אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: משפט חברים צילום: אביב חופי

הון אנושי: משפט חברים

באתי למסיבה בגלל השופט תיאודור אור. נשארתי בגלל חשין

21.03.2013, 09:23 | ארי ליבסקר
בשני בערב, בבית הספר למשפטים רדזינר במרכז הבינתחומי בהרצליה, הצטופפה האליטה של עולם המשפט כדי לחגוג את ההשקה של "ספר אור", קובץ מאמרים לכבוד המשנה לנשיא בית המשפט העליון בדימוס תיאודור אור.

באותה שעה הושבעה ממשלה בירושלים, והיה זה אך סמלי להתגודד סביב מסמר הערב אהרן ברק, אבי האקטיביזם השיפוטי שבשעתו טענו כלפיו כי תחת מנהיגותו בית המשפט העליון דרך על בהונות הכנסת. ברק בלי ספק היה ונשאר הדמות הדומיננטית במיליה הזה.

מימין תמי ויהודה רוה עם תיאודור אור, צילום: אביב חופי מימין תמי ויהודה רוה עם תיאודור אור | צילום: אביב חופי מימין תמי ויהודה רוה עם תיאודור אור, צילום: אביב חופי

האורחים בירכו את אור, המכונה בפי חבריו תיאו, ואז פנו אל ברק. נשיא בית המשפט העליון הנוכחי אשר גרוניס הגיע לאירוע בחברת בת זוגו רנה משל, שהבחינה בברק ראשונה ואמרה לגרוניס: "הנה הוא פה". גרוניס ניגש בדריכות לברך את ברק, שאמר: "אף על פי שאני חתום כאחד מעורכי הספר אינני יודע את סדר המאמרים. אני לא בטוח שאני מופיע בו ראשון".

ניגשתי אל הספר עב הכרס. ברק מופיע בו ראשון, עם דברים שנשא ביום פרישתו של אור. עו"ד פיני רובין, שנחשב ידיד קרוב של אור, תרם גם הוא מאמר. הידידות זכתה לביקורת כאשר השופט אור סירב לפסול את עצמו כשרובין ייצג מולו את מנכ"ל טבע המנוח אלי הורביץ שהואשם בהעלמת מס. אור זיכה את הלקוח של חברו.

שאלתי את רובין מה דעתו על הממשלה החדשה, והוא אמר: "נראה לי שהיא לא תחזיק מעמד. יש שם יותר מדי אגואים. ושלא כמו בממשלה הקודמת, שבה היה משהו תפקודי כי כל אחד הכיר את מקומו והם כבר עבדו יחד בעבר, בממשלה הזאת זה לא יקרה".

רנה משל ואשר גרוניס, צילום: אביב חופי רנה משל ואשר גרוניס | צילום: אביב חופי רנה משל ואשר גרוניס, צילום: אביב חופי

עו"ד דן שינמן, מי שנחשב פרקליט הצמרת של הצווארון הלבן ולפני כשנתיים וחצי סיפר ל"מוסף כלכליסט" כי החליט להפוך לסופר, העיד על עצמו שכיום את רוב מרצו הוא מקדיש לכתיבה. שינמן דווקא אופטימי בנוגע להרכב הממשלה החדשה: "אני חושב שמי שראוי להערכה הוא דווקא ביבי. איזו יכולת תמרון וגמישות יש לו, איך הצליח לנווט במצב כמעט בלתי אפשרי".

לעומתו עו"ד אלי זהר בחר להביע הערכה למצב הכמעט בלתי אפשרי, כלומר ליאיר לפיד ונפתלי בנט. "שני הצעירים האלה הצליחו לסובב את העניינים לטובתם, ואני אומר זאת בניגוד לטענה שביבי הצליח לסובב אותם. בינתיים אני רואה ששניהם שולטים בעניינים". שאלתי אותו אם הוא חושב שאולמרט, שאותו הוא מייצג במשפטים נגדו, יחבור ללפיד בעתיד. זהר התחמק באלגנטיות ואמר: "אני לא יכול להתנבא, פרט לכך שאני בטוח שאולמרט ייצא זכאי גם בעניין הולילנד".

עדנה ארבל ודורית בייניש, צילום: אביב חופי עדנה ארבל ודורית בייניש | צילום: אביב חופי עדנה ארבל ודורית בייניש, צילום: אביב חופי

מישאל חשין, המשנה לנשיא בית המשפט העליון בדימוס, אמר שהוא שמח רק לגבי דבר אחד בהרכב הממשלה הנוכחית, והוא שגדעון סער יצא ממשרד החינוך. "קראתי איפשהו שמישהו הגדיר אותו לא כשר אלא כמחנך. הוא עשה נזק למערכת החינוך כמו שאיש לא עשה לפניו. הוא כפה על מערכת החינוך את דעותיו האידאולוגיות, הוא לא פעל משיקול ענייני ופדגוגי, איפה נשמע כדבר הזה?". שאלתי אותו אם האיום על עצמאות בית המשפט העליון הוסר בעקבות מינויה של השרה החדשה ציפי לבני. חשין אמר: "האיום על בית המשפט לחלוטין לא הוסר. לבני היתה הראשונה שניסתה לפגוע בעצמאותו של העליון בוועדה למינוי שופטים. שלא יהיו לך אשליות בקשר אליה".

הערב החל. בדברי הפתיחה שנשא ברק לכבוד אור הוא אמר שחבל שלא מומשו מסקנות ועדת אור, שביקרה את המשטרה והממשלה לאחר הירי החי שהרג ערבים־ישראלים שהפגינו באוקטובר 2000. הוא התייחס לדברים שאור כתב על האפליה כלפי בני מיעוטים. אם לשפוט על פי הרכב הממשלה הנוכחית, ניתן להעריך במהירות שלא יחול בשינוי בקרוב.

נשיא הבינתחומי אוריאל רייכמן עלה ואמר שהוא רוצה להודות אישית לאור, שבראשית ימי המכללה, כשאיש עוד לא האמין שעם שכר לימוד כה גבוה היא תמשוך תלמידים, היה זה דווקא אור שבחר ללמד בה את הדור הבא של הנהגת המדינה. ואני לא ידעתי שכדי להימנות עם הנהגת המדינה פשוט צריך כסף לשכר לימוד גבוה. אז לא ידעתי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות