אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"לא ניגע בבעלי הפיקדונות הנמוכים" צילום: בלומברג

"לא ניגע בבעלי הפיקדונות הנמוכים"

רקע חששותיהם של תושבים במדינות אירופיות מוכות משבר לגורל חסכונותיהם בעקבות מה שקרה בקפריסין, הצהיר אתמול שר הכלכלה הספרדי כי חסכונותיהם של תושבי מדינתו "קדושים".

21.03.2013, 09:45 | סוכנויות הידיעות

על רקע חששותיהם של תושבים במדינות אירופיות מוכות משבר לגורל חסכונותיהם בעקבות מה שקרה בקפריסין, הצהיר אתמול שר הכלכלה הספרדי כי חסכונותיהם של תושבי מדינתו "קדושים".

לואיס דה גינדוס הסביר כי "מה שקרה בקפריסין קשור למצב ייחודי וספציפי. יש להם מגזר בנקים גדול מעבר לכל פרופורציה. המצב שם לא דומה לאף מדינה אחרת. לא נעשה מהלך כזה בחילוצים של יוון, אירלנד או פורטוגל".

יותר מכל, השר ביקש להבהיר כי קבוצת שרי האוצר של גוש היורו היתה זו שביקשה מקפריסין לשנות את מתווה ההצעה ולפטור ממס הפיקדונות את בעלי החסכונות הנמוכים מ־20 אלף יורו. כאשר נשאל מדוע תמכו בקיצוץ החסכונות מלכתחילה, ענה גינדוס "לא אסביר כיצד מתקבלות החלטות בגוש היורו. מה שכן אומר לכם הוא שעמדת הממשלה הספרדית היא כי יש לכבד את הפיקדונות הנמוכים מ־100 אלף יורו, הם קדושים. החוסכים הספרדים יכולים להישאר רגועים".

גינדוס אמר גם כי התנודתיות שהיתה בשווקים בימים האחרונים בעקבות הנעשה בקפריסין היא תופעה חולפת. "הכלכלה הספרדית משתפרת בכל הקשור ליצוא, עמידה בתקציב ועודף מסחרי".

גינדוס. החסכונות "קדושים", צילום: רויטרס גינדוס. החסכונות "קדושים" | צילום: רויטרס גינדוס. החסכונות "קדושים", צילום: רויטרס

ואולם, דברים שאמר אתמול ראש ממשלת ספרד מראים כי למרות מסרי ההרגעה, הכלכלה הספרדית עדיין חלשה ופגיעה. מריאנו ראחוי הודה בפני הקונגרס כי הממשלה תיאלץ לשנות את התחזיות המאקרו־כלכליות לשנת 2013. ראחוי לא נקב במספרים וגם לא ציין באילו תחומים מדובר, אולם מאחר שגם הנציבות האירופית וגם קרן המטבע הבינלאומית חתכו את תחזיותיהן לגבי ביצועי הכלכלה הספרדית בשנה הקרובה, אין ספק שמדריד תלך באותו כיוון.

"גופים בינלאומיים שינו את תחזיותיהם בכמה הזדמנויות ויש כמה גורמים שללא ספק ייאלצו אותנו לעשות זאת... אני מאמין שנשנה את התחזיות שלנו", אמר ראחוי. פרשנים צופים כי הממשלה תעדכן את תחזית הצמיחה להתכווצות של 0.5%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות