אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אסון במרתון ת"א: אחד הרצים מת, 12 נפצעו קשה עקב החום צילום: מוטי קמחי, ynet

אסון במרתון ת"א: אחד הרצים מת, 12 נפצעו קשה עקב החום

ממד"א נמסר כי חלק מהנפגעים מורדמים ומונשמים וחלקם עוברים פעולות החייאה. בסך הכל טופלו 60 רצים, 20 מהם פונו לבתי חולים. דובר מד"א: "השנה המקרים קשים מאוד"

15.03.2013, 09:43 | בועז פיילר וגלעד מורג, ynet
אסון בחצי המרתון של תל אביב: גבר כבן 30 מת ו-12 רצים נוספים נפגעו קשה הבוקר (יום ו') במרתון תל אביב. ממד"א נמסר כי חלקם הורדמו והונשמו וחלקם עברו פעולות החייאה לאחר שהתעלפו. אוהל העזרה הראשונה בנקודת הזינוק הפך לבית חולים שדה של ממש. אל המקום זרמו עוד ועוד רצים שהוסעו על אלונקות מחשש שהתייבשו. כוחות מד"א ואנשי המרכז הרפואי איכילוב טיפלו ב-60 איש לפחות, 20 מהם פונו לבתי החולים.

קראו עוד בכלכליסט

הרצים שנפגעו קשה פונו לאוהל בנקודת הזינוק במרתון, שם קיבלו טיפול ראשוני. מזג האוויר השרבי נתן אותותיו כבר בתחילת המרוץ. בתחזית צפו כי טמפרטורות המקסימום בתל-אביב יגיעו ל-36 מעלות וישרור עומס חום בינוני עד כבד. משום כך נדחה המרתון באורכו המלא לשבוע הבא, אך העירייה ומארגני התחרות איפשרו את הריצה במסלולים הקצרים יותר.

הלר סיפר כי לקראת השעה 08:00 כבר החלו הצוותים לטפל ברצים שהתעלפו וחמישה רצים הוגדרו במצב קשה, אחד מהם אף קשה ביותר. "כולם צעירים, בשנות ה-30 שסובלים ממכות חום", אמר. החמישה נזקקו לפעולות הנשמה ואחד מהם אף לפעולות החייאה. "כל הנפגעים הועברו לבתי החולים תל השומר, וולפסון ואיכילוב". הוא סיפר כי בכל שנה הצוותים ערוכים, אך "השנה המקרים קשים מאוד. משעות הבוקר טיפלנו בשטח המרתון ובמסלולים טיפלנו ביותר מ-50 אנשים, כולם סובלים מהתייבשויות, מכות חום והתעלפויות".

פינוי נפגע מהמרתון, צילום: אורן אהרוני פינוי נפגע מהמרתון | צילום: אורן אהרוני פינוי נפגע מהמרתון, צילום: אורן אהרוני

לדברי הלר, "החל משעות הבוקר המוקדמות מד"א היה פרוס בשטח. הצוותים מוקמו באוהל מרפאה שהוקם בשיתוף בית החולים איכילוב ובשטח התמקמו ניידות טיפול נמרץ, חוליות רגליות, חובשים, פרמדיקים ומע"רים".

העירייה: פעלנו לפי ההנחיות

דוברות עיריית תל אביב מסר בתגובה: "העירייה מביעה צער עמוק על פטירתו של אחד מרצי חצי המרתון. העירייה פעלה על פי הנחיות משרד הבריאות ובית החולים איכילוב, שהנחו לבטל את המרתון המלא ולקיים את חצי המרתון כסדרו, בתנאי שכל המקצים יסתיימו עד השעה 9:30, כפי שנעשה". עוד מסר הדובר כי המשתתף אשר הלך לעולמו רץ במקצה חצי המרתון ויצא לדרך סמוך לשעה 6:00 בבוקר. סמוך לשעה 8:00 הגיע לקבלת טיפול רפואי. "על פי נתוני השירות המטאורולוגי, בזמן זה היה עומס חום קל בלבד".

אוהל העזרה הראשונה הפך לבי"ח שדה, צילום: אוראל כהן אוהל העזרה הראשונה הפך לבי"ח שדה | צילום: אוראל כהן אוהל העזרה הראשונה הפך לבי"ח שדה, צילום: אוראל כהן

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות פנה לעירית תל אביב מתוך דאגתו למשתתפי המרתון בתנאי מזג האוויר הצפוי. ריצת מרתון היא אירוע של ספורט אתגרי אשר בצידו סיכון לפגיעות חום. לאחר התייעצות משותפת עם גורמי המקצוע המובילים בתחום הפיזיולוגיה של המאמץ, התקבלה בעיריית תל אביב ההחלטה לבטל את מקצה המרתון. בהערכתנו, החלטה זו מנעה היקף נפגעים גדול יותר. מנכ"ל משרד הבריאות הורה על הקמת צוות מקצועי בשיתוף משרד הספורט לקביעת אמות מידה ותנאים לקיומום של אירועים בהתייחס לתנאי מזג אוויר אשר יחייבו את מארגני האירועים ואת הרשויות המקומיות".

 

לפני שנתיים הסתיים המרתון באסון: במשך ארבעה ימים נאבקו הרופאים בבית החולים איכילוב על חייו של אחד מהרצים אך לבסוף נאלצו לקבוע את מותו של גבר בן 42, שאושפז לאחר שלקה במכת חום. בתחרות אשר נערכה באפריל 2011, לא סיימו את הריצה 15 רצים כיוון שנזקקו לטיפול רפואי. מצבם של שלושה הוגדר קשה - שניים סבלו ממכת חום ואילו השלישי לקה בהתקף לב. מצבם של 12 הרצים הנוספים, שנזקקו לטיפול רפואי, הוגדר קל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הילה תל אביבית
בגלל שזה בתל אביב ובגלל שזה ממותג כאירוע מגניב, שוכחים הרצים שזהו מרתון ולא כל אחד שרץ בערץ 5 ק"מ מסוגל וצריך לעשות מרתון תוסיפו לזה עומק חום, ואי ביטול הארוע בשל עומס חום כבד וזה מה שקורה אפילו בצהל הדפוק עוצרים אימונים בעומס חום, אז למה לא בארוע אזרחי?
קובי  |  15.03.13
לכל התגובות