אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה לא דורש הקפאה: לפלסטינים מגיעה מדינה צילום: איי אף פי

אובמה לא דורש הקפאה: לפלסטינים מגיעה מדינה

נשיא ארה"ב מתח ביקורת על הבנייה בהתנחלויות, אך במסיבת עיתונאים ברמאללה הבהיר לאבו מאזן כי הצבת תנאים מוקדמים לא תביא לפריצת דרך: "המסר שלי הוא שאסור לנו לוותר על השלום. הפלסטינים זכאים לסיום הכיבוש". הנשיא הפלסטיני, שנפגש איתו במוקטעה, הבהיר: "השלום לא יכול להתקיים כשיש התנחלויות"

21.03.2013, 13:55 | אליאור לוי, רמאללה, ynet

חידוש המשא ומתן על הפרק - ונשיא ארצות הברית מתנגד להצבת תנאים מוקדמים לפני חזרה למו"מ. במהלך ביקורו ברשות הפלסטינית קיים היום (ה') נשיא ארצות הברית ברק אובמה מסיבת עיתונאים משותפת עם אבו מאזן ברמאללה, ושלח לו מסר עבה שלפיו אין לדרוש הקפאה של הבנייה בהתנחלויות כתנאי לחידוש השיחות. עם זאת, הנשיא האמריקני הדגיש שהפלסטינים זכאים לסיום הכיבוש ולמדינה, ובתשובה לשאלה במסיבת העיתונאים הוסיף: "אמרתי לנתניהו שההתנחלויות פוגעות בתהליך השלום".

נאומיהם של הנשיא האמריקני ושל יו"ר הרשות באו לאחר שהשניים נועדו במוקטעה, שם נחת מסוקו של אובמה בצהריים. בנאומו אמר אובמה: "הייתי פה לפני חמש שנים וזה עונג לראות את ההתקדמות והאתגרים. אני חוזר לגדה המערבית משום שארה"ב מחויבת להקמת מדינה עצמאית וריבונית שהיא פלסטין. לפלסטינים מגיע עתיד של תקווה, מגיע להם שזכויותיהם יכובדו ושהמחר יהיה טוב מהיום. שיהיו לילדיהם חיים של כבוד והזדמנות. בפשטות: לפלסטינים מגיעה מדינה משלהם. ארה"ב ממשיכה לתמוך במאמצים האלה באמצעות היותה התורמת המרכזית הגדולה ביותר לרשות הפלסטינית".

נשיא ארה"ב ברק אובמה ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ברמאללה, צילום: איי אף פי נשיא ארה"ב ברק אובמה ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ברמאללה | צילום: איי אף פי נשיא ארה"ב ברק אובמה ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ברמאללה, צילום: איי אף פי

אובמה ביקש להבדיל בין הגדה המערבית לבין שלטון חמאס ברצועה, ש"מסרב לזנוח את דרך האלימות. חשוב יותר לחמאס לכפות את הדוגמות הקשוחות שלו מאשר לשפר את חיי הפלסטינים. הוא רוצה בעיקר לתקוף את ישראל ולא לבנות את פלסטין. ראינו את ההתקפה הבוקר בשדרות ואנו מגנים אותה".

אובמה הדגיש שארה"ב מחויבת לחזון של שתי מדינות, וכי מדובר באינטרס משותף לישראלים ולפלסטינים: "אנחנו רוצים לראות שתי מדינות שנהנות משלום וביטחון בגבולות מוכרים. הדרך היחידה לעשות זאת היא באמצעות מו"מ ישיר. אין קיצורי דרך. אסור לנו לוותר על הסיכוי לשלום, קשה ככל שיהיה. זה מה שאמרתי לראש הממשלה בנימין נתניהו אתמול".

אובמה ציין שהוא שוחח עם אבו מאזן על ההתנחלויות, על האסירים הפלסטינים ועל נושא הגישה למקומות הקדושים בירושלים. בהמשך, בתשובה לשאלה במסיבת העיתונאים, ענה אובמה: "הייתי ברור עם נתניהו ועם מנהיגים ישראלים אחרים: המדיניות האמריקנית לא מחשיבה את פעילות ההתנחלויות כקונסטרוקטיבית, ראוייה או כזאת שיכולה לקדם את השלום". עם זאת, כאמור, הפעם סירב להציב את הקפאת ההתנחלויות כתנאי לחידוש המו"מ.

אבו מאזן: מקווים לחופש ושלום

קודם לכן נאם גם אבו מאזן, שבירך את אובמה בברכת "אהלן וסהלן": "כבוד הנשיא אובמה, אני מברך אותך בברכת ברוך הבא לפלסטין. אתה תפגוש עם גאה במסורת שלו, בתרבות שלו. אנשים שעברו את הנכבה וממשיכים את מסורת אבותיו העתיקה על האדמה הזאת. העם הפלסטיני מבקש את הפשוטות שבזכויות - חופש ושלום - ומקווה שזה יקרה מהר כדי שהוא יוכל לחיות על אדמת מדינת פלסטין בגבולות 4 ביוני 1967, מדינה שבירתה ירושלים, לצד מדינת ישראל. אנחנו מאמינים שהשלום הוא דחוף. אבל השלום לא יכול לבוא תוך אלימות, כיבוש, התחנחלויות, מעצרים, סגר והתנכרות לזכויות הפליטים. אנחנו רוצים שלום צודק שיסיים את הכיבוש, שלום שיביא יציבות לכל עמי האזור".

 

אבו מאזן סיפר שניהל היום סבב של שיחות טובות ומועילות עם הנשיא אובמה: "אנחנו מראים לנשיא את כל מה שמבחינתנו חשוב: המשך ההתנחלויות הקטסטרופליות על אדמתנו". עוד אמר אבן מאזן כי הוא עושה מאמץ לסיים את הפיצול בין הגדה המערבית לבין שלטון חמאס ברצועה.

 

ברק אובמה עם אבו מאזן וילדים פלסטינים ברמאללה
ברק אובמה עם אבו מאזן וילדים פלסטינים ברמאללה צילום: רויטרס

אובמה מדלג בין ישראל לרשות

הנשיא אובמה התקבל בטקס קצרצר עם רדתו מהמסוק במוקטעה, ונועד עם יו"ר הרשות אבו מאזן. הוא התקבל שם שעות ספורות לאחר שחודש ירי הרקטות מרצועת עזה, אחת מהן פגעה בחצר בית בשדרות. אבו מאזן גינה את הירי בעת הביקור. לאחר מסיבת העיתונאים יסבו השניים לארוחת צהריים. בהמשך ייצא אובמה מהמוקטעה לביקור במרכז צעירים באל-בירה - מרחק קצר מהמוקטעה ברמאללה, בשיירה מאובטחת. אובמה ייפגש עם בני נוער פלסטינים בלוויית ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד. משם צפוי הנשיא האמריקני לשוב לירושלים בשעות אחר הצהריים.

יועצו המדיני של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, נימר חמאד, אמר כי הוא מגנה את ירי הרקטות לעבר שדרות. חמאד ציטט דברים שאמר אבו מאזן: "אנחנו מגנים את האלימות נגד אזרחים, ולא משנה מה מקורה. אנחנו בעד ביסוס הרגיעה ההדדית והכוללת ברצועת עזה, ולפיכך גם תמכתי בהסכם שהגיעו אליו חמאס וישראל בתיווך מצרי".

ברק אובמה ואבו מאזן במסיבת העיתונאים, צילום: איי פי ברק אובמה ואבו מאזן במסיבת העיתונאים | צילום: איי פי ברק אובמה ואבו מאזן במסיבת העיתונאים, צילום: איי פי

סוכנות הידיעות הפלסטינית מען סיקרה הפגנה שנערכה במקביל לפגישתם של שני המנהיגים, בהשתתפות מאות פלסטינים אשר מחו על הביקור. אחד מהם השליך נעל לעבר תמונתו של אובמה וקרא לו "לעזוב את פלסטין". אחר הכריז: "ברצוני לשוב לכפר של אבותי", ברומזו לזכות השיבה.

לקראת הביקור נערכו בימים האחרונים הפגנות נוספות בעיר. אלו עוררו חששות בדבר כוונה ליצור פרובוקציה והאבטחה הפלסטינית נערכה לכך, כמו גם האבטחה האמריקנית שמלווה את המשלחת. אובמה התקבל במוקטעה לקול תרועות של תזמורת צבאית, שליוותה מצעד של המשמר הנשיאותי. כל השרים הפלסטינים הגיעו לקבל את פניו. בשעות הבוקר המוקדמות הגיעו יותר ממאה עיתונאים מכל רחבי העולם למוקטעה לקראת פגישתם של שני המנהיגים, שהמשכה בפגישה גם עם צוות מורחב אמריקני-פלסטיני.

הבוקר, אשר נפתח כאמור בירי רקטות מכיוון הרצועה לישראל, גרר תגובה מצד גורמים מדיניים אשר אמרו: "התגובה הישראלית תבוא בזמן הנכון ובמקום הנכון". בהתייחס לפגישת אבו מאזן ואובמה הוסיפו, כי "מעניין לראות אם יו"ר הרשות הפלסטינית, שלא גינה את הירי לאורך כל מבצע עמוד ענן, יעשה זאת היום. מעניין גם אם הירי הזה, שנעשה משטח שנשלט בידי חמאס, יביא את יו"ר הרשות להפסיק את שיחות האחדות שהוא מקיים עם ארגון טרור שקורא להשמדת ישראל". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות