אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה בירושלים: אתם לא לבד, אבל די לכיבוש צילום: איי פי

אובמה בירושלים: אתם לא לבד, אבל די לכיבוש

הנשיא האמריקאי פנה בנאום היסטורי ונרגש לצעירים בישראל, גם בעברית. הוא הבטיח לעשות הכול למנוע מאיראן נשק גרעיני ולהגן על הילדים בשדרות, אבל הפציר בעם לדרוש ממנהיגיו שלום : "תסתכלו על החיים מעיני הפלסטינים - זה לא הוגן לחיות ככה. תוכלו לשרוד רק עם פלסטין לצדכם"

21.03.2013, 17:31 | אטילה שומפלבי, ynet

בנאום היסטורי, ידידותי מאוד אך גם נוקב, פנה אחר הצהריים (יום ה') נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ישירות אל לבם של הישראלים וקרא להם לעשות צעדים שיובילו לשלום במזרח התיכון. בנאום המרכזי של ביקורו בארץ, בבנייני האומה בירושלים, אמר אובמה כי הוא חבר אמיתי של ישראל, ודיבר בעברית כשהבטיח שכל עוד ארה"ב קיימת - ישראל לא תהיה לבד. הוא ביקש מהישראלים לא להמתין שהפוליטיקאים יוליכו אותם אל העתיד, אלא לגרום להם לעשות זאת בעצמם: "כפוליטיקאי אני יכול להבטיח לכם: מנהיגים פוליטיים לעולם לא יקחו סיכונים אם האנשים לא מבקשים מהם לעשות את זה. הקולות שלכם חייבים להיות חזקים יותר, התקוות שלכם צריכות להתוות את הדרך קדימה". 

ברק אובמה בבנייני האומה, צילום: איי אף פי ברק אובמה בבנייני האומה | צילום: איי אף פי ברק אובמה בבנייני האומה, צילום: איי אף פי

   

אובמה עלה על הבמה בבנייני האומה מוקדם מהצפוי, כבר ב-16:39, לקול תשואות הקהל, ואמר כי הוא בא להביע את תמיכתה של ארה"ב. "רק בישראל אפשר לראות באותו המקום את הטכנולוגיה החדישה ואת המגילות הגנוזות", החמיא, וזכה למחיאות כפיים.

"בעוד מספר ימים, יהודים כאן בישראל ומסביב לעולם יישבו עם חברים ומשפחה בשולחן הסדר ויחגגו עם שירים, יין ואוכל מסורתי. לאחר שנהניתי מלילות סדר עם חברים בשיקאגו ובמסעות הקמפיין אני גאה שהבאתי את המסורת הזו לבית הלבן", אמר אובמה וזכה לתשואות. "עשיתי זאת מפני שרציתי שבנותיי יחוו את קריאת ההגדה, ויכירו את הסיפור שבמרכז חג הפסח. זהו סיפור של מאות שנים של עבדות, שנים של נדידה במדבר. סיפור של עמידה בפני רדיפה ואמונה באל ובתורה".

"ארה"ב גם היא מדינה של אנשים שחצו אוקיינוסים כדי להגיע וליצור חברה של חירות", אמר אובמה, "ובשביל האפרו-אמריקנים סיפור יציאת מצרים הוא הסיפור המהותי ביותר של יציאה מהעבדות".

ברק אובמה בבנייני האומה, צילום: איי אף פי ברק אובמה בבנייני האומה | צילום: איי אף פי ברק אובמה בבנייני האומה, צילום: איי אף פי

"ב-65 השנים האחרונות הישראלים הראו את האחריות שלהם ושהאחריות לא מסתיימת כשמגיעים לארץ המובטחת, היא רק מתחילה שם. ישראל הפכה להיות מקום מפלט לגלות, ליהודים מאירופה, מברית המועצות, מאתיופיה", אמר אובמה. "ישראל בנתה אומה משגשגת, קיבוצים שהפריכו את שממת המדבר".

הוא שיבח גם את הדמוקרטיה החיה שכוננה ישראל: "ישראל השיגה את כל זה למרות האיומים על קיומה. זהו סיפורה של ישראל. אלה הפעלים שהחיו את חלומותיהם של דורות רבים כל כך, ובכל שלב של הדרך ישראל ביססה קשרים איתנים עם ארצי, עם ארצות הברית של אמריקה". הוא ציין כי היחסים האלה החלו דקות ספורות אחרי הקמת ישראל, כשארה"ב הייתה למדינה הראשונה המכירה בה.

"מקור ידידתנו אינו רק אינטרסים משותפים", אמר אובמה, "אמריקה היא ארץ של מהגרים. השונות בארצנו מחזקת אותה. האמונות שלנו מעשירות אותנו, לא נשים וגברים מושלים בנו אלא חוקים. חדשנות ויזמות מעצימות אותנו ומגדיר אותנו שיח דמוקרטי... לכן אנחנו מוצאים בישראל ערכים שאנחנו אימצנו לנו. אני עומד כאן בהכירי בכך שעבור שתי המדינות שלנו זו תקופה מורכבת. גם בארה"ב אנחנו צריכים להחליט איזו אומה אנחנו צריכים להיות, בייחוד כשעכשיו אנחנו יוצאים משתי מלחמות ומהמיתון החמור ביותר שידענו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות