אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: המלחמה בעיראק עלתה לארצות הברית 1.7 טריליון דולר, בינתיים צילום: בלומברג

מחקר: המלחמה בעיראק עלתה לארצות הברית 1.7 טריליון דולר, בינתיים

לכך מתווספים 490 מיליארד דולר שיחולקו לחיילים משוחררים והההוצאות עשויות להגיע ללמעלה מ-6 טריליון דולר ב-4 העשורים הקרובים

15.03.2013, 19:56 | סוכנויות הידיעות
המלחמה בעיראק עלתה לארצות הברית 1.7 טריליון דולר, לכך יש להוסיף 490 מיליארד דולר נוספים בהטבות שיחולקו לחיילים משוחררים. ההוצאות הללו עשויות אף לטפס ללמעלה מ-6 טריליון דולר בארבעת העשורים הקרובים בשל חישובי ריבית, כך עולה ממחקר שפורסם ביום חמישי על ידי פרויקט עלות המלחמה שערך מכון ווטסון ללימודים בינלאומיים באוניברסיטת בראון.

קראו עוד בכלכליסט

המלחמה גרמה למותם של 134 אלף אזרחים עיראקיים, וככל הנראה תרמה למותם של מספר הגבוה פי 4 של אזרחים. עם מוסיפים לחישוב גם את מקרי המוות של כוחות הביטחון, המורדים, עיתונאים ועובדי ארגוני זכויות אדם, נהרגו לפי המחקר בין 189-176 אלף בני אדם.

המחקר, עליו עמלו 30 אקדמאיים ומומחים, פורסם לקראת ציון עשר שנים לפלישת הכוחות האמריקאיים לעיראק, ב-19 במרץ, 2003.

המלחמה בעיראק. לפי הדו"ח, ארה"ב כמעט לא הרוויחה מהמלחמה , צילום: אי פי אי המלחמה בעיראק. לפי הדו"ח, ארה"ב כמעט לא הרוויחה מהמלחמה | צילום: אי פי אי המלחמה בעיראק. לפי הדו"ח, ארה"ב כמעט לא הרוויחה מהמלחמה , צילום: אי פי אי

המחקר בחן גם את העלות המתלווה לחזרתם של חיילים משוחררים, והצביע על כך שמלבד העלייה בהוצאות על חיילים משוחררים מתלווה לכך גם מחיר חברתי גבוה. העלות הרפואית של טיפול בחיילים ובפצועים עומדת על 134.7 מיליארד דולר. עלייה בהשוואה ל-33 מיליארד דולר, לפי מחקר דומה שפורסם ב-2011.

הדו"ח מסכם כי ארה"ב כמעט ולא הרוויחה מהמלחמה, בעוד שעיראק סובלת מנזק ממושך. המלחמה חיזקה את המיליטנטים המוסלמים באזור, פגעה בזכויות לנשים והחלישה את מערכת הבריאות, שמראש לא הייתה מפותחת במיוחד. במקביל, מאמצי השיקום בגובה 212 מיליארד דולר נכשלו ברובם, שכן מרבית הכסף יועד לצרכי ביטחון וחלק ניכר ממנו אבד בשל הונאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות