אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה הכלב מסתובב לפני שהוא מתיישב? צילום: שאטרסטוק

למה הכלב מסתובב לפני שהוא מתיישב?

יש לי כלב בן 6, ותמיד לפני שהוא מחליט לרבוץ על הספה או על שטיחון בבית, הוא מסתובב סביב עצמו שלוש־ארבע פעמים עד שהוא מחליט להתמקם. מדוע הוא עושה זאת? מירב

28.03.2013, 09:01 | בלדד השוחי

מירב היקרה,

את לא לבד. הרבה מאד כלבים מבצעים את הטקס הקטן הזה לפני השינה, בזמן שהרבה מאד בני אדם מביטים בהם בתמיהה. אולי הם היו מתפלאים קצת פחות לו היו זוכרים שהכלב, מבוית ככל שיהיה, לא נמצא בסביבתו הטבעית. תכונותיו לא התפתחו על השטיחון אלא בטבע, במישורים רחבי ידיים ומכוסי עשב. ובסביבה כזו הסיבובים דווקא די הגיוניים.

הפסיעה החוזרת על אותה פיסת אדמה קטנה מועכת, משטחת ומצופפת את העשבים לכדי מרבץ נח. מרבץ עם פחות גבעולים מזדקרים ופחות קוצים שייתפסו בפרווה. כמעט סוג של קן. במזג אוויר צונן המצע הזה מבודד אותם מהאדמה הקרה, וכשחם הם מוסיפים לטקס חפירה זריזה ומפזרים סביבם אדמת מעמקים קרירה.

בשני המקרים הכלב בדרך כלל עושה עוד סיבוב או שניים אחרונים לפני שהוא נשכב, כדי למצוא את הזווית הנוחה ביותר. ואם תוך כדי סידור המיטה הוא גם נאלץ להעיף מבט סביב ולוודא שהשטח בטוח ומסביר פנים - מה טוב.

למה הכלב לא הפסיק עם הטקס הזה כשהוא בוית? כי אין לחץ. זה לא מפריע לאף אחד, ובעיני רוב חובבי הכלבים זה אפילו מקסים. למעשה, מאחר שהרבה מאד כלבים מוחזקים כחיות מחמד, הסיבוב הפך לתכונה רצויה שעוזרת לכלב לשרוד: כל זמן שהוא מקסים יהיה לו איפה לישון.

הסיבוב עוזר לכלב לשרוד, צילום: שאטרסטוק הסיבוב עוזר לכלב לשרוד | צילום: שאטרסטוק הסיבוב עוזר לכלב לשרוד, צילום: שאטרסטוק

למה אנחנו אוהבים שוקולד?שירה

שירה היקרה, בטח שמעת שבקקאו יש חומר בשם "תאוברומין", בן דוד של קפאין שנמצא גם בעלי התה ובאגוזי הקוֹלָה (שכיכבו במתכון המקורי של קוקה־קולה). עם כל ביס המח מקבל מנת תאוברומין שמעניקה לו חיזוק חיובי, טפיחה על השכם שמעודדת אותו להורות לך לקחת עוד ביס.

אך התאוברומין עדין בהרבה מבן דודו הממכר, ולשוקולד יש נשק יותר קונבנציונלי באמתחתו: מתיקות. בתקופה קריטית בהתפתחות שלנו, הישרדותנו הותנתה במציאת מזונות עשירים בסוכר. אז דודה אבולוציה ציידה אותנו בחישנים לזיהוי מתיקות ובחשק עז להפעיל אותם. אפילו תינוקות מגלים העדפה ברורה למתוק.

בניגוד לטקסי השינה של הכלב, חיבתנו למתוקים הפכה לבעייתית כשעברנו לסביבה שופעת חנויות מכולת, אבל היא לא משפיעה על סיכויינו להתרבות, אז לאבולוציה לא אכפת. ובפעם הבאה שמישהו מסביר לך ששוקולד ממכר כי יש בו איזה סם אזוטרי, ספרי לו שתעשיית השוקולד היא רק חלק מתעשיית הממתקים.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות