אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהלי הקרנות הקפיצו את מניית הפועלים לפסגה על חשבון כיל

מנהלי הקרנות הקפיצו את מניית הפועלים לפסגה על חשבון כיל

עלייה של יותר מ־21% בשער המניה ב־2012 לא עזרה לכיל לשמור על הבכורה בקרב מנהלי הקרנות. הפועלים זינקה ב־28% ודילגה מהמקום השלישי לראשון

19.03.2013, 07:44 | צבי סטפק ורוני אפטר

מהפך: המניה הפופולרית בתעשיית הקרנות ב־2012 היתה זו של בנק הפועלים, שנישלה את מניית כיל לאחר שנתיים רצופות בפסגה. בקרב קרנות ת"א־75 המניה הפופולרית ביותר היתה של הראל השקעות, בקרב קרנות היתר המניה הפופולרית ביותר היתה פוקס. בקרנות מניות כללי, שבהן למנהל הקרן יש גמישות מלאה, המניה הפופולרית היתה של כיל. ביצועי מניות חו"ל ב־2012, שהאפילו על ביצועי המניות המקומיות, הובילו את מניית מיקרוסופט לפסגת המניות הפופולריות מבין מניות חו"ל.

קראו עוד בכלכליסט

בסוף פברואר פורסמו נתוני האחזקות של קרנות הנאמנות המקומית בסוף 2012, נתונים שמאפשרים לנו לבחון אילו שינויים, אם בכלל, חלו בטעם של מנהלי הקרנות לעומת 2011. האם עשר המניות הפופולריות ביותר של 2012 הן גם אלו של 2011? האם מנהלי הקרנות העדיפו את מניות השורה הראשונה (ת"א־25), או השנייה (ת"א־75) והשלישית (יתר)?

לאחר שנתיים רצופות שבהן עמדה בראש דירוג המניות הפופולריות אצל מנהלי הקרנות - מניית כיל, שנהנתה ב־2012 מעלייה נאה בהחלט בשיעור של כ־21.4%, ירדה בכל זאת מהמקום הראשון למקום השני ופינתה את מקומה למניית בנק הפועלים, שזינקה ב־2012 בכ־28.4%, ועלתה מהמקום השלישי למקום הראשון.

בנוסף, מניית הפועלים, שהיתה בסיכום 2011 המניה הפופולרית מבחינת מספר הקרנות שהחזיקו בה, שמרה על מעמדה זה גם ב־2012 עם לא פחות מ־240 קרנות שהחזיקו בה, המהוות כ־40% ממספר הקרנות בעלות חשיפה מנייתית כלשהי. שתי חברות נשמטו מטבלת עשר המניות הפופולריות לאחר שהחברה לישראל, השולטת בכיל, ירדה שמונה שלבים למקום ה־15, ואילו מניית נייס ירדה בארבעה שלבים למקום ה־14.

טבלת עשר המניות הפופולריות ביותר בתעשיית קרנות הנאמנות כוללת שלוש מניות בנקים, שלוש מניות כימיה ופרמצבטיקה, שתי מניות אנרגיה, מניית טכנולוגיה אחת ורק מניית תקשורת אחת.

בקרב קרנות ת"א־25 המניה הפופולרית ביותר היתה מניית הפועלים (עלייה של ארבעה מקומות), בעוד שבקרב קרנות ת"א־75 המניה הפופולרית ביותר ב־2012 הייתה הראל השקעות, זו השנה השלישית ברציפות, זאת לאחר שהוסיפה עוד כ־22.8% לערכה במהלך השנה. בקרב קרנות היתר המניה הפופולרית ביותר היתה פוקס, עם זינוק חד של כ־38.8% ב־2012, שהוביל אותה לדילוג של חמישה שלבים על חשבון בבילון (שעברה במהלך השנה להיסחר במדד ת"א־75) ועל חשבון נטו שצנחה מהמקום השני למקום ה־21, וזאת לאחר שהשלימה ב־2012 ירידה בשיעור של כ־14.2%, בניגוד למגמת העליות בשוק המניות בכלל ובמניות היתר בפרט.

מפעלי ים המלח, כיל מפעלי ים המלח, כיל מפעלי ים המלח, כיל

קבוצה מעניינת של קרנות שיכולה לתת הבנה מעמיקה יותר לטעמי מנהלי הקרנות היתה קבוצת קרנות מניות כללי, שבהן יש למנהלי הקרנות גמישות מלאה בבחירת המניות. בקבוצה זו, טבע, שהיתה המניה הפופולרית ביותר בסיכום 2011, הידרדרה למקום הרביעי, בעוד שמניית כיל כבשה את הפסגה לאחר עלייה של מקום אחד. מניית הפועלים תפסה את המקום השני ואילו מלאנוקס ביצעה קפיצה נאה של עשרה שלבים היישר למקום השביעי, כאשר לזינוק החד בשיעור של כ־81.4% ב־2012 היתה תרומה מכרעת לכך.

בתחום מניות חו"ל, מניות הטכנולוגיה שלטו ב־2012 ללא עוררין בטבלת עשר המניות הפופולריות ביותר בתעשיית הקרנות המקומית. את המקום הראשון תפסה מניית מיקרוסופט שעלתה שני מקומות עם שווי אחזקה של כ־30 מיליון שקל, זאת לאחר עלייה של כ־7.5% ב־2012, כאשר את המקום השני תפסה מניית אפל לאחר עלייה של שלושה שלבים.

סיסקו, שהיתה ראשונה בדירוג בסיכום 2011, ירדה למקום השלישי, זאת למרות עלייה חדה של כ־20% במהלך 2012. במקרה של סיסקו, ניכר שמנהלי הקרנות הצביעו ברגליים והקטינו את אחזקתם בה. אגב כך, מתברר, שמניית פייסבוק שהונפקה במהלך 2012, ואשר רשמה מאז ירידות שערים, נמצאת רק במקום ה־115 של רשימת האחזקות במניות חו"ל.

חשוב להדגיש, כי שווי האחזקות של המניות הפופולריות ביותר בתעשיית הקרנות הנו נמוך, ואף נמוך מזה שהיה בסוף 2011, זאת למרות התשואות החיוביות שלהן. הסיבה המרכזית: פדיונות של כמיליארד שקל בקרנות המנייתיות המקומיות ב־2012, כמו גם הנטייה של מנהלי הקרנות להגדיל את הפיזור באחזקותיהם.

השורה תחתונה

פדיונות של כמיליארד שקל בקרנות המנייתיות המקומיות ב־2012 גרמו לכך ששווי האחזקות של המניות המובילות בתעשייה הנו נמוך, זאת למרות התשואות החיוביות שלהן.

צבי סטפק הוא יו"ר מיטב. רוני אפטר הוא מנכ"ל מיטב סוכנות לביטוח פנסיוני

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות