מוצר ללא בקרת איכות. אנשים התלוננו ואני יצאתי מגדרי כדי לתקן את זה. התוצאה? לקוחות אסירי תודה, רשימת אנשים שאפשר לשלוח אליהם ניוזלטר ברשות, ממליצים ועוד. בחיים לא הייתי חושב על זה לבד, זה קרה פשוט בטעות. וזה עובד.
מוכר באינטרנט  |  15.03.13