אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרפורמה של יש עתיד תוסיף מאות עובדים למשרד החינוך צילום: מיקי נועם אלון

הרפורמה של יש עתיד תוסיף מאות עובדים למשרד החינוך

תוכנית יש עתיד ללמד את כלל ילדי ישראל לימודי ליב"ה תחייב הוספת פקחים רבים למערכת החינוך. עוד על השולחן של הרב שי פירון: מנגנון לתקצוב דיפרנציאלי והעברת מעונות היום מהתמ"ת למשרדו

17.03.2013, 08:13 | חן פונדק

למרות ההצהרות של יש עתיד כי יש לצמצם את מספר בחינות הבגרות, אין הדבר מעוגן בהסכמים הקואליציוניים. שלוש מהפכות אחרות כן מופיעות בהסכמים, מהפכות שאם יוכנו כראוי, ימלאו את זמנו של שר החינוך הבא, הרב שי פירון.

לפי ההסכם, הממשלה תפעל ליישום מנגנון לתקצוב דיפרנציאלי על פי מסקנות ועדת שושני, תוך חמש שנים. לפי מתווה שושני שהוצע ב־2004, ייקבע תקן שעות לתלמיד לפי מצבו הסוציו־אקונומי: תלמיד בעשירון העשירי (הנמוך ביותר), יקבל תקציב הגבוה ב־60% מתקציב תלמיד בעשירון הראשון.

קראו עוד בכלכליסט

המנגנון של שעות לפי תלמיד מעודד בתי ספר לקבל תלמידים ממצב סוציו־אקונומי נמוך, על מנת לקבל הקצאת שעות נוספות. המתנגדים הצפויים להחלטה זו הן 15 הרשויות החזקות שהתנגדו בעבר להצעה של משרד האוצר לתקצוב דיפרנציאלי.

שר החינוך שי פירון , צילום: מיקי נועם אלון שר החינוך שי פירון | צילום: מיקי נועם אלון שר החינוך שי פירון , צילום: מיקי נועם אלון

כיצד יפקחו על הליב"ה?

תוכנית נוספת היא גיבושה תוך שישה חודשים של תוכנית ללימודי יסוד במערכת החינוך (לימודי ליב"ה) שתחייב את כלל ילדי ישראל. התוכנית תופעל שנתיים מיום אישורה. תקצוב לימודי הליב"ה כיום אמור להיות תואם לתקצוב מוסד הלימוד. כך מוסד לימוד המלמד כיום 100% מתוכנית הליב"ה זכאי לסבסוד מלא.

פירון יצטרך לגבש לא תוכנית כוללת, אלא אחת שתתייחס לזרמים השונים: מוסדות חינוך מוכרים שאינם רשמיים מחויבים ללמד 75% מהליב"ה ומקבלים תקצוב בהתאם. בנוסף יש את מוסדות חינוך הפטור המחויבים ל־55% שיעורי ליב"ה.יוצאי הדופן הם מוסדות חינוך ברשתות מעיין החינוך התורני ומרכז החינוך העצמאי, השייכים לחינוך מוכר שאינו רשמי אך מחוייבים ללמד 100% מהתוכנית היות והם מקבלים תקציב מלא.

בנוסף בשביל לא ליצור רק תוכנית אלא ליישמה, יהיה צריך להוסיף עשרות פקחים למערכת החינוך. לפי עתירה של התנועה ליהדות מתקדמת בישראל להכליל את בתי הספר החרדיים במבחני המיצ"ב, ישנם כיום רק חמישה תקני מפקחים במוסדות הפטור. כדי לוודא כי גם כאשר המורה סוגר את דלת הכיתה הוא מלמד ליב"ה, יש צורך להוסיף עשרות מפקחים למערכת הפטור ומערכת החינוך המוכר שאינו רשמי.

מי יפעיל את מעונות היום?

בנוסף נחתם בהסכם עם יש עתיד כי "הממשלה תפעל ליישום החלטה 4088 ותקצה משאבים ותקציב ייחודי כבר בתקציב הנוכחי". ניסוח סעיף זה בהסכם הקואליציוני תמוה: החלטת 4088 – החלטת הממשלה שאימצה חלק מדו"ח טרכטנברג, דיברה על העברת הצהרונים – מסגרות אחר הצהרים לגילי 3–9 מהתמ"ת למשרד החינוך. אולם הדבר כבר נמצא בתהליך, כאשר בערים החלשות עבר הפיקוח למשרד החינוך ובירושלים 150 צהרונים הועברו לפיקוח משרד החינוך.

המלצות טרכטנברג כללו גם העברת מעונות היום למשרד החינוך, אך לא נכללו בהצעת הממשלה. כיום מעונות היום לילדים עד גיל 3 נמצאים באחריות התמ"ת, דבר שהביא לביקורת רבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות