אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו הציג את השרים, ח"כים חרדים יצאו צילום: מיקי נועם אלון

נתניהו הציג את השרים, ח"כים חרדים יצאו

ראש הממשלה הציג את קווי היסוד של ממשלתו השלישית, אולם בזמן שהקריא את חלוקת התיקים נטשו חברי כנסת של יהדות התורה את המליאה וקראו לעברו של נפתלי בנט: "יהודי לא מגרש יהודי". בהמשך תתקיים השבעת השרים

18.03.2013, 16:02 | מורן אזולאי ואטילה שומפלבי, ynet

57 ימים אחרי הבחירות, ברית דומיננטית שנוצרה בין שתי דמויות חדשות בפוליטיקה ואינספור מאבקים על דמותה, הממשלה ה-33 של ישראל יוצאת לדרכה: בנימין נתניהו מציג (יום ב') את ממשלתו השלישית ובהמשך יושבעו השרים. בזה אחר זה יעלו לדוכן 22 השרים ויישבעו אמונים למדינה ולחוקי הכנסת. חברי כנסת חרדים יצאו מהמליאה בזמן שראש הממשלה הקריא את הרכב ממשלתו החדשה וקראו לעברו של השר המיועד נפתלי בנט: "יהודי לא מגרש יהודי". לקראת ההשבעה, ynet מעביר בשידור חי את הדיונים ממליאת הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

 

הדיון במליאה החל בבחירת ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד-ביתנו) לתפקיד יו"ר הכנסת במקומו של ח"כ ראובן (רובי) ריבלין (הליכוד-ביתנו). 96 חברי כנסת תמכו במינוי לעומת שמונה חברי כנסת שנמנעו וללא מתנגדים. מיד לאחר השבעתו לתפקיד החל אדלשטיין לנהל את הישיבה והתגאה בכך שלא כתב נאום.

לאחר מכן הציג ראש הממשלה נתניהו את קווי היסוד של ממשלתו ואת חלוקת התיקים. "אני מבקש להודות לאזרחי ישראל שהעניקו לי את הזכות הגדולה להעניק את המדינה בפעם השלישית", אמר נתניהו בפתח נאומו. "ראש ממשלת ישראל נושא באחריות העליונה לגורלה של המדינה היהודית האחת והיחידה. קיומנו כאן איננו מובן מאליו והנוכחות שלנו איננה מקרית".

שר האוצר יאיר לפיד. שבועת אמונים לממשלה, צילום: חיים צח שר האוצר יאיר לפיד. שבועת אמונים לממשלה | צילום: חיים צח שר האוצר יאיר לפיד. שבועת אמונים לממשלה, צילום: חיים צח

עוד אמר נתניהו כי "עם כניסתו למשרדי הממשלה וגם למשרדי הממשלה בכנסת, אנו מקבלים פיקדון יקר מכול מאזרחי ישראל. הם מפקידים בידינו את המדינה והם מצפים שנעביר את הפיקדון לממשלה הבאה במצב טוב יותר מאשר הממשלה שקיבלנו. חלק חשוב מהיכולת שלנו להתמודד בהצלחה עם האתגרים שניצבו בפנינו, עם רובם, חלק גדול מההצלחה הזאת היה כוח השותפות ושיתוף פעולה שרווח בין שרי הממשלה לחברי הכנסת בארבע השנים האחרונות".

בנוגע לעתיד אמר ראש הממשלה כי הוא "מאמין שהממשלה החדשה יכולה להתנהל באותה רוח של שותפות, באותה רוח של שיתוף פעולה, אני מאמין ומקווה ומצפה לכך. אני מתחייב שהממשלה תפעל לשרת את כלל הציבור בישראל, את כלל אזרחי ישראל. יש פה צוות מנוסה בצד צוות רענן וצעיר והשילוב הזה יכול לחולל תמורות גדולות במדינת ישראל. תמורות שהעם מחכה להן ובראשן כמובן להגדיל באופן דרמטי את ההשתתפות בנטל הלאומי, לפעול להפחית באופן דרמטי את מחירי יוקר המחיה, להפחית את מחירי הדירות ולהגדיל את מלאי הדירות". 

 

בהמשך עלתה לנאום יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה), שתקפה את בכירי הממשלה. "ההרכב הזה מחדד את שתי המדינות האלה באופן הכי כואב וחד שאפשר. אתם הנהגה שבעה, עשירה, שאמנם פיזית בתוך עמה היא יושבת, אבל ממש מתקשה להבין מהו אותו עם. ארבעתכם: נתניהו, לפיד, בנט, לבני - מבוססים, באים ממשפחות מיוחסות ומעולם לא נאבקתם על פרנסה. כולכם קפיטליסטים! בואו נקרא לילד בשמו".

יחימוביץ' פנתה ישירות לראש הממשלה נתניהו ואמרה כי "אחרי חודש וחצי אני יודעת, רצית אותנו בממשלתך, רצית מאוד. יריביך הפוליטיים אוהבים לומר עליך דברים מבטלים שלא אחזור עליהם כאן, הם מסרבים להבין שחוץ מכל מגרעותיך, אתה אידיאולוג. אתה איש ימין מדיני וכלכלי באופן עמוק ואמיתי ועל כן היום הזה אנחנו פותחים וגם ממשיכים את המחלוקת בינינו".

בנוגע ליוקר המחיה אמרה יחימוביץ' כי "מדובר כאן על הזכות לחיות חיים נורמליים שהם לא רק חיים של הישרדות. הזכות לחיים בכבוד, הזכות לכלכלה, הזכות למשפט צדק, לעני ולעשיר, הזכות לקורת גג לראשנו, הזכות ללכת לקולנוע, לטוס לחו"ל בזול פעם בכמה שנים, לממן שיעור גיטרה לילד, משחק מחשב, הזכות לקנות גם מילקי, גם עוף וגם אבוקדו, הזכות למקרר מלא ולארוחה משפחתית שכיף להסב סביבה על השולחן". 

 

לקראת השעה 19:00 בערב יתבקשו חברי הכנסת להצביע על אישור הממשלה ואז יצהירו שרי הממשלה אמונים.

השבעת הממשלה מתקיימת יומיים לפני הגעתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לישראל. לקראת הביקור הציג הבוקר יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, עמדה בלתי מתפשרת בנוגע לסכסוך עם הפלסטינים. ליברמן הביע התנגדות נחרצת לחזרה להקפאה בהתנחלויות ואמר כי "כל ישראל ביתנו תתנגד בתוקף לכל ניסיון לחזור להקפאה".

ליברמן טען כי "אחרי אותו ניסיון של עשרה חודשים שהסכמנו להקפאה, אחרי שהתקופה נגמרה ולא ראינו שום תוצאה, אמרתי שאני מעבר לזה אתנגד לכל ניסיון של הקפאה, בתוך הגושים ומחוץ להם. אנו מוכנים למחוות, אבל הן לא יכולות להיות רק ישראליות חד-צדדיות".

נפתלי בנט, שר הכלכלה והמסחר, צילום: מיקי נועם אלון נפתלי בנט, שר הכלכלה והמסחר | צילום: מיקי נועם אלון נפתלי בנט, שר הכלכלה והמסחר, צילום: מיקי נועם אלון

עוד אמר ראש הממשלה כי "יש לנו הזדמנות פז לטפל בכל הסוגיות. אני חייב להגיד לכם שכראש ממשלת ישראל אין לי את הפריבילגיה, אין לי את המותרות להזניח את הטיפול באתגרים החיצוניים עמם מתמודדת מדינת ישראל. אנחנו עומדים בפני איומים גדולים מאוד, איראן ממשיכה במרוץ שלה להשיג פצצה גרעינית וממשיכים בהעשרת האורניום לייצר פצצה. אסור לתת לחצות את הקו שהצבתי באו"ם".

 

ליברמן התייחס גם לחיכוך הטבעי שעמדתו תיצור בקואליציה. לדבריו, "לא אמרתי שאני רואה עם לבני בתחום המדיני עין בעין. גם בקואליציה הקודמת עמדתנו הייתה להקים קואליציה עם ליכוד, קדימה וישראל ביתנו, להתמקד בבעיות הפנים ולא לברוח להרפתקאות חיצוניות. אני לא מאמין בהן".

לפיד: "מודה לראש הממשלה"

שר האוצר המיועד יאיר לפיד החמיא בצהריים בישיבת סיעתו על התנהלותו במשא ומתן הקואליציוני. "המו"מ היה ארוך. ההצלחה היא לא התפקידים אלא בכל מה שהושג בהסכם מהשוויון בנטל ועד הסיוע במענקים בסיוע לניצולי שואה. אני רוצה להודות לראש הממשלה. הוא השכיל לגשר מעל כל המחלוקות".

שר האוצר המיועד שלח תודה גם ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. "אני מודה גם לחברי בנט שהרים לא פעם את כולנו מהבוץ. מה שחדש בברית בינינו הוא שמעניין אותנו לא איזה ג'וב יהיה לנו, אלא מה יהיה טוב למדינת ישראל. הטירונות נגמרה, יש לנו עוד מה ללמוד, אבל עכשיו נצטרך ללמוד בתנועה. המדינה לא נוהלה במשך חודשים ארוכים, וצריך ללכת לטפל בכול. אני מאחל לכולנו הצלחה".

 

בנט מצדו השיב ללפיד בפתיחת ישיבת הסיעה של הבית היהודי: "אני רוצה להודות לראש הממשלה, לח"כ יאיר לפיד ולח"כ ליברמן על העבודה המאומצת להקמת ממשלה במדינת ישראל. המו"מ מאחורינו. הקמפיין מאחורינו. כולנו מתייצבים מאחורי נתניהו, ונפעל כולנו כדי לעזור לממשלה הזאת להצליח".

סוגיית חלוקת התיקים בממשלה בין השרים יובל שטייניץ וסילבן שלום נפתרה סמוך לשעה 2:00 בלילה. אז נקבע כי יובל שטייניץ יכהן כשר ליחסים בינלאומיים, אסטרטגיה ומודיעין. הוא יעסוק בדיאלוג האסטרטגי עם ארצות הברית, בדגש על נושא הגרעין האיראני ויהיה חבר בצוות השרים למשא ומתן המדיני. כמו כן ימונה שטייניץ לראש הוועדה לאנרגיה אטומית. סילבן שלום ישמש כשר לענייני האנרגיה והמים, כשר לפיתוח הנגב והגליל ולשיתוף פעולה אזורי. כמו כן, שלום יהיה חבר במטבחון ובצוות המנהל את המשא ומתן עם הפלסטינים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות