אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמצעי מניעה לתיק ההשקעות צילום: גיא חמוי

אמצעי מניעה לתיק ההשקעות

ב-20 השנים האחרונות סקטור המוצרים המתכלים עקף את מדד S&P 500 כמעט בכל התקופות

17.03.2013, 09:38 | אורן מונטל

אחד הסקטורים הבולטים ביציבותם בכלכלה העולמית הוא סקטור מוצרי ושרותי צריכה לא מחזורים (Consumer Staples). מדובר בסקטור שהחברות הפועלות בו מתמקדות בעיקר במגזרי הפעילות הבאים: מוצרים אישיים וביתיים, מזון, משקאות וטבק וכן, קמעונאות ותרופות. 

קראו עוד בכלכליסט

החברות שנכללות בסקטור אחראיות לספק מוצרים ושירותים בסיסיים לצרכנים ברחבי העולם. החוזקה העיקרית של סקטור זה היא רגישותו הנמוכה יחסית למחזוריות הכלכלית. באופן כללי, האטה כלכלית ואף מיתון אינם עוצרים מבעדנו לרכוש נייר טואלט, מברשות שיניים ומוצרי מזון. גם במוצרים בסיסיים אשר נדרשים פחות כגון משקאות מוגזים וסיגריות נרשמת בדרך כלל ירידה קלה בלבד במכירות בתקופות האטה.

לעומת זאת, החולשה העיקרית של הסקטור היא יכולת הצמיחה המוגבלת של החברות. אנשים אינם נוטים להגדיל באופן משמעותי את צריכת המזון והתרופות שלהם בעתות צמיחה, ועל אף העמקת הפעילות של החברות בסקטור בשווקים המתעוררים, יש גבול לשיעור הצמיחה בצריכה הבסיסית שהמקומיים בשווקים אלה מסוגלים לצרוך.לפיכך, ניתן לומר כי הסקטור אמנם נהנה מקשיחות יחסית בביקוש הצרכני, אולם מנגד, סובל מיכולת צמיחה מוגבלת.

מבחינת ביצועי מניות הסקטור עולה כי התשואה של מניות הצריכה הלא מחזורית בארה"ב גבוה מזה של מדד S&P 500 במרבית תקופות הזמן במשך 20 השנים האחרונות.

ברמת המיקרו, סקטור מניות הצריכה הלא מחזורית כולל שמות רבים המוכרים לכולנו, ביניהם: קוקה קולה, קולגייט, פפסיקו, פרוקטר, קימברלי, נסטלה, דנונה,היינץ ועוד.

תוסיפו טבליה לתיק ההשקעות

דוגמה ראשונה לחברה בריטית שמתמקדת בתחום מוצרי הצריכה הביתיים היא רקיט בנקיזר (Reckitt benckiser). אמנם החברה מייצרת ומשווקת תרופות כדוגמת נורופן וסטרפסילס ואמצעי מניעה (דורקס), אולם היא מוכרת בעיקר בזכות מוצרי הניקיון לבית (Vanish, Calgon, Cillit Bang).מוצר הדגל שלה הוא טבליות למדיח כלים (פיניש), בו היא נהנית מחדירת המותג למטבחים בשווקים מתעוררים.

מבחינת תוצאות עסקיות, מכירותיה לשווקים באסיה, אמריקה הלטינית ואפריקה מהוות קרוב ל-40% מסך הכנסות החברה בשנתיים החולפות. מעבר לכך, רקיטבנקיזר מאופיינת בצמיחה דו-ספרתית ב-5 שנים האחרונות הן במכירות (45%) והן ברווחים (65%).

לפי התחזיות, השנה הקרובה צפויה להיות מאתגרת יותר עם התמתנות בקצב הצמיחה. עם זאת, רמת מכפילי הרווח (17.7 לשנת 2013 ו-16.7 לשנת 2014) היא סבירה ויחד עם תשואת דיבידנד של 3.2%, מדובר בתמחור מעניין.

החברה נהנית מסביבה כלכלית תומכת במדינת המוצא שלה. הבנק המרכזי של אנגליה מבצע לאחרונה הרחבה כמותית מסיבית אשר מחלישה את הפאונד. פעילות זו מטיבה עם חברות מוטות ייצוא כדוגמת רקיטבנקיזר.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

 

הנקל מארץ המרקל

דוגמה נוספת ניתן למצוא בהנקל (Henkel) הגרמנית הפועלת בשלושה תחומים עיקריים: מוצרי ניקיון לבית, מוצרי טיפוח, דבקים וחומרי איטום. מותגיה אמנם פחות מוכרים לנו ביחס לרקיטבנקיזר אך בישראל היא מוכרת בזכות ג'ל הכביסה פרסיל, שמחליף בהדרגה את אבקות הכביסה של פעם.

הנקל, אשר נסחרת בבורסה הגרמנית תחת הסימבול HEN3.GR, בעלת שווי שוק של 28 מיליארד יורו ומחלקת דיבידנד בשיעור של 1.3%. בדומה לרקיט, גם היא מגדילה לאורך זמן את מכירותיה לשוק האסייתי, אולם נכון להיום, מרבית הכנסות החברה מגיעות מאירופה.

הכותב הוא סמנכ"ל השקעות בפסגות קרנות נאמנות.

פסגות עשוי להשקיע בני"ע ו/או מכשירים שונים לרבות אלו שאוזכרו בכתבה. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות