אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קוזניצקי: "אין סיבה שלא ניתן לבנות דירות בעד מיליון ש' לזוגות צעירים" צילום: עמית שעל

ראיון כלכליסט

קוזניצקי: "אין סיבה שלא ניתן לבנות דירות בעד מיליון ש' לזוגות צעירים"

יו"ר ובעל השליטה בחברת הנדל"ן מנרב ל"כלכליסט": "ההשקעה בפריפריה לא מסתכמת רק במקומות מחוץ למרכז - גם בתל אביב יש פריפריה ואף אחד לא משקיע שם. בניית דירה עולה לנו הקבלנים בין 400 - 500 אלף שקל"

17.03.2013, 15:42 | שי סלינס

"התוצאות של מנרב ל-2012 מראות שחברה סולידית ששומרת על שפיות יכולה להציג צמיחה גם שהעולם הכלכלי בחוץ סוער", כך סיכם אברהם קוזניצקי יו"ר ובעל השליטה בחברה בשיחה עם "כלכליסט" את דו"חות מרחב לשנה החולפת.

קראו עוד בכלכליסט

"טרם יצא לי לראות חברה שלקחה אשראי מבנק גדול וקרסה. הבעיות מתחילות כשאתה לוקח אשראי חוץ בנקאי ואז אתה נאלץ לשלם מחיר גבוה מדי על ההלוואות. כל הבעיות היום בשוק מתחילות מחברות שגייסו כסף לא דרך גופים פיננסים. עם זאת הגיוס דרך הבנק משמעותית קשה יותר אבל יש לכך סיבה מוצדקת" אמר קוזניצקי.

מהדו"חות של החברה עולה כי הכנסותיה של מנרב ב-2012 עלו ב-56% ל-776 מיליון שקל. העלייה נבעה הן מהגידול בהיקפי הפעילות בתחום העבודות הקבלניות והן כתוצאה מהכרה בהכנסות בגין מסירת דירות בתחום של ייזום למגורים. ברבעון הרביעי של שנת 2012 רשמה מנרב עלייה של כ-95% בהכנסות לרמה של 218.2 מיליון שקל.

אברהם קוזניצקי, צילום: גדי קבלו אברהם קוזניצקי | צילום: גדי קבלו אברהם קוזניצקי, צילום: גדי קבלו

 

מפריחים סיסמאות באוויר

קוזניצקי ממשיך: "שוק הנדל"ן נמצא היום בנקודה בעייתית. אם הממשלה החדשה לא תבחן את צעדיה בקפידה ניכנס למצב מסוכן שלא בטוח בכלל שנצליח לצאת ממנו. הרבה גופים פוליטים בעייתים משתמשים בסיסמאות חסרות כל תוכן. ענף הנדל"ן הוא ענף כבד ולא ניתן לפתור את הבעיה על ידי פתרונות קסם והפרחת סיסמאות באוויר".

לגבי דרכים להורדת מחירי הדיור, אומר קוזניצקי כי אסור לרסק את מחירי הנדל"ן בשל חשש בפגיעה קשה בכלכלה. "דמיינו לעצמכם מצב שבו מחירי הדיור ירדו ב-30% בפתאומיות. מהלך כזה עשוי למוטט את כל המערכת הבנקאית ולפגוע באותם אנשים שרכשו דירה והנכס הגדול ביותר שלהם מאבד כשליש מערכו. הדרך הנכונה היא לצנן את השוק ולדאוג שהמחירים יירדו בהדרגתיות לאורך שנים", הוסיף.

קוזניצקי מציע מספר פתרונות להורדת מחירי הדיור ואמר שצריך למצוא תוכנית רחבה שתשלב בין משרדי ממשלה שונים. "אני מוכן להיות נציג הקבלנים אם רק יציעו לי. הרי בניית יחידות דיור באופקים לא עוזרת לאף אחד. אין שם עבודה, תחבורה, חינוך או תנאים שימשכו לשם זוגות צעירים. חייבים ליצור מצב של שיתוף פעולה בין כל המשרדים הממשלתים. ההשקעה בפריפריה לא מסתכמת רק במקומות מחוץ למרכז - גם בתל אביב יש פריפריה ואף אחד לא משקיע שם".

לגבי ההגבלות של בנק ישראל וההטבות מצד הממשלה אומר קוזניצקי כי "יש לחלק רוכשי הדירות לשלושה חלקים: זוגות צעירים, משפרי דיור ומשקיעים. בפועל מה שקורה זה שהמשקיעים נהנים מההטבות של הזוגות הצעירים וכולם סובלים מהגזירות על המשקיעים. כל אחד צריך להתתמש בהטבה שמגיע רק לו".

"לנו לקבלנים, עלות הבניה של דירה חדשה נעה בין 400 - 500 אלף שקל. אין כל סיבה בעולם שלא ניתן יהיה לבנות דירות בעד מיליון שקל כל עוד יקבלו הטבות מס מהממשלה", הוסיף קוזינצקי וסיכם "בשורה התחתונה הבעיה הגדולה ביותר במחירי הדיור היא שלא מטפלים בזה אנשים שזו מלאכתם. אין כל ספק שניתן להוריד את מחירי הדיור רק צריך לדעת איך לעשות זאת כמו שצריך".

מנרב שותפה בפרויקט קריית ההדרכה, שמוכר גם כ"עיר הבה"דים" ביחד עם אלקטרה נדל"ן, קרן נוי. הפרויקט מתעתד להעתיק את כלל בסיסי ההדרכה של מתחם צריפין למתחם חדש שמוקם בימים אלו מדרום לעיר באר שבע. תוכניות משרד הביטחון מלמדות שבבסיס החדש ישהו 11 אלף חיילים ואנשי קבע, שידריכו מדי שנה קרוב ל-90 אלף חיילים במקצועות תומכי לחימה ומטה. עלות ההקמה נאמדת ב-2 - 2.5 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות49 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

46.
ולמה לא נכון שהמחירים ירדו בפעם אחת ב-30% ???
מי יפגע מכך ? מי שלקח משכנתא על דירה לצורך מגורים ויכול לעמוד בהחזר , כיום , ימשיך לשלם את המשכנתא גם מחר ( רק שערך הנכס על הנייר יהיה נמוך יותר ) מי שלקח משכנתא לצורך השקעה ובנה על החזר מהשכרת הדירה - יפגע . המשקיע ימהר להפטר מההשקעה הלא מוצלחת ואז יגיעו אלו שחא יכולים לקנות היום ויקנו את הדירות המוזלות . כך השוק יתייצב לתקופה , ונחזור לשפיות .
אזרח  |  18.03.13
45.
זה מחסור מכוון של השלטון קבל(ר)נים ובעלי הענין, ב2012 התחלות הבניה ירדו ב12%
למרות המחסור = המכוון = למרות מחירי הדיור הטורפים למרות ההבטחות של ביבי ביייב לפני 4 שנים בבחירות הקודמות - לדאוג למחסור בדיור + הוא הבטיח - האם הוא גם קיים ?!!!! למרות כל ההבטחות לדאוג לדיור לצעירים ראו דוח הלישכה ומשרד השיכון ובו מצויין התחלות הבנייה ירדו בשנת 2012 ב 12% רק ע י י ר לא מבין זאת
כותבי תרחישים 11-12-13  |  18.03.13
לכל התגובות