אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעת ביקור אובמה: רקטה נפלה בחצר בשדרות צילום: איי אף פי

בעת ביקור אובמה: רקטה נפלה בחצר בשדרות

הירי מעזה מתחדש, בזמן שהנשיא האמריקני נמצא בארץ. אזעקות צבע אדום נשמעו אחת לאחר השנייה בסביבות 7:15, אחת הרקטות התפוצצה בחצר בית. אין נפגעים. אובמה, שאמר אתמול לנתניהו "יש לכם גב", ייפגש היום במוקטעה עם אבו מאזן

21.03.2013, 07:51 | ynet
בזמן שברק אובמה מבקר לראשונה בישראל כנשיא ארצות הברית, מפלס החרדה בעוטף עזה שוב עולה: לאחר תקופת שקט ארוכה מסיום מבצע "עמוד ענן", נשמעה בסביבות השעה 7:15 בבוקר (יום ה') אזעקת צבע אדום בשדרות, ומיד אחריה אזעקה נוספת. אחת הרקטות התפוצצה בחצר בית. אין נפגעים אך נגרם נזק קל. לפי הערכות ראשוניות, הרקטה נורתה מבית חנון שבצפון הרצועה. נבדק אם נורו רקטות ופצצות מרגמה לעבר המועצה האזורית שער הנגב.

הנשיא אובמה, שנועד אתמול לפגישה מדינית ממושכת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמור להיוועד בצהריים עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. לאחר ביקור במוזאון ישראל, צפוי אובמה להמריא במסוקו לרמאללה בסביבות השעה 10:45 ולהיפגש במוקטעה עם אבו מאזן. אחרי ארוחת צהריים, יערכו השניים מסיבת עיתונאים משותפת.

התרשם מכיפת ברזל

ב-12:10 אתמול נחת המטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" בנמל התעופה בן גוריון. אובמה התקבל על ידי נתניהו ונשיא המדינה שמעון פרס, ובתום טקס צבאי החל בנאומו ואמר בעברית: "טוב להיות שוב בארץ". מיד לאחר נחיתתו הוא התרשם ממערכת יירוט הרקטות כיפת ברזל, שמגנה על יישובי עוטף עזה. הוא נועד עם הלוחמים, חיזק את ידיהם ושמע הסברים על המערכת. בהמשך, בבית הנשיא, ילד מעוטף עזה אף הודה לו על המימון האמריקני לכיפת ברזל.

מערכת כיפת ברזל בפעולה בזמן מבצע עמוד ענן, צילום: אי פי איי מערכת כיפת ברזל בפעולה בזמן מבצע עמוד ענן | צילום: אי פי איי מערכת כיפת ברזל בפעולה בזמן מבצע עמוד ענן, צילום: אי פי איי

במסיבת העיתונאים המשותפת של אובמה ונתניהו התמקד ראש הממשלה בנושא האיראני. "אדוני הנשיא, אמרת בצורה ברורה שאתה מתכוון למנוע מאיראן למנוע מלהשיג נשק גרעיני. אני מעריך את זה שאתה מנסה דרך סנקציות ופעולות לעצור את איראן מהדרך לנשק גרעיני, אבל אתה יודע שבעתיד צריך להוסיף איום צבאי ממשי", אמר נתניהו והדגיש: "אני רוצה להודות לך שוב שתמיד הבהרת שישראל יכולה להגן על עצמה בעתיד. אני יודע שתעריך שלעולם לא נמסור את הזכות להגן על עצמנו גם לידידה הטובה ביותר שלנו".

ראש הממשלה התייחס גם לעניין הפלסטיני ואמר "ישראל מחויבת באופן מלא לשלום ולפתרון של שתי מדינות לשני עמים. אנחנו מושיטים את ידנו לשלום עם הפלסטינים. אני מקווה שהביקור שלך ושל קרי יעזור לנו להגיע לשלום עמם. בואו נעבוד יחד כדי שנגיע לשלום עם הפלסטינים".

אובמה מצדו פתח את מסיבת העיתונאים במחמאות לרעייתו של ראש הממשלה: "אמרתי לראש הממשלה שיש לו שני בני נאים מאוד, שקיבלו את המראה מאימא שלהם". בהמשך אמר אובמה כי "בתור מנהיגים האחריות הגדולה ביותר היא הביטחון של העמים שלנו. המשימה של ביבי היא לדאוג לביטחונם של אזרחי ישראל". הוא שם דגש מיוחד על הקשר עם ישראל והבהיר כי הסיוע האמריקני לא ייפסק.

בסוגיה הפלסטינית אמר הנשיא האמריקני: "דיברנו גם על איך להתקדם לפתרון שתי מדינות לשני עמים. אני מברך את ביבי ואני אדבר עם אבו מאזן מחר ויהיה לי עוד מה להגיד אחרי השיחה. בשלב הזה אני רק רוצה לומר שחשוב שתהיה מדינה יהודית, ישראל חזקה לצד מדינה ריבונית פלסטינית. אני חושב שבשנה שעברה הייתה נקודה חשובה, שנה שבה לא היה ישראלי שנהרג מפיגוע טרור שיצא מהגדה המערבית וזו תזכורת שלישראל יש אינטרס עמוק לכך שתהיה רשות פלסטינית חזקה ויציבה".

נפילת הרקטות האחרונה באזור הדרום נחתה בסוף חודש פברואר, מדרום לאשקלון. אזעקה לא נשמעה, אבל אחרי דיווחים על הדי פיצוצים ערכה המשטרה סריקות נרחבות, ושרידי הרקטה אותרו על כביש מדרום לעיר. לכביש נגרם נזק. לא היו נפגעים. גורמי ביטחון הסבירו שהרקטה נורתה לעבר שטח שמוגדר לא מיושב ולכן לא הופעלה אזעקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות