אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנט יהפוך לשר־על לענייני יוקר המחיה צילום: יריב כץ

בנט יהפוך לשר־על לענייני יוקר המחיה

עם משרד תמ"ת מורחב ושליטה בוועדת משנה לטיפול ביוקר המחיה עשוי ראש הבית היהודי להפוך לגורם שהכי ישפיע על הטיפול במעמד הביניים

17.03.2013, 06:40 | תומר אביטל והדר קנה

ראש הבית היהודי נפתלי בנט הוא ללא ספק אחד המרוויחים הגדולים מההסכמים הקואליציוניים שנחשפו בסוף השבוע. על פי ההסכמים, בנט יחלוש על שלושה משרדי ממשלה - משרד הכלכלה והמסחר (שמו החדש של משרד התמ"ת שאליו סופחו גם מינהלת תנופה לטיפול במפוני ההתנתקות ומינהלת השירות הלאומי), המשרד לשירותי דת והמשרד לענייני ירושלים והתפוצות. בנוסף יעמוד בנט בראש ועדה שמסתמנת כקריטית: ועדת משנה של הקבינט הכלכלי־חברתי לענייני יוקר המחיה, הריכוזיות במשק ועידוד התחרותיות.

בנט עשוי להאיץ את החוק לטיפול בריכוזיות במשק

תפקידו החדש של בנט כראש ועדת המשנה לענייני יוקר המחיה יאפשר לו לקדם את הטיפול בנושאים שנמצאו בלב המחאה. בנט יוכל למשל לקדם את חוק הריכוזיות ולצמצם משש שנים לארבע שנים את פרק הזמן שבו יוכלו הטייקונים להחזיק במקביל בנכסים פיננסיים וריאליים, כפי שהבטיח בבחירות.

נפתלי בנט , צילום: יריב כץ נפתלי בנט | צילום: יריב כץ נפתלי בנט , צילום: יריב כץ

במקביל יוכל בנט לקדם בתפקיד זה רפורמות להגברת התחרות במשק ולהסרת מכסים, בעיקר משום שבתפקידו כשר הכלכלה הוא יהיה זה שאחראי מטעם הממשלה להגנה על התעשייה המקומית. תפקיד נוסף של בנט, כממלא מקום יו"ר הוועדה הממשלתית לטיפול בהפרטות, יוכל לסייע לו להגביר את התחרות במשק.

איפה עלול בנט להיתקל בקשיים? למשל, בנושא קידום יום ראשון כיום חופש. במסגרת תפקידו כשר הכלכלה יוכל בנט להתעמת עם התעשיינים ולקדם את היוזמה לקיום סוף שבוע ארוך, אך בעלי המפעלים צפויים להערים עליו קשיים ונראה כי הוא יצטרך לברור בקפידה את הקרבות שבהם ייקח חלק.

נושא נוסף שבו עלול בנט להתקשות הוא זה הנוגע לקידום רפורמת השמים הפתוחים. כבר בדיוני המשא ומתן הודיעו נציגיו של נתניהו כי הם מסתייגים מחתימה על הסכם שיוריד את מחירי הטיסות, משום שהוא יפגע באל על. כעת צפוי משרד התחבורה להישאר אצל הליכוד, מה שיקשה על בנט לקדם את הנושא.

נושא נוסף שהעלה בנט במשא ומתן הקואליציוני, אך לא נלחם כדי לשמור אותו בארגז הכלים החדש שלו, הוא רצונו להגביר את התחרות בשוק הפנסיה. אף שהבית היהודי שרטטה תוכנית ראשונית להגברת התחרות בענף, תחום זה יישאר תחת האוצר, שעליו תופקד יש עתיד.

אחריות על יחידות שיאפשרו לבנט לקרוץ לקהל בוחריו

בין שלל תפקידיו צפוי בנט, כאמור, להיות מופקד גם על המשרד למתן שירותי דת ועל המשרד לענייני ירושלים והתפוצות — שני משרדים שדרכם יוכל יו"ר הבית היהודי לדאוג לחובשי הכיפות ששלחו אותו לכנסת.

במשרד הראשון יקבל בנט אחריות על הרבנות הראשית ועל הישיבות ואילו תחת משרד ירושלים והתפוצות יאוגדו יחידות רבות, בהן "תגלית" ו"מסע" והרשות לפיתוח ירושלים. גם מינהלת השירות האזרחי - בבת עינה של הציונות הדתית שהשתייכה למשרד המדע - תכונס תחת כנפי משרד הכלכלה. המינהלת תזכה לתקציב משודרג שיאפשר לה ליישם את התוכנית לשוויון בנטל ואולי לצ'פר על הדרך את בנות השירות הלאומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
חברת אל על אינה חברת תעופה לאומית. היא בבעלות פרטית.
רפורמת שמיים פתוחים תוזיל את מחירי הטיסות מהארץ ואליה. משמע יותר תיירים במדינת ישראל. על כל 100000 תיירים נוספים 3800 עובדים למשק. אל על הודיעה שהיא מפטרת עכשיו 200 עובדים שהיו יכולים להיקלט במקומות העבודה שרפורמת שמיים פתוחים תייצר. איין שום סיבה שבנימין נתניהו (שעיכב את אישור הרפומה לאחרי הבחירות) ייצר למשפחת בורוביץ' מטריית רווחים.
מיכל כהן.  |  17.03.13
18.
בנט - כנס בבקשה
קודם כל בתור בוחרת ביאיר לפיד אני מאוד שמחה על הברית בינכם, ככה אתה שומר את הממשלה שתשאר בימין, אך בהחלט מבורך שהברית שלכם הוציאה לביבי את האוויר ותקווה חדשה קיימת באוויר - אני מאוד מקווה שתצליחו להגשים אפילו רק 50% מההבטחות שלכם - זה כבר יהיה שיפור אדיר! כמה דברים שלדעתי יש לטפל במיידי בכדי שאני - מעמד הבייניים הנמוך שעוד מעט יהיה מעמד החלש/נמוך/עוני או איך שיקראו לזה (למרות ששני בני הזוג עובדים במשרה מלאה): 1. הוזלת סל המוצרים, הוספת מוצרים לפיקוח במחיר, הגדלת התחרות. הסופר השבועי/חודשי מבחינת הכסף נשאר אותו דבר (כי אין מאיפה להוסיף) אבל הכמויות הולכות וקטנות.... 2. יש לבטל את הריכוזיות במשק - לא יתכן ש 5-6 משפחות ישלטו בכל המשק ויעשו בנו כרצונם, יש לפקח עליהם! יש לבטל את האפשרות שכל עתידינו יהיה רק בידיהם ואז בסוף הם הולכים ומתעשרים ואילו אנחנו הקטנים רק הולכים ודועכים 3. צריך להכיר בהוצאות החינוך שלנו כמו גן ארוך (יש לי 2 תאומות שעולות לי 2400 ש"ח בחודש בשביל יום ארוך - במקוך חוק חינוך חינם) ולתת הקלה במיסים - גם לשכירים! יש לפקח על העלאת מחירי הארנונה ומיים מצד הרשויות, הרי לא יתכן שמחירי המיים יעלו כשיש "בצורת" ואילו כשיש הרבה גשם והכינרת עולה המחירים לא ירדו תודה מראש!
שירי , צפון  |  17.03.13
לכל התגובות