אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"טיימס" התנצל על דיווח "ליגת החלומות הקטארית" צילום: shutterstock

"טיימס" התנצל על דיווח "ליגת החלומות הקטארית"

העיתון הבריטי חשף את הגורמים שעמדו מאחורי פרסום סיפור "ליגת החלומות הקטארית" בשבוע שעבר. היום הודה מדור הספורט של העיתון כי נפל בפח של מתיחה באתר צרפתי

18.03.2013, 15:08 | סוכנויות הידיעות

ה"טיימס" הבריטי חשף את הגורמים שעמדו מאחורי פרסום סיפור "ליגת החלומות הקטארית" בשבוע שעבר. סיפור שביום שני תואר בעיתון כ"סיוט עיתונאי".

קראו עוד בכלכליסט

בפרסום המקורי מה-13 במרץ, נטען כי קטאר מנסה לארגן ליגת קיץ, שתורכב מ-24 קבוצות מובילות באירופה, שיקבלו תשלום של 175 מיליון ליש"ט כל אחת כדי להשתתף.

אולם בשבוע שעבר בדיקה של יורו ספורט – יאהו! חשפה כי הדיווח המקורי היה מבוסס על מתיחה שפורסמה יומיים קודם לכן באתר הומור צרפתי. עוד מתברר כי כל פרטי הסיפור, ואפילו התמונות הנלוות נלקחו ישירות מ- Les Cahiers du Football.

דוחא, קטאר, צילום: cc by Doha Sam דוחא, קטאר | צילום: cc by Doha Sam דוחא, קטאר, צילום: cc by Doha Sam

השמועה על כך שהטיימס נפל קרבן למתיחה התפשטה במהירות ברחבי האינטרנט. העיתון, אמנם המשיך בתחילה לדבוק בסיפור, אך כעת מודה באיחור קל כי נפל בפח. בטור, שזכה לכותרת "כשאנחנו טועים, נרים ידיים, זה הדבר הנכון לעשות", עורך מדור הספורט של העיתון, טוני אוונס הודה כי כל הסימנים מצביעים על כך שהעיתון הולך שולל, והבדיקות הנחוצות לא היו מקיפות מספיק בשל הרצון להקדים את הפרסום.

האתר הצרפתי טוען כי הסקופ של הטיימס היה מבוסס על דיווח שהם המציאו, כך שהעיתון היה קרבן של המתיחה.

"זה הכל פרי מוחי הקודח", הודה ג'רום לאטה, עורך האתר הצרפתי בפני סוכנות רויטרס, והתייחס לאגדה שבקטאר עמלים על ארגון טורניר קיץ, שיתגמל היטב את הקבוצות המשתתפות.

התאחדות הכדורגל של קטאר מיהרה להכחיש את הדיווח, והדגישה כי היא אינה מעורבת בדבר וכלל לא שמעה על כך, אך בטיימס עמדו מאחורי הכתב אוליבר קאי, והתעקשו כי הסקופ שלהם אינו קשור לגרסה שפורסמה באתר הצרפתי.

קאי, כתב הכדורגל הבכיר של העיתון, היה נחוש באותה מידה, וטען לרויטרס: "שועשעתי מהשמועות על מקור הסיפור. אני יכול להבטיח ב-100%, אלף אחוז, 175 מיליון אחוז, שלסיפור שלי אין כל קשר לשום אצר, מתיחה או כל דבר אחר.

"אין לי שום מושג לגבי שיטת הפעולה שלהם. אני כן יודע שהמקור שלי מהימן, המידע מבוסס ויש עוד מאיפה שהוא הגיע".

אולם, ההשערות במדיה החברתית המשיכו להתפשט, וביום שני הודה אוונס כי טיימס ביצע "שגיאה עצומה".

"מכיוון שלא מעט אנשים בעולם הכדורגל לא ביטלו מיד את הרעיון, נראה היה שהסיפור עשוי להיות אמיתי", כתב אוונס. "תמרורי האזהרה – העובדה שאיש לא שמע פרטים ספציפיים על הליגה, או ראה את התכניות - פוספסו. בעיקרון, הרעיון נשמע הגיוני.

"בפועל, מתברר שהסיפור הומצא כולו, אך היה בו מספיק סביר כדי לפתות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות