אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הכסף הגדול בורח מהמדינה מתכנוני מס לגיטימיים ולא מתחמוני מס" צילום: חגי דקל

"הכסף הגדול בורח מהמדינה מתכנוני מס לגיטימיים ולא מתחמוני מס"

כך אמר מנכ"ל חברת האשראי פנינסולה בוועידת עסקים קטנים ובינוניים SMB 2013. לדבריו, "יאיר לפיד שואל איפה הכסף? לא אצל השרברב שגובה 500 שקל ולא מצהיר. הזליגה הגדולה מתרחשת אצל הטייקונים וחברות הענק"

18.03.2013, 12:00 | הדר קנה

"צריך להפסיק ולכנותם עסקים קטנים ובינוניים מאחר שהם מהווים 97% מהעסקים בישראל ומעסיקים כ-50% מהמועסקים בשוק הפרטי בישראל וכן כ-50% מהתל"ג של ישראל", כך אמר היום אלחנן נעם, מנהל שותף ב'קרן איתן' במסגרת הוועידה השנתית העוסקת בעסקים קטנים ובינוניים SMB 2013 .

"התמונה הפחות יפה", אמר נעם, "היא שיעור העסקים ששורדים בישראל העומד על כ-55% לעומת כ-96% ששורדים בפורטוגל, 86% באוסטרליה ובשבדיה".

"שיעור העסקים ששורדים מגיע לכ-55%", צילום: עומר הכהן "שיעור העסקים ששורדים מגיע לכ-55%" | צילום: עומר הכהן "שיעור העסקים ששורדים מגיע לכ-55%", צילום: עומר הכהן

הוא העביר ביקורת על התנהלות המדינה מול העסקים הקטנים: "במטרה לתקן את כשל השוק הזה, הוקמו קרנות ההון בערבות המדינה. אבל גם הקרנות האלה פועלות כך שהן מעמידות אשראי דווקא לחזקים שבעסקים. מדו"ח של חברת BDI לסיכום שנת 2011 של הקרן לעסקים בינוניים עולה כי שיעור ההלוואות הלא מוחזרות בשנת 2011 עמד על כ-2% מתוך סכום מצטבר של כלל ההלוואות שהועמדו. לשם השוואה, אחוז ההלוואות הלא-מוחזרות של הבנקים בתחום זה עומד על 3%. פירוש הדבר הוא שקרנות ההון בערבות המדינה מסתכנות פחות מאשר הבנקים, כלומר גם שם הכסף מגיע לעסקים היציבים והחזקים יותר".

אורי שרף מייסד ומנכ"ל מ.ט.י ירושלים קרא עם כניסתו של נפתלי בנט לתפקיד שר הכלכלה בהתייחסו לעסקים קטנים ובינוניים: "אני מקווה שהשר החדש אכן יתחיל משהו חדש כפי שהבטיח בסיסמת הבחירות שלו".

מיכה אבני מנכ"ל חברת האשראי פנינסולה, המשיך את הקו וטען כי, "הממשלה אינה מסייעת לעסקים קטנים ובינוניים בישראל. על פי סקר שערכה פנינסולה לאחרונה 93% מבעלי העסקים חושבים שהממשלה לא עושה די לסייע על מנת לעסקים קטנים ובינוניים".

"השר יאיר לפיד שואל איפה הכסף?" אמר אבני, והשיב: "הכסף הגדול נמצא במניעת תכנוני מס ולא תחמוני מס". אבני הוסיף: "הכסף הגדול לא נמצא אצל השרברב שגובה 500 שקל ולא מצהיר. גם לא בדוכני הפלאפל או אצל המורים הפרטיים. אלה לא מזיזים את מחוג ההכנסות ממסים. הזליגה הגדולה מתרחשת בחברות הענק, אצל הטייקונים ועשירים אחרים. וורן באפט אמר בראיון לניו יורק טיימס לפני כמה חודשים שבגלל שהוא יכול לבצע תכנוני מס, הוא משלם מס אפקטיבי נמוך יותר מזה שמשלמים העובדים במשרד שלו. אני מניח שזה המצב גם בחברת טבע. הכסף הגדול בורח מהמדינה מתכנוני המס הלגיטימיים. חייבים לעצור את זה".

אבני התייחס גם לסוגיית המע"מ שמעסיקה את העסקים הקטנים והבינוניים וקרא לממשלת ישראל לשנות את אופן גביית המע"מ. לדבריו: "אין דרך אחרת להגיד את זה, גביית המע"מ מראש, היא אסון. בעלי העסקים הקטנים והבינוניים נחנקים מזה. חייבים למצוא לזה פתרון. המצב כיום אבסורדי. הרווח הממוצע בתחום עומד על 17%, וכך יוצא שכל בעל עסק מעביר למדינה את הרווח שלו, עוד לפני שראה את ההכנסה. עסקים קטנים ובינוניים פשוט לא יכולים לעמוד בזה. אין סיבה שהמע"מ לא יגבה עם קבלת ההכנסה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות