אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם היסטורי: חלמיש תיזום בנייה של מאות דירות בדרום ת"א

הסכם היסטורי: חלמיש תיזום בנייה של מאות דירות בדרום ת"א

החברה תידרש להעביר כ-65 מיליון שקל למדינה שישמשו לטובת רכישת דירות לדיור הציבורי, אך מנגד עיריית ת"א הבטיחה שהמתחם צפוי להימכר כמתחם לדיור בר השגה, וכעת גוברים הסיכויים שהמתחם ימכר ליזם שירבה במחיר

13.03.2013, 20:05 | שירלי ששון-עזר

חברת הדיור הציבורי חלמיש שנמצא בבעלות הממשלה (50%) ועיריית תל אביב (50%) הגיעה אתמול להסכם היסטורי לפיו החברה תיזום בנייה של 400-300 יחידות דיור חדשות במתחם הגדנ"ע שנמצא בשכונת נווה עופר בדרום תל אביב בעסקת קומבינציה.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי רחל תורג'מן, יו"ר דירקטוריון חלמיש, הערכת שווי הקרקע, עליה מתוכננות כ-300 יחידות דיור, עמדה ב-2011 על כ-73 מיליון שקל. כיום, מעוניינים בחלמיש להגדיל את זכויות הבנייה לכ-400 דירות ומעריכים שבשל עליות במחירי הקרקעות, התמורה שתתקבל ממכירת הקרקע תעמוד על מינימום של 100 מיליון שקל. לחלמיש חוב נטען של כ-120 מיליון שקל, אך לפי ההסכם שנחתם, היא תידרש להעביר כ-65 מיליון שקל למדינה בדרך של רכישת דירות בתל אביב שיירשמו בבעלות משרד השיכון וישמשו לטובת דיירי הדיור הציבורי.

עבודות בנייה (ארכיון), צילום: יובל חן עבודות בנייה (ארכיון) | צילום: יובל חן עבודות בנייה (ארכיון), צילום: יובל חן

40 מיליון השקלים הנוספים שצפויים להתקבל ממכירת הקרקע, ישמשו גם הם לרכישת דירות חדשות לדיור ציבורי בתל אביב והן ירשמו לטובת חברת חלמיש. עוד עולה מההסכם כי חלמיש תהיה החברה המנהלת של סך כל הדירות שיירכשו בתקציב שיתקבל ממכירת מתחם הגדנ"ע. בתל אביב כיום ישנן למעלה מ-250 משפחות שממתינות לדיור ציבורי. לדברי רחל תורג'מן, ההסכם שנחתם היום יאפשר לחלמיש להפחית את מספר המשפחות שממתינות לדיור הציבורי בתל אביב כמעט בחצי. לדבריה, חלק מהסכומים ישמשו גם לשיפוץ 2000 יחידות הדיור שפזורות ברחבי העיר ונמצאות במצב תחזוקתי עגום.

מדובר בהסכם חסר תקדים שיעודד רכישת מאות דירות לטובת הדיור הציבורי ויגדיל את מכסתן בתל אביב, אך בצידה השני של המשוואה נמצאים הזוגות הצעירים ממעמד הביניים שקיבלו את הבטחת עיריית תל אביב לפני שנתיים כי המתחם צפוי להימכר ליזמים כמתחם לדיור בר השגה. כעת, לאור חובותיה של חלמיש לכיסוי חובותיה מול משרד האוצר ומשרד השיכון, רוב הסיכויים הם שהמתחם ימכר ליזם שירבה במחיר והדירות שימכרו בו ינועו סביב 1.5 מיליון שקל. לשם השוואה, בפרויקט של היזם יוסי אברהמי שנבנה כיום בסמוך לקרקע של מתחם הגדנ"ע, נמכרות כיום דירות 3 חדרים במחירים שמתחילים ב-1.4 מיליון שקל.

מעירית תל אביב נמסר בתגובה: "עיריית תל אביב יפו מקדמת בקרקעות שבבעלותה פרוייקטים לדיור בר השגה כגון שוק העלייה, גני שפירא, לוחמי גליפולי ומיכאל אנג'לו. מתחם הגדנ"ע הינו בבעלות מנהל מקרקעי ישראל כך שהוא אינו נכלל בפרויקטים אלו. עם זאת ההסכם שנחתם בין חלמיש למדינה יאפשר את התחדשות האזור והוספת מאות יחידות דיור בדרום-מזרח העיר במחירים הדומים למחירי דיור בר השגה, כאשר התקבולים ישמשו בין היתר להגדלת היצע של דיור ציבורי המציע פתרון למשפחות נזקקות בעיר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
השיטה לא טובה
הדיור הציבורי לא הוכיח את עצמו הדירות לא מתוחזקות. יש המשכיות במגורים ע׳י בני משפחה שאינם זכאים והמצב נימשך לדור שני ושלישי של מיסכנות וחוסר מוטיבציה לעצמאות כלכלית. המדינה צריכה לעזור בשכר דירה לזכאים .וזכאותם צריכה להיבדק מפעם לפעם ואים מצבם הכלכלי הישתפר יש להפחית את סכום העזרה.
גדעון , תל אביב  |  14.03.13
לכל התגובות