אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה אף אחד לא רצה את תיק הבריאות?

למה אף אחד לא רצה את תיק הבריאות?

הרצון לקטוף הישגים מהירים הוא אחת מבעיות היסוד של מערכת הממשל בישראל. זה אולי החיסרון של ניהול מערכת שבה נדרשים בעיקר מהלכים ארוכי טווח

14.03.2013, 14:19 | דני נוה

הליכוד ו"יש עתיד" התכתשו בשאלה מי יקבל את תיק החינוך. המהומה היתה מתוקשרת היטב והקרב הפוליטי קולני. במקביל, רחוק מההתעניינות התקשורתית, התנהלה מריבה בשאלה מי לא יקבל את תיק הבריאות. ברוב המדינות המובילות בעולם, תיק הבריאות נמצא בשלישייה הפותחת של התיקים המבוקשים. אבל בישראל? מה פתאום.

קראו עוד בכלכליסט

האם העובדה שמספר מיטות האשפוז ביחס לאוכלוסייה בישראל, הוא מהנמוכים בעולם, חשובה פחות מהצפיפות הגדולה בכיתות בבתי הספר?! האם הרפורמה בסיעוד לא נוגעת לכל אחד מאתנו לפחות כמו הרפורמות בחינוך?! נכון שמשרד הבריאות הוא אתגר קשה ומורכב. שר הבריאות נתון בהתמודדות יומיומית עם משברים גדולים ובלתי צפויים, יחד עם הצורך להנהיג במערכת רפורמות שיתנו מענה לאתגרי המחר. דווקא בשל כך, מצערת מאוד העובדה שאף אחת מהמפלגות והמועמדים לכהונת שר לא נלחמים על התיק הזה.

מיטות אשפוז במסדרונות בית חולים (ארכיון), צילום: אלעד גרשגורן מיטות אשפוז במסדרונות בית חולים (ארכיון) | צילום: אלעד גרשגורן מיטות אשפוז במסדרונות בית חולים (ארכיון), צילום: אלעד גרשגורן

המערכת הפוליטית שלנו מביאה לא אחת לחשיבה לטווח קצר. הרצון לקטוף הישגים מהירים הוא אחת מבעיות היסוד של המערכת הממשלית בישראל. זה אולי החיסרון של ניהול מערכת שבה נדרשים בעיקר מהלכים ארוכי טווח. אבל זה לא כל הסיפור. למערכת הבריאות שלנו צרכים מיידים ששר בריאות מוכשר ולוחמני יוכל לזקוף לזכותו. כך למשל, בתקופה שלאחר כניסתי לתפקידי הצלחתי למנוע סגירת בתי חולים ולדאוג לתוספת תקציבית משמעותית לסל התרופות.

ברצוני לעדכן את שרת הבריאות החדשה, יעל גרמן, כי מהר מאוד היא תופתע לגלות שזכתה במשרה מרתקת ובעלת חשיבות אדירה. יש למדינת ישראל מערכת רפואית מהמתקדמות בעולם ואת מיטב הרופאים שלרשותם טכנולוגיות מהשורה הראשונה בעולם. במערכת, בבתי החולים, בקופות החולים ובמטה המשרד קיימת שדרה ניהולית משכילה, מוכשרת ואיכפתית. מנגד האתגר הגדול הוא הצלת מערכת הבריאות הציבורית בישראל שנאנקת תחת מעמסה קשה ביותר. ההוצאה הפרטית לבריאות בישראל היא הגבוהה ביותר באירופה. רק בארה"ב, שבה אין מערכת רפואה ציבורית, מוציאים התושבים מכיסם הפרטי לצרכי הבריאות, יותר מאזרחי ישראל. הקיצוצים הגדולים הצפויים בתקציב המדינה, יציבו את שר הבריאות החדש בחזית המאבק על סדרי העדיפויות הלאומיים שלנו. הדאגה לשינוי זה, שעמדה במרכז מערכת הבחירות האחרונה, צריכה להתחיל בבריאות. זו פנייה של הרגע האחרון - עדיין לא מאוחר, מי ירים ראשון את הנטל ויצהיר: "אני מבקש את תיק הבריאות!". מי שיעשה זאת ראוי לתמיכה ואהדה ציבורית ובכך יקבל הזדמנות לתרום בתחום הנוגע לכל אחד ואחת מאיתנו.

דני נוה שימש כשר הבריאות בין השנים 2003-2005

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
מספר הצעות לשרת הבריאות החדשה
1. להגדיל את מספר הסטודנטים הלומדים רפואה בישראל. נוצר מצב אבסורדי שמרבית הרופאים היום סיימו לימודים בירדן או בהונגריה, מאחר שהמכסה בארץ נמוכה בהרבה מהנדרש. 2. לגבות תשלום מינימלי לביקור במרפאה, ״דמי רצינות״ של 20 ש״ח לביקור. הדבר ימנע עומס בלתי אפשרי בקופות חולים. 3 להגדיל את שעות העבודה הציבוריות של הרופאים המומחים. 4. לצמצם את המנגנון המנהלתי בקופח ולהגביל את השכר של עובדי המנהלה.
בת לזוג רופאים ותיקים ושחוקים  |  14.03.13
8.
מרגרינה לדוקטוראט במדעים בטכניון
מי שהציג כאן רמה גבוהה למערכת הבריאות הוא בור ועם הארץ במקרה הטוב או פטטי במקרה הרע . מערכת חולה שאינה מאפשרת לימודים : מה בריא הביאה לכך שיד ימין תלמד על צריכת המרגרינה ויד שמאל תעסוק בסכרת כתוצאת המרגרינה . מערכת הבריאות מפגרת בכ30-40 שנה אחרי המדינות בהן נטורופטיה הוא מקצוע מכובד לדוגמא גרמניה הומיאופטיה מלבבת כמו באנגליה .רפואה משלימה במקום טוב ומועיל . רק כאן אנשי החושך ממשיכים לשלוט על הכנסת ידע מתקדם וכולם רוצים רק כספים .
ד"ר רחל , חיפה  |  14.03.13
לכל התגובות