אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסכם בין תנובה לרשות ההגבלים אושר: תשלם 3 מיליון שקל ולא יינקטו נגדה צעדי אכיפה צילום: עמית שעל

ההסכם בין תנובה לרשות ההגבלים אושר: תשלם 3 מיליון שקל ולא יינקטו נגדה צעדי אכיפה

בית הדין להגבלים עסקיים אישר את ההסכם עם תנובה שקבע כי תשלם למדינה לאחר שלא העבירה נתונים על העלאת מחירים

18.03.2013, 11:36 | הדר קנה וענת רואה
בית הדין להגבלים עסקיים אישר אתמול (א') את הסדר הפשרה בין הממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילה לבין חברת תנובה, שלפיו תשלם האחרונה קנס כספי של 3 מיליון שקל ובכך תיסגר החקירה בפרשת אי העברת המסמכים לרשות ההגבלים.

קראו עוד בכלכליסט

בספטמבר 2011 פשטו חוקרי הרשות להגבלים על משרדי תנובה בגלילות וחקרו את בכירי תנובה דאז, בהם יו"ר תנובה זהבית כהן ומנכ"ל תנובה אריק שור. ברשות ההגבלים חשדו כי תנובה העלתה מחירים בעיקר בקטגוריות מוצרים שבהן העריכה כי הביקוש קשיח. הרשות דרשה מתנובה להעביר אליה דו"ח של חברת הייעוץ מקינזי שהוכן עבור אייפקס לפני רכישת השליטה בענקית המזון בסוף 2007. חלק ממסקנות הדו"ח היו כי תנובה יכולה להעלות את מחירי הקוטג', הגבינה הצהובה והגבינה הלבנה ב־15% לפחות מבלי שהביקוש למוצרים ייפגע.

הפרשה הסתיימה בפשרה כיוון שהרשות לא מצאה הוכחות כי אי העברת הנתונים נעשתה בזדון. המקרה אירע לפני כניסתו לתוקף של תיקון שמקנה לרשות סמכות להטיל עיצומים כספיים. כיוון שמדובר במקרה שאילו היה נעשה לאחר כניסת התיקון לתוקף, היה מטופל באמצעות עיצומים כספיים ולא באמצעות אכיפה פלילית, בחרה הרשות במתווה של צו מוסכם במקום הגשת כתב אישום בהליך פלילי.

מוצרי תנובה. ברשות חשדו שהחברה העלתה מחירים של מוצרים בעלי ביקוש קשיח , צילום: דורון גולן מוצרי תנובה. ברשות חשדו שהחברה העלתה מחירים של מוצרים בעלי ביקוש קשיח | צילום: דורון גולן מוצרי תנובה. ברשות חשדו שהחברה העלתה מחירים של מוצרים בעלי ביקוש קשיח , צילום: דורון גולן

 

מסר פסול

השופטת נאוה בן אור מבית המשפט המחוזי בירושלים, המכהנת כשופטת בית הדין להגבלים, נתנה תוקף של צו מוסכם להסכם בין תנובה לממונה ואמרה כי ההסכמה מקובלת עליה במלואה.

בכך דחתה השופטת את התנגדותו של הטוען בשם הציבור, עו"ד אופיר נאור המיוצג ע"י עו"ד שחר בן מאיר, אשר טען כי מדובר בפשרה פסולה המעבירה מסר פסול ומסוכן שפיו כסף קונה הגנה למנהלים שחטאו והסתירו. לפי טענתו של נאור, המצב בו תנובה עצמה נקנסה בקנס "זעום" ביותר מבחינתה ובהשוואה למחזורה הכספי, ומבלי שאיש

ממנהליה חב באחריות לאי העברת המסמכים – היא בלתי ראויה.

השופטת בן אור קבעה כי היא דנה בטענות ההתנגדות של עו"ד נאור על יסוד ההנחה שלפיה הוא בבחינת "אדם העלול להיפגע מהצו". לפי השופטת את ההיבט הציבורי הכרוך במתן הצו אמורים להביא בפני הממונה ארגוני צרכנים, ואם אדם פרטי מבקש לטעון נגד הצו, עליו להראות במה יפגע ממנו.

תנובה יוצגה בהליכים על ידי עו"ד מיכל הלפרין, שותפה במשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות' שהיתה היועצת המשפטית של רשות ההגבלים, וכן יל ידי עוה"ד טל אייל בוגר וזיו שוורץ מפישר בכר חן וול אוריון ושות'.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות