אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבי מוטולה: "הממשלה מתעלמת מהתעשייה; איננו יכולים להתקיים רק על הייטק" צילום: נמרוד גליקמן

ועידת הנדל"ן

אבי מוטולה: "הממשלה מתעלמת מהתעשייה; איננו יכולים להתקיים רק על הייטק"

מנכ"ל אפריקה תעשיות מתח בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" ביקורת על השר החדש נפתלי בנט שהשמיט מהתואר שלו את המילה "תעשייה". מוטולה קרא לממשלה לבחון החזרת מכסי מגן בתנאים מסוימים

19.03.2013, 13:34 | הדס שפר

"במהלך השנים, ממשלות קמו והלכו, משרדים שינו ידיים, הנהגות התחלפו - אך לא נעשה דבר למען התעשייה האמיתית בישראל", כך אמר אבי מוטולה מנכ"ל אפריקה תעשיות בוועדית הנדל"ן 2013 של "כלכליסט" בת"א.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי מוטולה, "דבר אחד מאפיין את הממשלות כולן - התעלמות מהתעשייה. התעשייה שלנו נתונה זה שנים במדרון המוביל אותנו לשום מקום. הגיע הזמן שגם השרים יבינו את האמת הפשוטה, שהתעשייה היא נכס צאן ברזל בכלכלה המודרנית. איננו יכולים להתקיים אך ורק על ההייטק, שכל כך מרבים לדבר עליו ולהשקיע בו".

מנכ"ל אפריקה תעשיות אמר כי היות והממשלה החדשה בפתח, הוא רוצה להישאר אופטימי. מנסיונו האופטימיות עלולה להתחלף באכזבה מול מציאות מוכרת וידועה. "הגדיל לעשות הפעם השר החדש נפתלי בנט, אפילו את מס השפתיים למען התעשייה הוא לא מוכן לשלם. האיש, שכנראה מושג כלכלה נראה לו גדול ומרשים יותר, החליט למחוק את המילה תעשייה משם משרדו והוא עכשיו השר לכלכלה ומסחר. אפילו בחלומות הרעים שלי לא דימיתי כי האכזבה שלי תגיע עוד לפני שהשר החדש נתן יום עבודה אחד במשרדו".

מוטולה ציין שכמנכ"ל חברת אפריקה תעשיות, שמחזיקה 15 מפעלים המפוזרים במקומות שונים, התעשייה הישראלית האפורה, הפשוטה הולכת ונעלמת מהארץ. "עכשיו אנו מבקשים לתלות תקווה בממשלה החדשה שמבטיחה פוליטיקה אחרת, אבל אנחנו עייפים מהבטחות. הגיע הזמן שתתחילו לפרוע את השטרות. כמנכ"ל קבוצת נגב אירחתי במהלך שנות עבודתי כמה וכמה שרים במפעל בירוחם. הם באו, הצטלמו דאגו ליחסי ציבור ,הבטיחו ושום דבר לא קרה, שום דבר באמת לא זז.

אבי מוטולה בוועידה. "למדנו דברים רבים מהאמריקאים, אך לא למדנו מהם, לצערי, כיצד להגן על התעשייה שלנו", צילום: נמרוד גליקמן אבי מוטולה בוועידה. "למדנו דברים רבים מהאמריקאים, אך לא למדנו מהם, לצערי, כיצד להגן על התעשייה שלנו" | צילום: נמרוד גליקמן אבי מוטולה בוועידה. "למדנו דברים רבים מהאמריקאים, אך לא למדנו מהם, לצערי, כיצד להגן על התעשייה שלנו", צילום: נמרוד גליקמן

"אנו באפריקה תעשיות, לא סמכנו עליהם. לא שמנו מבטחנו בשום ממשלה. המשכנו לעבוד וליצור. אני גאה לספר לכם כי בימים אלה הולך ומוקם מפעל חדש של 'נגב' בירוחם בהשקעה של יותר מ-200 מיליון שקל. יכולנו להקים את המפעל הזה במקומות אחרים בעולם, שהיו מגבירים את הרווחים שלנו, אבל החלטנו שאנחנו לא נוטשים את ישראל ולא נוטשים את אנשי הדרום. היינו בירוחם ואנחנו נשארים בה בגאווה".

מוטולה הוסיף כי במהלך השנים סיפקה אפריקה תעשיות חומרי גלם לתעשיות שלמות שהלכו ונכחדו: ברזל למפעלים ולתעשיות שאינם עוד. "תעשיית המקררים, המזגנים, המעליות אביזרי החשמל, תנורי האפייה ואפילו זרועות הטלוויזיה כבר לא קיימת יותר. הכל מיוצר במקומות אחרים בעולם. חזרנו להיות אומה של מנחם מנדלים, סוחרי ניירות ואוויר.

"למדנו דברים רבים מהאמריקאים, אך לא למדנו מהם, לצערי, כיצד להגן על התעשייה שלנו. הנשיא אובמה, המגיע מחר לישראל, יכול לספר לכם כי אחת הסוגיות לפיהן נבחנים הפוליטיקאים האמריקאים היא - כמה מקומות עבודה הם הביאו למחוזות הבחירה שלהם. הוא היה יכול לפרט כיצד סיוע החוץ ניתן בתמורה לרכישת מוצרים בארה"ב וכן הוא יכול לספר לכם על תעשיות שלמות שנהנות ממכסי מגן.

"צריך להבין: ביטול מכסי מגן ותחרות חופשית הם לא תורה משמיים. מדינה צריכה לשנות את סדרי העדיפויות ולהבין שהעובדים שלה והתוצרת שלה ראויים להגנה תוך ראייה רחבה של ההשלכות הכלכליות והחברתיות", אמר מנכ"ל אפריקה תעשיות.

מוטולה קרא מעל בימת הוועידה לממשלה לבחון החזרת מכסי מגן בתנאים מסוימים, תוך הבנה וראייה שעידוד הייצור והתעשייה בישראל ישפיע בצורה רחבה ומהותית על אלמנטים רחבים בכלכלה ובחברה הישראלית כולה. "חובה לזכור שתעשיית הנדל"ן זקוקה לחומרי גלם המיוצרים כאן בבית. מוצרי הגמר של 'נגב' והברזל של 'פקר, נמצאים בכל בית בישראל. אם פעם 'נגב' נחשבה לאתא של הקרמיקה הרי היום אנחנו מותג בינלאומי נחשב", סיכם מוטולה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
אבי מוטולה Number One
לכל המלעיזים למיניהם,יש לי רק דבר אחד להגיד לכם: הלוואי והיו לנו עוד מנהלים במשק כמו אבי מוטולה. אחד שלא רק מדבר אלא גם עושה והתוצאות מדברות בעד עצמן. לא זו אף זו, מנהל עם אמת אישית שלא מפחד להגיד את דעתו גם אם היא לא נעימה לאוזנם של כל המלעיזים. תמשיך בדרכך אבי ואל תיתן לאף אחד לרפות את ידיך !!!
מעריץ של אבי מוטולה , רמת השרון  |  23.03.13
לכל התגובות