אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: מייקל דל עומד לאבד את החברה שלו צילום: בלומברג

דיווח: מייקל דל עומד לאבד את החברה שלו

מייסד יצרנית המחשבים הגיש בפברואר הצעה לרכוש בחזרה את החברה - אבל מה שנראה אז כעסקה בטוחה הפך להיות מכרז אגרסיבי בין כמה מהחברות והמשקיעים החזקים והגדולים בעולם

25.03.2013, 10:36 | הראל עילם
ההימור הגדול של מייקל דל, מייסד יצרנית המחשבים הנושאת את שמו, עלול להתגלות כמסוכן: לפי הדיווחים, יתכן כי קבוצת השקעות מתחרה תצליח לרכוש מאחורי גבו את חברת הענק שהקים, ולהדיח אותו מראשה. כך מזהירים רוב גופי התקשורת הפיננסיים האמריקאיים. 

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת פברואר האחרון, דל, יחד עם קבוצת ההשקעות סילברלייק ומיקרוסופט, הודיע על כוונתו לרכוש בחזרה את יצרנית המחשבים, הנסחרת כיום בבורסת הנאסד"ק - ולהפוך אותה לחברה פרטית. הקבוצה הציעה לרכוש את Dell לפי שווי של 14 דולר למניה, המעניק לחברה שווי שוק של 24.4 מיליארד דולר.

בעוד שהדירקטוריון מחויב לבדוק הצעות מחיר מתחרות במשך כ-45 יום, ההערכות אז סברו כי אף חברה לא תוכל להרשות לעצמה להגיש הצעה מתחרה - בין השאר מכיוון שדל מחזיק בעצמו בחלק משמעותי מהמניות.

כולם רוצים נתח מדל

כעת נראה כי העסקה רחוקה מלהיות סגורה. המיליארדר קארל אייקהן, שעשה את הונו מרכישת ופירוק חברות ואחד מבעלי המניות המובילים בדל, הביע עניין ברכישת החברה. שמו של אייקהן עלה בהקשרים של לא מעט רכישות buyout, ביניהן בלוקבסטר, חברת הקומיקס מרוול, נטפליקס ו-AOL, ואף עלו השמועות כי הוא התכוון לרכוש את בלקברי. לפי סוכנות הידיעות בלומברג, המצטטת מקורות בתוך החברה, אייקהן צפוי להעביר הצעה מתחרה בשווי 15 דולר למניה.

קארל אייקהן, אחד המתמודדים על רכישת דל, צילום: בלומברג קארל אייקהן, אחד המתמודדים על רכישת דל | צילום: בלומברג קארל אייקהן, אחד המתמודדים על רכישת דל, צילום: בלומברג

מתמודדת נוספת במכירה הפומבית היא קבוצת ההשקעות בלקסטון. בלקסטון בין השאר רכשה והנפיקה את חברת המחקר נילסן ויצרנית השבבים פריסקייל. שווי הנכסים שלה מוערך בקרוב ל-30 מיליארד דולר. לפי בלומברג, בלקסטון כבר הגישה הצעה בגובה של עד 14.5 דולר למניה. פורצ'ן דיווח כי בלקסטון שוקלת לשכור את מארק הרד, מנכ"ל HP לשעבר, כמנכ"ל דל - במקום מייסדה.

לפי "וול סטריט ג'ורנל", אייקהן ובלקסטון ביקשו מהדירקטוריון הארכה - כך שיוכלו להגיש הצעות סופיות כבר ביום שלישי הקרוב. לפי הג'ורנל, אייקהן קרא להצעה המקורית של דל ושותפיו "זולה מדי". מספר בעלי מניות כבר הביעו התנגדות להצעה המקורית ואמרו כי יצביעו נגדה. מספר אף העריכו את השווי של Dell ב-20 דולר למניה. הפעם האחרונה שהחברה עברה את קו 20 דולר למניה היה לפני המשבר הכלכלי, ב-2008.

מניות יצרנית המחשבים לא רשמו שינוי, מאז הזינוק המרשים בתחילת 2013 בעקבות השמועות על רכישת החברה - אשר התגלו לבסוף כנכונות. זאת למרות הירידה המשמעותית בהכנסות החברה במהלך 2012.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות