אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיא בפנסיה לעובדי בנק ישראל: 4 מיליארד שקל צילום: עטא עוויסאת

שיא בפנסיה לעובדי בנק ישראל: 4 מיליארד שקל

מדובר בתשלומי פנסיה תקציבית שהבנק מחויב לשלם ל־702 פנסיונרים שלו בהווה, ועוד 318 עובדים שיפרשו לפנסיה בשנים הקרובות, שעדיין נהנים מפנסיה תקציבית

21.03.2013, 09:30 | שאול אמסטרדמסקי
ההתחייבויות הפנסיוניות של בנק ישראל כלפי עובדי וגמלאי הבנק עלו בשנת 2012 לסכום שיא של 4 מיליארד שקל. כך עולה מהדו"ח הכספי לשנת 2012 שפרסם הבנק אתמול. זוהי עלייה של 121 מיליון שקל בהתחייבויות הפנסיוניות לעובדים והגמלאים לעומת שנת 2011.

מהן ההתחייבויות הפנסיוניות של הבנק? מדובר בתשלומי פנסיה תקציבית שהבנק מחויב לשלם ל־702 פנסיונרים שלו בהווה, ועוד 318 עובדים שיפרשו לפנסיה בשנים הקרובות, שעדיין נהנים מפנסיה תקציבית. מדובר בפנסיונרים ועובדים שהתחילו לעבוד בבנק לפני ספטמבר 2002, אז הופסקה הפנסיה התקציבית בבנק.

בנק ישראל, צילום: עטא עוויסאת בנק ישראל | צילום: עטא עוויסאת בנק ישראל, צילום: עטא עוויסאת

פנסיה תקציבית היא הטבה שניתנה במגזר הציבורי עד תחילת שנות ה־2000, ובמסגרתה העובדים לא מפרישים ולו שקל אחד לפנסיה, והמדינה מבטיחה להם שביום שיפרשו לפנסיה יקבלו 70% ממשכורתם האחרונה (במקרים מסוימים אפילו יותר). הפנסיה התקציבית ממומנת מכספי משלם המסים. על פי הערכות החשב הכללי במשרד האוצר, סך ההתחייבויות של המדינה לפנסיה תקציבית של עובדי המגזר הציבורי מוערך בחצי טריליון שקל, נכון לשנה שעברה.

על פי נתונים שנחשפו ב"כלכליסט" במאי 2012, הפנסיה החודשית של גמלאי בנק ישראל היא מהגבוהות ביותר במגזר הציבורי. על פי הנתונים, שנכונים לסוף 2012, הפנסיה הממוצעת של פנסיונר של בנק ישראל עומדת על 17,200 שקל מדי חודש. לשם השוואה, הפנסיה הממוצעת במשק בשנת 2011 היתה 5,000 שקל בחודש, והסכום הזה צפוי לרדת בשל התארכות תוחלת החיים. רק בבנק ישראל, ובקרב יתר עובדי המגזר הציבורי שעוד נהנים מפנסיה תקציבית, התארכות תוחלת החיים לא משפיעה על הפנסיה בכלל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות