אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחפש עוד חבל הצלה: בן־דב זקוק להלוואה של 200 מיליון שקל מוויולה צילום: צביקה טישלר

בלעדי לכלכליסט

מחפש עוד חבל הצלה: בן־דב זקוק להלוואה של 200 מיליון שקל מוויולה

אילן בן־דב מנהל מגעים עם קרן ויולה לקבלת ההלוואה תמורת 15% ממניות סקיילקס. בן־דב, המחזיק ב־15% ממניות פרטנר באמצעות סקיילקס, מנסה למצוא פתרון כדי למנוע רישום הערת "עסק חי" בדו"חות סקיילקס, לאחר שחברת הסלולר הודיעה כי לא תחלק דיבידנד

21.03.2013, 06:54 | גולן חזני

אילן בן־דב רחוק עדיין מלנשום לרווחה. אף שהעסקה למכירת השליטה בפרטנר לחיים סבן כבר בוצעה, צל חדש מרחף מעל העסקה ומעל סקיילקס שבשליטת בן־דב. בעל השליטה מנהל מאבק בשתי חזיתות: הראשונה בסאני, שם החליטו מחזיקי האג"ח לקחת לידיהם את השליטה בחברה, והשנייה בסקיילקס, שצפויה לקבל הערת "עסק חי" בדו"חות השנתיים ל־2012, בעקבות החלטת החברה־הבת פרטנר שלא לחלק דיבידנד. 

קראו עוד בכלכליסט

עם פרסום הדו"חות הכספיים השבוע, הודיע דירקטוריון פרטנר כי מדיניות הדיבידנד ל־2012 בוטלה, וכי לא התקבלה לגביה החלטה חדשה. המשמעות היא כי הדיבידנד שעליו בנתה סקיילקס מפרטנר לא יחולק, וכפי שדיווחה אתמול סקיילקס - קיימים ספקות משמעותיים בדבר המשך פעילותה כ"עסק חי". דו"חות סקיילקס ל־2012 אמורים להתפרסם בשבוע הבא.

בן־דב מחזיק בכ־80% ממניות סאני שמחזיקה בשליטה בסקיילקס. סקיילקס מחזיקה בכ־15% ממניות פרטנר, עמן שנשארה לאחר מכירת השליטה לחיים סבן. 

 

אילן בן דב. דיונים עם רשות ניירות ערך אילן בן דב. דיונים עם רשות ניירות ערך אילן בן דב. דיונים עם רשות ניירות ערך

סקיילקס עומדת בפני סחרור, ואם לא תשיג מימון חיצוני, הרי שלא יהיה מנוס מהסדר חוב בחברה, וכאמור, גם עסקת פרטנר עלולה לעמוד בסכנה אחרי שכבר התבצעה. סקיילקס זימנה אסיפת בעלי אג"ח כדי לדון במצבה של החברה.

בהיעדר דיבידנדים, צפויה סקיילקס להתקשות בהחזר האג"ח כבר ב־2013. ל"כלכליסט" נודע כי פתרון - לפחות זמני - צפוי לבוא מקרן ויולה קרדיט (לשעבר פלנוס), המתמחה במתן אשראי לחברות בקשיים ומנוהלת על ידי מוטי וייס, רותי שמחה, מוני קרקו ויעל אנדורן, שמנהלת מגעים להעמדת הלוואה של 200 מיליון שקל לסקיילקס, בתמורת ל־15% ממניות החברה. אם תצא ההלוואה אל הפועל, ויולה תצטרף באופן עקיף לקבוצת השליטה בפרטנר.

לסקיילקס חוב של 1.4 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח. מתוך חוב זה כ־800 מיליון שקל מובטחים בשעבוד על יתרת מניות פרטנר שנשארה בידי סקיילקס וכ־600 מיליון שקל אינם מובטחים בשעבוד כלשהו.

בסוף מרץ אמורה סקיילקס להעביר כ־28 מיליון שקל למחזיקי האג"ח, כשבקופת החברה היה בסוף הרבעון השלישי של 2012 סכום של 127 מיליון שקל, אולם מאז הזרים חיים סבן 250 מיליון שקל בעסקת רכישת השליטה בפרטנר (30.73%), ולזה מתווספים הרווחים מזיכיון סמסונג, כך שלפי הערכות, יש בקופת סקיילקס כיום כ־250 מיליון שקל.

סקיילקס יכולה לעמוד בתשלום במרץ, אולם נראה כי תתקשה לעמוד בתשלומים ביוני ובדצמבר, אם פרטנר לא תחלק דיבידנד. בדו"חות הרבעון השלישי של 2012 הציגה סקיילקס הנחה כי פרטנר תחלק דיבידנד של 400 מיליון שקל על 2012, 425 מיליון שקל על 2013 ו־510 מיליון שקל על 2014. בסך הכל חייבת סקיילקס למחזיקי האג"ח 1.3 מיליארד שקל. את 400 מיליון השקלים הראשונים הניחה סקיילקס שפרטנר תחלק ברבעון השני של 2013, אך ספק אם זה יקרה לאור עמדתם של הדירקטורים בפרטנר. בהסכם מול סבן נקבע כי מהדיבידנד הראשון שתחלק פרטנר יקבל בן־דב 115 מיליון שקל, אולם כרגע זה לא יוצא אל הפועל.

התביעה הבאה בדרך?

להערת "עסק חי" בדו"חות סייקלקס עלולה להיות משמעות בעייתיות מבחינת בן־דב וייתכן שגם מבחינת סבן.

ל"כלכליסט" נודע כי איציק אבירם, שהגיש את התביעה הייצוגית נגד סקיילקס שנדחתה על ידי בית המשפט, עמל על הגשת תביעה חדשה, שבה ינסה להוכיח שסקיילקס איננה סולבנטית. כרגע נראה שרק הזרמת הון חיצוני, דוגמת העסקה עם ויולה או דיבידנדים מפרטנר, יכולה לסייע לבן־דב.

 

רותי שמחה, ממנהלי קרן ויולה רותי שמחה, ממנהלי קרן ויולה רותי שמחה, ממנהלי קרן ויולה

מחזיקי האג"ח של החברה כבר קיימו ביניהם שיחות אתמול בעקבות הדיווח של סקיילקס שלפיה היא בוחנת את השלכות אי־חלוקת הדיבידנד מפרטנר. חשש מאי־יכולת של סקיילקס לשלם לבעלי האג"ח עלול להוביל למצב של סחרור, ודי שגורם מסוים ינסה לקחת את החברה לפירוק בבית המשפט כדי להעלות דרישה לביטול עסקת פרטנר. עם זאת, צריך לזכור שמדובר במהלך מורכב וחסר תקדים, ולא בטוח שבית המשפט יאשר ביטול של עסקה שבה הועבר כבר סכום מזומן גדול לידי הרוכש.

"ניטול השליטה בסאני"

במקביל הודיעה נציגות המחזיקים של סאני כי החליטה לממש את ההחלטה שהתקבלה באסיפת מחזיקי האג"ח האחרונה, שלפיה היא דורשת מהחברה את תשלום הקרן והריבית שהיו אמורים להיות משולמים בינואר ונדחו ל־1 באפריל, של 60 מיליון שקל. לסאני אין בקופה הסכום הזה, ומדובר למעשה בהחלטה להפסקת המגעים להסדר חוב שהתקיימו מול בן־דב.

"בן־דב לא הביא לנו פתרון. חצי שנה חיכינו וזה לא קורה", אמר יעקב לוקסנבורג, בעל האג"ח הגדול בסאני. "אנחנו, מחזיקי האג"ח, החלטנו לקחת את השליטה בחברה וזה יקרה בהליך משפטי מהיר", הוסיף.

נציגות סאני כוללת את עו"ד גיא גיסין ועופר גזית. עם זאת, בדומה לתהליך בקבוצת אי.די.בי, נטילת השליטה בסאני לא בהכרח מעבירה באופן מעשי את האחזקה של סקיילקס בפרטנר לידי מחזיקי החוב של סאני. סקיילקס טוענת כי החלפת השליטה בסאני תקשה על קבלת מימון גם בסקיילקס. בנוסף, בן־דב עלול לאבד את הזיכיון של בן־דב למכירת מכשירי הסלולר של סמסונג, שמייצרת רווח של כ־100 מיליון שקל בשנה, ואת הזכות למנות שני דירקטורים בפרטנר, אם יאבד, כאמור, את השליטה בסאני. לסאני חוב של 254 מיליון שקל לבעלי האג"ח. ויולה קרדיט מנהלת גם מגעים להעמדת הלוואה של 50 מיליון שקל לסאני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות